Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (24 Ağustos 2019)

Haydar Dümen 24 Ağustos tarihli Posta gazetesi yazısında okurlarından gelen soruları cevapladı. Takipçilerinden gelen birbirinden ilginç soruları bakın Haydar Dümen nasıl yanıtladı! İşte Haydar Dümen'in hayranlarından gelen sorulara verdiği yanıtlar...

24 Ağustos 2019, Cumartesi 08:08
A A
BÖYLE SORU YOK!

BÖYLE SORU YOK!

Başka kadınları istiyorum

24 yaşındayım, evliyim. İlişkide çok iyiyim. Her gün 3-4 ilişki ama doymuyorum ve başka kadınlara karşı isteğim artıyor. Ne yapmalıyım?

CEVAP

Değerli okurum, toplumların idare edilmesi için birtakım kurallar konulur ve uymayanlar cezalandırılır. Kuralsız bir dünya düşün, her şey serbest; hırsızlık, yolsuzluk, kandırma gibi. Evliliğe gelirsek; başka kadınlara isteğin artıyormuş ya, evde kural yok, istediğin saatte geliyor, eşine haber vermeden tatile gidiyorsun. İstediğin kadınla oluyorsun. Nasıl kulağa hoş geliyor değil mi? O zaman sıkı dur. Aynısı eşin için de geçerli. Nasıl can sıkıcı oldu değil mi? O zaman ne yapıyoruz? Empati yapıyoruz, işte o zaman işler düzelecek.

GÜNÜN SORULARI

GÜNÜN SORULARI

Sertleşmiyor

28 yaşındayım. İlişkide çok erken boşalıyorum ve sertleşme sorunu yaşıyorum. Bazen de kendiliğinden sertleşiyor. Ne önerirsiniz? RUMUZ: MUTSUZ BİR GENÇ

Değerli okurum, ah bu mastürbasyon, nice gençleri utandırdı. Dışarıdan bakınca gençliği ve endamı ile taşı sıksa suyunu çıkarır dediğimiz gençler süt dökmüş kediye döndü. Fazla mastürbasyon yapma, enerjini tüketme ki lazım olduğunda boynun bükülmesin.

Orgazm olamıyorum

Orgazm olamıyorum

27 yaşında kadınım, 1 yıldır evliyim. Eşimle her ilişkide kan geliyor ve canım yanıyor. Eşimin cinsel organı büyük, bundan olabilir mi?

Bir de orgazm olamıyorum, neden? Sevgili okurum, kan olayı beynimi kanlandırdı. Ya 1 yıldır hep kanama. Hem acı hem başının tacı. İşte çelişki ve orgazmsız ilişki. Eşininki büyük. Büyüklüğü sana yük. Herkesin dilinde, gönlünde büyük. Al işte sana büyük. Turşusu mu kurulur, önünde selam mı durulur yoksa acılı bir büyüklüğe lanet mi okunur? Bu koşullarda orgazm uzakta. Geriye bir uzmana gitmek kaldı. Kanamanın nedenini de kadın doğum uzmanı tedaviye aldı. Oldu da bitti maşallah, iyi olur inşallah.

Ayıp sanıyor

Ayıp sanıyor

32 yaşındayım. 4.5 yıllık evliyim. Eşim 26 yaşında. Eşim cinselliği ayıp olarak görüyor. Defalarca ayıp olmadığını anlattım. Beni anlamıyor ve inanmıyor. İlişki başlarken "Canım istemiyor" diyor. Onu çok seviyorum. Başka bir kadınla cinselliği asla düşünmüyorum. Ne yapmam gerekiyor?

CEVAP

Değerli okurum, benzeri olgulara çok rastlıyoruz. Psikolojik olaylarda tedaviye hastaların ve çevresindeki kişilerin yani eşinin katılması iyi olur. Bu üç kişinin bir dağın tepesine tırmandığını düşünün. Bu zor yolda doruğa ulaşmak için herkes birbirinin elini tutmalı. Hangi taşa, hangi çalılığa dokunmadan ara geçişler olduğunu yardımlaşarak öğrenmeli ve yine birlikte sonuca gitmeli. Sizlerin beklentisi mucizevi bir sihirli değneğin dokunmasıyla her şeyin düzelivermesi. Eşinle el ele bir uzmana gidin.

Gebe kalır mıyım?

Gebe kalır mıyım?

28 yaşında, nişanlı kızım. Nişanlımla çok iyi anlaşıyoruz. 15 gün önce birlikte olduk. Adetimin 5'inci günüydü ve ve nişanlım içime boşaldı. Sizce hamile kalır mıyım?

CEVAP

Sevgili okurum, kesinlikle hamile kalma durumun olmaz, dert etme hiçbir şeyi.

İsteksizim

İsteksizim

23 yaşındayım, 3 yıllık evli kadınım. Eşim hep çok istekli. Ben isteksiz olduğum için acı çekiyorum. Eşimle hiç beraber olmak istemiyorum. Bu durum çok sık tartışmamıza yol açıyor. Ne yapacağımı bilmiyorum.

CEVAP

Sevgili okurum, ya hoşgörülü olacaksın ya da eşinle ortak bir noktada buluşacaksınız. Ülkemizde kızlar cinsellikten korkutularak büyütülüyor, namus kavramı öyle tuhaf bir biçimde kızların içine işleniyor ki cinselliği ayıp ya da yasak zannediyorlar. Kız, seviyor, evleniyor ama kocasıyla ne yapacağını bilemiyor, cinsellikten hoşlanmadığını söylüyor. Adam mutsuz, kadın mutsuz, bu çiftten doğan çocuk da mutsuz. Ne yapıp edin önünüzdeki 40 yıl için bu sorunu çözün.

Kız hamile mi?

Kız hamile mi?

20 yaşındayım. Sevgilimle 20 gün önce ilişkiye girdik ve vajinasına boşaldım. 20 gün sonra tekrar birlikte olduğumuzda canı yanıyordu. Gebelik belirtisi mi? Tek seferlik dölleme yüzde kaç gebelik riski taşır?

CEVAP

Değerli okurum, ilk birleşmede gebelik şansı hem sıfırdır, hem de yüzde 100'dür. O belli olmaz. Gebelikten dolayı acıma meydana gelmez. O vajina kaslarının esnekliğini kazanana kadar bir süre direnmesinden kaynaklanır. Arkadaşın gebe değil. Acıları da zaman içinde geçecek.

Pişman oluyor mu?

Pişman oluyor mu?

22 yaşındayım. Mastürbasyon yaptıktan sonra pişmanlık duyuyorum. Kızlar da bunu yaptıktan sonra aynı hissi duyuyorlar mı?

CEVAP

Değerli okurum, sorun kişiden kişiye değişir. Erkeklerde pişmanlık oranı yüksektir. Kızlarda da vardır ama erkeklerdeki kadar değil. Sayıyı dengede tuttuğunuz zaman haftada 1-3 kez mastürbasyondan dolayı pişmanlık yaşamak niye? Sen böyle bir donanımlı gemide kaptansın. Sıradan ol. Doğal davran, olması gerekenleri yap. Gerisine karışma. Makineler kendiliğinden sana yol verir.

Beni sevmiyor mu?

Beni sevmiyor mu?

18 yaşındayım. Kız arkadaşım da benimle aynı yaşta. Ona ilişkiye girmek istediğimi söyledim. O ise "Hazır değilim, korkuyorum" dedi. Oysa ben çok istiyorum. Sevgilimi her gördüğümde vücudumda titreme oluyor. Sizce beni sevmiyor mu? Korkuyor mu?

CEVAP

Değerli okurum, niye korkmasın ki? Sen ne yapardın şöyle bir düşün. Kaldı ki kızın doğrudan hayatı söz konusu. Geleceği, namusu, aile şerefi her şeyi. Senin de kıza cinsel birleşmeyi teklif etmen bana biraz ayıp geldi. Bir de soruyorsun “Neden evet demedi. Korkuyor mu?” diye. Nedenini bulmak için sen şöyle bir başını kaldır, gözünü aç. Topluma, kendine, çevrene bir bak bakalım. Ondan sonra kararı kendin ver.

Evliliğimiz bitecek

Evliliğimiz bitecek

40 yaşında ve 2 çocuk babasıyım. Eşim ilişki sırasında çok geç boşalıyor. Ben ise erken boşalıyorum. Bu yüzden evliliğimiz bitmek üzere. Lütfen bana bir yol gösterin.

CEVAP

Değerli okurum, sevgili eşinin erken boşalmasını sağlamak zor. Ama senin erken boşalmanı düzeltmek o kadar zor değil. Senin süreni uzatırsak o sürenin eşine yeteceğine inanıyorum. Tedaviyi senin üzerinden yürütmek gerekir.

Orgazm oluyorum

Orgazm oluyorum

20 yaşında kızım. Erkek arkadaşımla sevişirken orgazm oluyorum. Erkek arkadaşım da öyle. Onu çok sevdiğim için çabuk mu etkileniyorum? Beni sevmediğini öğrendim. Sevmeden benimle sevişmek istiyor. Sizce sorunlu mu?

CEVAP

Sevgili okurum, kadınlar annelik iç güdülerinden dolayı yuva güvenliği ararlar. Güvenli bir yolda da duygusallık ve sevgi onların aradığı baş koşuldur. Erkekler öyle değildir. Kadınlar sevmediği biriyle asla birlikte olmaz. Erkek arkadaşın seni sevmese de her gün seninle cinsel ilişkiye girmeyi isteyebilir. Bundan sonrası sana kalmış. Ya ilişkine devam edersin ya da gözden geçirirsin. Ama sen cinsel potansiyel bakımından şanslısın, orgazm olabiliyorsun.

Nişanlım bilmiyor

Nişanlım bilmiyor

26 yaşında, nişanlı kızım. 4 yıl önce bekaretimi kaybettim. Bir daha ilişkim olmadı. Şimdi nişanlıyım. 5.5 ay sonra düğünüm var. Nişanlım 35 yaşında ve bu durumu bilmiyor. Diktirirsem bir zararı var mı? Ya bunu ona nasıl anlatırım?

CEVAP

Sevgili okurum, olayları akışına bırak. İlk gece belki yeniden bir kanama olabilir. Olmasa da senin itirafta bulunmanı önermiyorum. Belki "Benimki esnektir" falan dersin. O yaşta bir erkeğin olgun ve toleranslı olduğuna inanıyorum. Umarım, senin şansın benim düşündüğüm gibi olur.

GÜNÜN SÖZÜ

GÜNÜN SÖZÜ

Gül dikensiz olmaz ama unutulmasın ki dikensiz de gül olmaz. H.D.

Sıradaki haber yükleniyor...