Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (25 Ekim 2020)

Cinsellik doğarken öğrenilmiyor ama zamanla işler kişinin lehine gelişiyor. Unutmayın, cinsellik yemek, içmek kadar doğal ama her şeyin başı tecrübe. Cinsellik deneyimle güzelleşir, renklenir. Bu yüzden ne yılları boşa geçirip geç kalın ne de her şeyi bırakıp bu işin peşinde koşun. Dr. Haydar Dümen cinsellikle ilgili merak edilen soruları yanıtladı.

25 Ekim 2020, Pazar 09:04 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Büyür mü?

18 yaşındayım, mastürbasyon yapmakla penis boyu büyür mü?

CEVAP

Okurum, mastürbasyon yapmakla penis boyunun büyümesi arasında bağlantı yoktur.

Kız daha istekli

21 yaşındayım. Kız arkadaşım var. Kız ilişkiye girmek istiyor ama ben korkuyorum. Çünkü sonrası daha önemli ve hayatı kararabilir diye düşünüyorum. Ne yapmam gerekiyor?

CEVAP

Okurum, sen haklısın. Her birimiz bir şeyler isteyebiliriz. Ve istediğiniz bir şeyi elde ettiğimizde, sonuç olumsuz olduğunda “Ne yapalım sen istedin” diyemeyiz. Çünkü yaşanan şey iki kişinin ortak olayıdır. Sen ne düşünüyorsan doğrusu odur. Beni ilgilendiren, eylemin sonunda çıkabilecek vicdani, ekonomik, sosyal, yasal sorunların boyutu. Bu konuyu karşılıklı iletişim içinde değerlendirin.

Çok korkuyor

Kız arkadaşımla 2 yıldır birlikteyiz ama cinsel ilişkiye girmeye korkuyor. Biz onun bu korkusunu nasıl yenebiliriz?

CEVAP

Değerli okurum, kızlar korkar. Kolay da yenemezsin. Ama çocuğum evlenmeden önce bu tür maceralara ön ayak olmak bana da, size de yakışmaz. Bu işlerde niyete bakılır. Niyetin sağlamsa zaman her şeyi halleder.

Karım beni terk etti

35 yaşındayım. İki ay önce evlendiğim eşim beni terk etti. Penisim sertleşmiyor, bir de eğik. Bu yüzden olabilir mi?

CEVAP

Değerli okurum, evliliğin ilk aylarında böyle şeyler oluyor. Erkeklerde de ereksiyon bozukluğu özellikle gençlerde görülüyor. Bu konuda oranı çok yüksek düzeyde sorun psikolojik kaynaklıdır. Eğriliği ameliyatla düzeltilir. Birleşmelere engel olmayan eğriliklere dokunulmaz. Zor boşalmana gelince; yeniden bir evlilik oluşsun. Evlenmeden önce tam bir tetkikten geç ki hem sen hem biz aydınlanalım.

Hastalık kaptım mı?

18 yaşındayım. İlk deneyimimi hayat kadınıyla yaşadım, korunmadım. Herhangi bir hastalık kapmış mıyımdır? Çok kısa sürdü ve hemen sonra ben sıcak suyla duş aldım. AIDS ya da bel soğukluğunun belirtileri nelerdi?

CEVAP

Okurum, yüzde 99 hastalık kaptığını sanmıyorum. Mikrobik bir hastalık kapmışsan o bir süre sonra akıntıyla kendini belli eder.

Adet görmedim

20 yaşında kızım. Erkek arkadaşım 22 yaşında. İki hafta önce sürtünme yoluyla ilişkiye girdik. Benim adet görmeme bir hafta vardı. Üzerinden 5 gün geçti, adet görmedim. Hamile kalmış olabilir miyim?

CEVAP

Sevgili okurum, biraz daha bekle bakalım. Bekleyelim, görelim. Umarım hamile değilsindir. İçimden böyle bir ses diyor.

Nasıl elde ederim?

21 yaşındayım. Hep güzel kızları düşünerek mastürbasyon yapıyorum ama hayal ettiklerimle hiç ilişkiye giremiyorum. Güzel kızların benim olmasını istiyorum. Onları elde etmek için ne yapabilirim?

CEVAP

Değerli okurum, sana soruyorum. Önümden transatlantik geçiyor. Onu elde etmek için ne yapayım? Sen söyle. Duyar gibi oluyorum. Çok mu çalışmam gerek? İlk kural: Çok çalışıp para kazanacağım. Parayı kazanacağım ne yapacağım? Transatlantiğin sahibini bulacağım. Bunu bana verir misin diyeceğim? “Veririm” derse parasını soracağım. Değerli okurum, işte buna benziyor. Biraz sabret, birikim yap. Bu birikimin duygusal ve kültürel olsun. Bunları kızın önünde sergilemesini bilirsen o kız sana sıcak bakacaktır.

Eşim bana çok soğuk

8 aydır evliyim. Eşim cinsellik konusunda soğuk davranıyor. En son 2 ay önce birlikte olduk. Penisi vajinamdayken söndü. Tekrar aynı şeyleri yaşayacak diye ilişkiye girmiyor, kaçmaya başladı. Ne yapmamız gerekiyor?

CEVAP

Sevgili okurum, eşine ilaç takviyesi gerekebilir. O sorun çözülebilir. Evlilikle zaman zaman uzayan alışkanlık dönemleri yaşanıyor. Kocanın bu olaya eğilmesi gerekir. Yani çareyi onun araması daha doğru olur.

Hamile kalır mı?

18 yaşındayız. Kız arkadaşımla sürtünme yoluyla ilişkiye girdik. Üzerimde çamaşır, eşofman altı vardı. Kız arkadaşım da eteği, çorabı ve iç çamaşırı vardı. Buna rağmen ben boşaldığımda meni onun iç çamaşırına kadar işledi. Kız bakire ve onun hamile kalmasından çok korkuyoruz. Yardım edin.

CEVAP

Okurum, yardımıma ihtiyacınız yok. Size yardımı çamaşır, etek, çorap yapmış. En az 5 kale surunu aşması gereken spermler, daha ilk duvarı bile aşamadan orada, telef olmuşlar. Üzülecek bir şey varsa, o da senin spremlerine vicdani bakımdan biraz acıman. E onlara da acımıyorsan, bu yazıyı okuyunca tekrar değerlendir, sanırım bir şeyler düzelir. Kızla yollarını ayır ya da romantik flört düzeyinde kalın.

Kadını çok beğenmiştim

30 yaşındayım, bekarım. Haftada 2 kere, boşalmayı geciktirerek mastürbasyon yapıyor, geç boşalıyorum. Yeni tanıştığım kadınla ilk ilişkimizde ön sevişmede boşaldım. Kadını çok beğendiğim için heyecanlıydım. Ayrıca mastürbasyon yapmamıştım, ondan mı? Ön sevişmenin uzun olması boşalmayı geciktirir derler, yalan mı?

CEVAP

Değerli okurum, 30 yaşında bir delikanlının düzenli, haftalık mastürbasyona ihtiyaç olmamalı. Sosyal baskının olduğu yerler, askerlik, cezaevleri, gençlik dönemi, psikolojik çekingenlikler gibi olumsuzlukların var olduğu durumlarda mastürbasyona sık başvurulması normaldir. Bu gibi durumlarda geciktirici teknikleri öneririz. Gelelim sorularına, cinsellik, objesi insan olan duygusal bir olaydır. Yani iki kere iki dört etmez. Kendi süre ve sınırlarını deneyimlerinle belirlersin.

Böyle soru yok!

Böyle soru yok!

Kocam benimle olmuyor

32 yaşında, 2 yıllık evli kadınım. Ne kadar istekli olsam da kocam kaçıyor. Kocamı zaman zaman mastürbasyon yaparken görüyorum. Benimle cinsel ilişkiye girmesini sağlamak için ne yapmalıyım?

CEVAP

Yengem, öyle anlaşılıyor ki senin ateşin kocanı ısıtmaya yetmemiş. Sanıyorum mastürbasyona bağımlı. Erkekler ortalama 10 yıl mastürbasyona alıştıklarından, önlerine konulan şahane bir yemek yerine, damaklarının alıştığı örneğin türlüden vazgeçemiyorlar.

Öte yanda soslu bonfile, soğuyor. Soğuyunca da zaten yenmez duruma geliyor. Onun ağzının sularını akıtacak biçimde iştahını kabartmayı keşfetmek kadın olarak sana düşüyor. Biraz akıllı ve kurnaz davran. Eşinin ağızdan laf atmaya bak ve onları uygula.

Günün soruları

Günün soruları

Erken boşalıyorum

20 yaşındayım. Bazen arka arkaya 3 defa mastürbasyon yapıyorum. İlişkiye girerken erken boşalıyorum. Acaba bu durum neden oluyor?

CEVAP

Yavrum kendin çaldın, kendin söyledin. Bu konuyu birçok kez yazdım. Bu kadar çok yazdım diye kendime de kızdım. Öyle görülüyor ki, daha da çok sayfa karalayacağım bu konuda. Gençleri mastürbasyona kurban veremem. Ne diyorum ben? Haftada 2-3’ü aşmayın, sen kalkmış, günde 3’ten bahsediyorsun. Oğlum, silkelen ve kendine gel. Böyle devam edersen erken boşalman sürer. Evlendiğinde karını da üzersin.

Bir bütün olamadık

Eşimle 6 aylık evliyim. Günde 2-3 defa sürtünme ile birlikte oluyoruz. Ne zaman cinsel ilişki yaşayalım desem korkuyor, titriyor ve kendini geri çekiyor. Bir bütün olamadık.

CEVAP

Okuduklarım vajinismus olduğunu söylüyor. Ne olur yardım edin. Okurum, eşin vajinismus, doğru biliyorsun. Vajinismus sinsi bir korkunun hastalığı. Genç kızların, zarın yırtılması, kanaması, delinmesi ve patlaması hakkında duydukları yalan yanlış sözlerden, refleks bir kasılma sonucu, eşleriyle cinsel ilişkiye girememeleri halidir. Bu durum, güzel kızlarımızın ellerinde olan bir şey de değildir. Doğal ve rahat bir yöntem ile bu sorun çözülebiliyor, artık biliyorsunuz.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (24 Ekim 2020)