Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (25 Aralık 2019)

Haydar Dümen 25 Aralık 2019 tarihli POSTA gazetesi yazısında okurlarından gelen soruları cevapladı. İşte Haydar Dümen'in hayranlarından gelen sorulara verdiği yanıtlar.

25 Aralık 2019, Çarşamba 07:26 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU

Sevgilim baskı yapıyor

Sevgilimle ayrılığın eşiğine geldik. Sebebi bana cinsellik için çok baskı yapması. Onu kaybetmemek için sanırım kızlığımı kaybedeceğim. Ne yapmalıyım?

CEVAP

İki kayıptan birine razı olacaksın kızım. Ya zar atacaksın ya da bana soracaksın. Ben aşk pazarlığa gelmez diyorum. İş pazarlığa döküldüyse hiçbir karşı değer bunu ödemez. Giden gitti mi, bir daha geri gelmez. Ama iki tarafta da aşk var. İki taraf da hesabını, kitabını iyi yapmışsan iş, meslek, anne-baba ve toplum da olumlu kefeye konmuşsa dışarıdan söylenecek hiçbir söze de gerek kalmaz.

Zararı olur mu?

18 yaşındayım. Çok mastürbasyon yapıyorum. Bir gün yapmasam penisim en küçük bir şeyde ereksiyon oluyor. Bunun bana ileride zararı olur mu?

CEVAP

Değerli yavrum, ileride zararı olmaz. Şimdilik sen her gün yapmaya devam et. Ama günde 3-4’e çıkma. Bu iradenle savaş dalgalanarak devam edecek. Bazen iraden, bazen coşkular galip gelecek. Bu yüzden paniğe kapılma. 6 ay sonra “Her güne indim” diye bana mail atarsan sana yeni formülü vereceğim.

Benimki uçuyor

18 yaşındayım. Kızları görünce cinsel organım havalanmıyor ama mastürbasyon yapınca uçuyor. Ne yapmalıyım?

CEVAP

Değerli okurum, bana ne ne yapacağından? Organ senin, can senin. Canan senin, huy senin. Kuyu senin, su senin. İdareli kullan.

Ağrım çok

22 yaşındayım. Sevgilimle cinselliği yaşamaya çalışıyoruz ama ağrılarım yüzünden olmuyor, erkek arkadaşımın hazzı gidiyor. Evlenince sorun olmasın diye doktora gittik. Bana “Kızlık zarın bozulmamış çok şanslısın” dedi. Benim sorunum ilişkiye girememek. Bu hastalık mı? Ne yapmalıyım?

CEVAP

Değerli okurum, sanırım vajinismussun. Vajina iradeye bağlı olmayan kaslarla çalışır. Kapısını kapatmışsa, açamazsın. Evlendiğinizde bu sorunu yaşarsanız çözülür. Hele bir evlenin bakalım. Gözyaşlarını kesin, ruhunuzu ve bedeninizi incitmeden ilişkinize devam edin.

Rüya göremiyorum

Arkadaşlarım ve çevremdeki büyükler rüyalarında cinsel ilişkiye giriyorlarmış. Çok zevk aldıklarını söylüyorlar. Ben neden böyle rüyalar görmüyorum. Rüya görürüm diye 1.5 haftadır mastürbasyon yapmıyorum.

CEVAP

Değerli okurum, sen derin uyuyor, onun için rüya görmüyorsun. Beynin de iyi dinleniyor. Yani beynin biraz tembel. Cinselliğe karşı da baskı altında. Biraz dokunumazlık kavramları içerisinde eğitilmiş olabilirsin. Biz insanların bünyevi işlerine burnumuzu sokuyoruz ama rüyalara parmağımızı bile uzatamıyoruz. Ne yapalım? Günün birinde senin de rüyalarına birileri girecek. Bekle biraz.

Hamile kalır mı?

Kız arkadaşım bakire. Ama cinsel organına meni bulaştı. Acaba hamile kalır mı?

CEVAP

Değerli okurum, bulaşmanın zamanına, yerine göre durum değişir. Tam vajinanın ağzına bulaşmışsa, ‘Bir ihtimal daha var. Acaba gebe kaldı mı?’ diye sormaktan başka çare yok. Ama ihtimal hesaplara vurduğumuzda gebe kalma şansı çok zayıf. Özellikle yukarılara bulaşmışsa hemen hiç yok. Hadi bakalım, keyfine bak, işini yap.

Söyleyemiyorum

Benimki artık yerinden çıkmak istiyor ama söyleyemiyorum. 4 yıldır sevgilim var henüz ilişkiye girmedik. Kızlık zarının patlamaması ve kızın gebe kalmaması için penis vajinaya ne kadar girmeli?

CEVAP

Değerli okurum, kız arkadaşının gebe kalması için penisinin vajinanın içine girmesine bile gerek olmayabilir. Vajina ağzına boşalma ya da 1 santim girdikten sonra meninin akması bile gebelik için yeterlidir.

Kız arkadaşına nasıl ve hangi dille ne diyeceğini ben bilemem. Bu konular söylemekten öte bir hesap kitap işidir. Bir sorumluluktur. Ya da kendiliğinden oluşan bir atmosfer ve elektriklenmedir. Yeter ki o elektriğin voltajı yüksek olup sizi çarpmasın.

Zarım patladı

20 yaşında kızım. Erkek arkadaşımla ilişkiye girdim, kızlık zarım patladı. Ne yapmamı önerirsiniz?

CEVAP

Kızım, bomba patlamış. Pardon atom bombası patlamış. Sesi de mahalleye yayılmış. Bu olay üzerine çok öykü uydurulmuş. Yapılacak şey: Patlatanla pazarlığa oturmak, mümkünse nikahı kıydırmak.

Zararı var mı?

18 yaşındayım. Her gün 4 kez mastürbasyon yapıyorum. Bunun psikolojime ve beden sağlığıma zararı olur mu?

CEVAP

Değerli okurum, her türlü zararı olur. Seni insanlıktan, yaratıcı gücünden alır. Kabukları soyulmuş dal parçası gibi bir derenin kenarına atıverir. Çünkü haftada 2-3 kez mastürbasyona evet diyen bir hocanız var, burada bilimin sınırı var.

Sel baskınları gibi sınırları yıkarsanız evi de su basar. Eşyaları da allak bullak eder. Hayat aynen böyledir. O yağmur, o selin dizginleri de sizin elinizdedir. Yukarıdan taş düşer gibi kafanıza düşmez.

İlkinden korkuyorum

21 yaşındayım, ilişkiye girmedim. İlişkiden korkuyorum. Sabah-akşam mastürbasyon yapıyorum. Bana ne tavsiye edersiniz?

CEVAP

Değerli okurum, korku kaçtıkça büyür. Yani üzerindeki ağırlığı artar. O zaman daha çok kaçarsın. Bu kısır döngü oluşturur. Tam cinsel birleşme yaşındasın. Geneleve dilim varmıyor. Dışarısı ise pek çok koşula bağlı. Ama buna karşın devran dönüyor, kervan yürüyor. Burada herkesin yeteneği, dünya görüşü kendine. Dışarıdan direktifle bu işler olmaz.

BÖYLE SORU YOK!

BÖYLE SORU YOK!

Karım sekse ilgisiz

40 yaşındayım. Karımda sekse karşı hiç ilgi ve heves yok, “Olmazsa da olur” diyerek sadece kendini düşünüyor. Nasıl çıkılır bu işin içinden?

CEVAP

Değerli okurum, bu koşullarda işin içinden çıkılmaz. Tek yol değişik zevk odakları keşfederek bu konuyu aranızda halletmeniz. Eşinin psikolojik tedaviye ihtiyacı var. Erotik filmler sizin için olumlu rol oynayabilir. Senin de “Merhaba, hadi seks” demen olumsuz rol oynar.

Her zaman ilgili, şefkatli, seven, kollayan, koruyan bir erkek olmalısın ki kadının kırgın ve güvensiz olmasın. Konuş onunla, elin, dilin neyin varsa, incitmeden hareket ederek onun cinsel dünyasını yakalamaya çalış. Mutlaka düzelecek. İçten birbirinizi kucaklamadan bu olay düzelmez. El ele vereceksiniz. Merakım, çocuğunuz var mı?

GÜNÜN SORULARI

GÜNÜN SORULARI

Zevk alamıyorum

Penisim küçük, ilişkide 1 dakikada boşalıyor, zevk alamıyorum. Doktordan utanıyorum. Yol gösterin.

CEVAP

Değerli okurum, ölçüyü bilsek ona göre raporumu verirdim. Bize göre küçük mü? Çünkü erkeklerin bazıları normalin üstündeki penise bile küçük diyor. Biz bilim adına ereksiyon hali 8 santimi buluyorsa normal diyoruz.

Bu kuruntular cinsel dünyanıza yansıyor, kompleks bedeninizi sarıyor. Zamanı gelince çocuklarınızın elinden yapışarak, onları parka götüreceksiniz, birbirinizi incitmeyin. Sana şaka gibi geliyorsa da bilim şakayı sevmez. Ben de yalanı sevmem, anlaştık mı?

İki yabancı gibiyiz

25 yaşındayım, 2 yıllık evli kadınım. İlişkimiz ilk 6 ay harikaydı. Şimdi kocam benden uzak. Geceleri porno izliyor. Bana yardım edin.

CEVAP

Sevgili okurum, sorunlarınıza kucağını açmış bir uzman sizi bekliyor. Mutlaka ona gidin. Organik bir sorun yok. Erotik filmleri eşinizle birlikte kendinizi kaptırmadan arada bir kullanarak avantaja çevirebilirsiniz.

Kendi hayal dünyanızda yeni heyecanlar bulun. İki kişinin de isteğiyle yapılan ilişkiler anormal sayılmaz. Yeter ki el ele, kola kola yola devam ederken şu hayali ilişkilerle kendinizi açmaza atmayın.

Günün sözü

Akıl akılsızlığın uşağıdır. H.D.


Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (24 Aralık 2019)