Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (24 Mart 2021)

Hayatı paylaşmaya karar veren kadın ve erkek evleniyor. Sonra aileye bebek geliyor. İşte burada işler raydan çıkıyor. Çünkü kadın, sevgi ve ilgisini bebeğine yönlendiriyor, erkek ise özen istiyor. Beyler, eski günlere dönmenin formülü biraz sabır ve romantizm.

24 Mart 2021, Çarşamba 09:10 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Küçülür mü?

Küçülür mü?

Yaşım 22, kilom 77. Penisim 14 santim. Sağlığım yerinde, sigaram yok. Ama penisim küçülür diye korkuyorum. Sizce küçülür mü?

CEVAP

Değerli okurum, içki ve sigara beyin hücrelerini öldürür. Ne mutlu sana ki, henüz penis boyutunu küçülten doğal bir yöntem yok. Şimdi bunu bilmenin verdiği hafiflikle rahat rahat yaşayabilirsin.

İsteksizleşti

İsteksizleşti

Sekiz yıllık evliyim. Eşimle severek evlendik. İkimiz de 36 yaşındayız. Eşimle ilk 4 yıl cinsel sorunumuz yoktu. Ama çocuğumuz olduktan sonra sorunlar başladı. Eşim çok isteksiz, ben istemedikçe hep uzak duruyor. Bu normal mi? Aklıma kötü şeyler getirmek istemiyorum.

CEVAP

Değerli okurum, aklına ne gibi kötü bir şey geliyor? Bu gibi durumlarda iyi şeyleri önce düşünün. Birçok kadının yaşadığı doğum sonrası olaylardan biri. Bunun psikolojik nedenleri seninle ilgili değil. Tedavi olabilir umudundayım. Ama mutlaka bir uzmana başvurmanız gerekiyor. Yani sen al götür.

Hastalık kapar mıyım?

Hastalık kapar mıyım?

20 yaşındayım. Kız arkadaşımla adet döneminde ilişkiye girdik. Bu ikimiz için de sorun yaratır mı? Hastalık kapar mıyım?

CEVAP

Okurum, bu dönemlerde cinsel birleşme yapılmasa iyi olur. Kadının hastalık kapma ihtimali artar. Senin de psikolojin zarar görebilir. O günlerde sabrediverin canım.

Bozulmuş mudur?

Bozulmuş mudur?

19 yaşındayım. Kız arkadaşımla ilişkiye girdim, yalnız tam birleşme olmadı. Kız arkadaşım telefon edip kanaması olduğunu anlattı. Birkaç gün önce adet görüyormuş. Acaba adet kanı mıdır yoksa kızlığı bozulmuş mudur?

CEVAP

Değerli okurum, yapacağın bir şey yok. Zayıf bir ihtimalle kızlığı zedelendi. Belki de adet kanıydı. Olayı kendi haline bırakın.

Doğuştan var mı?

Doğuştan var mı?

19 yaşında kızım. Bir yıldır sevgilimle yüzeysel bir şeyler yaşıyoruz. Çok hoşuma gidiyor ama orgazm olamıyorum. Penisini vajinaya doğru ittirince canım yanıyor. Bu sorun ileride düzelir mi? Bir de kızlık zarı doğuştan olan bir şey midir?

CEVAP

Sevgili okurum, kızlık zarı doğuştan var. Bunu niye sorduğunu merak ediyorum. Uygun koşullarda hem psikolojik hem yasal birleşmelerinizde deneyim kazanacaksınız. Her şey düzene gerekecek. Gereken yardım yapılır. Acı durumu da ortadan kalkar.

Eşim istemiyor

Eşim istemiyor

Üç yıllık evli, 1 çocuk babası erkeğim. Eşimle ilk 6-7 ay haftada en az 4 kez ilişkiye giriyorduk. Son 3-4 aydır çok isteksiz. Haftada 1 kez bile ilişkiye girmek istemiyor. Ne yapmalıyım?

CEVAP

Değerli okurum, şöyle bir süre kadını rahat bırak. Haftada 1’e razı ol. Ama kadınının seni istemesi için duygularını kadının üzerine düşmeden, ilgini onun özgürlük haklarını yok etmeden göster. Ona insan olarak sevildiğinin güvencesini ver. Onu yücelt. Etine göz dikmediğini kanıtla. Sanırım bir süre sonra 6 ay-1 yıl içinde ritminizi kazanabilirsiniz. Bu ritim de 2-3 olmalı.

Esnek olabilir mi?

Esnek olabilir mi?

20 yaşında kızım. Erkek arkadaşımla ilişkiye girdik. Acı duymadım, kan gelmedi. Kızlığım bozuldu diye korkuyorum. Acaba kızlık zarım esnek olabilir mi?

CEVAP

Esnek yavrum, esnek. Yineliyorum esnek.

Belim ağrıyor

Belim ağrıyor

18 yaşındayım, mastürbasyon yaptıktan 2-3 saat sonra bel ağrısı çekiyorum. Bu ağrı 3 gün boyunca devam ediyor. Bir daha mastürbasyon yapamamaktan korkuyorum. Aklıma kötü şeyler geliyor.

CEVAP

Değerli okurum, aklına kötü bir şey gelmesin, böyle bir şey yok. Belin ağrıyorsa ağrı kesici haplar alırsın. Eğer fazlaysa sayıyı haftada 3’e indirirsin. Mastürbasyonu kendini zorlamadan yaparsın. Bilmem başka ne diyeyim. Gerilme, kasılma, gevşe.

İsteğimi nasıl bastırırım?

İsteğimi nasıl bastırırım?

28 yaşındayım, 5-6 ay öncesine kadar haftada 2-3 kez mastürbasyon yapıyordum. Ama son üç aydır her gün yapıyorum, nasıl durdurabilirim? Bir de cinsel isteği bastıracak bir ilaç var mı? Şap işe yarar mı?

CEVAP

Okurum, ben iradenden memnun değilim, tedirginliğinden memnun değilim. Şap olayı yok. O palavra. Ama iradeni kullanmasını öğrenirsen yani enerjini o duyguların yoğunlaştığı zaman dışa vurursan, biraz spor yaparsan iyi olur. Ya da en azından bir kitap okursan mutlu olurum. Hepsinden birer parça kullanarak zamanla haftada 3’e inersin.

Acı çekiyor

Acı çekiyor

27 yaşındayım. Penisim büyük, eşimin canı yanıyor. Üzülüyoruz. Bu durum evliliğimi tehlikeye sokuyor. Ne yapmam lazım?

CEVAP

Okurum, teknik öğreneceksin. Yarısını kullanacaksın. Eşinin acısını giderecek yöntem var. Ama buradan anlatamayız.

Yırtıldı mı, yırtılmadı mı?

Yırtıldı mı, yırtılmadı mı?

Daha önce iki kez ilişkiye girdim. Ama kanamam olmadı. Acaba kız mıyım yoksa değil miyim? İleride evlenirsem kızlık zarım kanar mı? Doktora gidemiyorum.

CEVAP

Sevgili okurum, kızlık zarın esnek. Cinsel organın boyutlarıyla ilgili olarak evlendiğinde kanayabilir. Kanamama olasılığı yüzde 50’nin üzerinde.

İhtimal var mı?

İhtimal var mı?

Kız arkadaşımla ön sevişme yaşarken vajinasına boşaldım. O da kağıt mendille hemen sildi. Bir de adetinin son günleriydi. Acaba hamile kalma olasılığı var mı?

CEVAP

Değerli okurum, çok zayıf. Ama her zaman böyle bir ihtimal olabilir, unutmayın.

BÖYLE SORU YOK!

BÖYLE SORU YOK!

Hemen sıkılıyorum

35 yaşında kadınım, 2 kez evlenip ayrıldım. Erkeklerle çıkıyorum ve 2-3 kez seviştikten sonra zevk almıyorum. Hemen ayrılıyorum. Acaba benim sorunum nedir?

CEVAP

Kızım, hani erkek gibi kadın derler ya, o kadınları da severler ya işte sen o gruptansın. Erkeklerin çoğu senin gibidir. Çiçekten bal alır, “Hadi eyvallah” derler. Partnerlerini kendi hesaplarıyla baş başa bırakırlar. Burada roller değişti. Bal veren de bal toplayan da sen oldun.

Senin tenin ve ruhun aç. Cinsellikten öte bilinçaltında doymayan açlık var. Onun bulup çıkarmalı. Belki çocukluktan kalan baba tutkusuna bağlı ya da tam tersi erkeklerden öç almanın psikolojik yoludur bu. Son açıklamalarım bilimseldir. Umarım kazaya belaya uğramaz, hamile kalmazsın. Oyunu kuralına göre oynar, başını da derde sokmazsın.

GÜNÜN SORULARI

GÜNÜN SORULARI

Depresyondayım

10 yıllık evli kadınım. 8 yıldır eşimle birlikte olamıyoruz. Eşim istek duymuyor. Dört yıl önce doktora gittik. Doktor “Sorun yok” dedi. Depresyondayım. Sık sık bayılıyorum. Ne olur yardım edin.

CEVAP

Sevgili okurum, depresyon ve takıntılı düşünceler içinde olduğun kesin. Sorun, eşinin kendi istemesi koşuluyla bile kolay çözülür türden değil. Ama senin de ruhunu hasta etmeye hakkı yok. Cinsellikten önce bu mantık olarak ve sorumluluk içinde formül bulunmalı. Umut ışığınız var. Önünüzde de uzun yıllar olduğuna göre her şeyi yeniden gözden geçirmeli ve düzene konulmaya çalışılmalı. Hayatın sürprizlerine de alışılmalı.

Söz veriyorum

Söz veriyorum

18 yaşında kızım. Evde yalnız olduğumda mastürbasyon yapmak istiyorum. İnternette gördüklerim beni etkiliyor. Ama sonra yaptığım için pişman oluyorum. Kendime söz veriyorum ama dayanamıyorum.

CEVAP

Sevgili yavrum, iradeni kullanıp mücadeleni sürdürürken sakin ol ki, kendinle sert bir kavgaya girme. Öyle karar ver. Ama yenilince komplekse girme, suçluluk duygularına kapılma. İçgüdülerinle psikolojinin bir savaşıdır bu. Unutma ki ikisini de senin malındır. İkisine de ihtiyacın var. İkisini de kırıp küstürme. Biraz da oluruna bırak. Bu kadar ince hesaba gelen konular değil. Sanırım altı ayın sonunda bir de bakarsın ki mastürbasyonu azaltmışsın. Ben öyle düşünüyorum.

GÜNÜN SÖZÜ

Umut panzehiri olmasa, yaşam zehiri katliam yapardı. H.D.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (23 Mart 2021)