Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (27 Eylül 2019)

Haydar Dümen 27 Eylül tarihli POSTA gazetesi yazısında okurlarından gelen soruları cevapladı. Takipçilerinden gelen birbirinden ilginç soruları bakın Haydar Dümen nasıl yanıtladı! İşte Haydar Dümen'in hayranlarından gelen sorulara verdiği yanıtlar...

27 Eylül 2019, Cuma 08:02
A A
BÖYLE SORU YOK!

BÖYLE SORU YOK!

Kız çekip gitti

18 yaşındayım. Kız arkadaşımla ilk kez ilişkiye girecektik. Penisim sertleşti ve sağa doğru eğrildi. Sevgilim bunu görünce ilişkiye girmekten vazgeçti. Ne yapabilirim?

CEVAP

Değerli okurum, çok iyi oldu ilişki kaldı gelecek bahara. Biraz daha büyü, sorumluluk alacak çağa gir. Kız arkadaşın çok iyi yapmış. Önce korkmuş, “Ya bu eğri büğrü şey yolunu şaşırıverirse ya da başka organlara zarar verirse” diye düşünmüş olabilir. Bu düşünceyle geçici olarak paçayı kurtarmış. Bir de senin, “Bu meret doğruydu, sen eğrilttin” diye iftira atmandan korkmuş olabilir. Şu anda önümüzde iki eğri var. Biri beyninde öteki malum yerde. Malum yerdeki düzeltilir. Ama beyindeki zor düzelir. Çünkü onu düzeltmek senin elinde. Hadi artık okula git.

GÜNÜN SORULARI

GÜNÜN SORULARI

Korkuyu nasıl yeneriz?

22 yaşındayım ve 3-4 aya kadar evleniyorum. Nişanlımın ilk gece korkusu var. Üzerine titriyorum ama benden kaçıyor. Sürekli “Hazır değilim” diyor. Ona nasıl yardımcı olabilirim?

Değerli okurum, öpebiliyorsan korkularının bir bölümünü yenmişsin. Bedensel temasta da büyük aşamalar kaydetmişsiniz. Geriye iki şey kalmış. Nişanlının korkuları, acemilikleri ve değer yargıları ile cinsel birleşmeden korkma, acı duygusu, kasılma. Usta sensin. Evlendiğinde bu korkuları yavaş yavaş yeneceksin. Evlendikten sonra bir süre daha yavaş yaklaş. Baktın ki sürpriz vajinismus çıktı. Çözeriz be yavrum! Bunu da biliyorsun. Kızı zorlama.

Ayda bir yapıyorum

Ayda bir yapıyorum

19 yaşındayım. Arkadaşlarım mastürbasyon yaparken benim canım istemiyor. Ayda bir ancak yapıyorum. Kız arkadaşımla ilişkiye girmek de istiyorum. Ne yapayım?

Okurum, kızı bilmem ama senin cinselliğe biraz yoğunlaşman gerekir. Bu yaşlar, kendi yörüngene oturman için geçmen gereken sınavlarla doludur. Bunun için de ruhun beslenmesi ve karşı cinsten hoşlanmak, flört düzeyinde ilişkiler sürdürmek gerekir. Doğayı dışlamayın, kendinizi ve çevrenizin değerlerini unutmayın.

Çok yoruluyorum

Çok yoruluyorum

25 yaşındayım ve şimdiye kadar hiçbir kızla çıkmadım. Onlara hep cinsel yönden bakıyorum ama bir türlü açılamıyorum, utanıyorum. Günde 4-5 kere mastürbasyon yapıyorum ve çok yoruluyorum. Ne yapayım?

CEVAP

Değerli okurum, haftada 1 azaltsan 10 haftada, 10 kez azaltmış olursun. Bu tempoyla hayat geçmez. Kız arkadaşlarına birinci sırada seksi düşünerek yaklaşırsan, ne onlarla konuşursun ne de onlara ulaşabilirsin. Arkadaş ol yavrum. Bir çekim olayı olursa yani elektriklenme o zaman içinde kendini belli eder. Halk deyimiyle balıklama atlamak hep kaçırır. Bunu unutma.

Sorun yaratır mı?

Sorun yaratır mı?

24 yaşında, 78 kiloyum. Boyum da 1.84. Penisimi cetvelle ölçtüm, 11-12 santim. Çevremdekiler 16-18 santimlerden bahsediyor. Bu evliliğimde sorun yaratır mı? Hormon ilaçlarının faydası olur mu?

CEVAP

Değerli okurum, tıbba göre penisin normal ve iyidir. Bu yaşta sonra hormonla büyümediği gibi, hormonun sana zararı olur.

Ya dalga geçerlerse?

Ya dalga geçerlerse?

Cinsel organımın sertleşmiş hali 7 santim. Kızlar benimle dalga geçer diye ilişkiye girmek istemiyorum.

CEVAP

Değerli okurum, umarım kilolu değilsindir. Kasık yağların varsa onları yok etmek gerekir. Ama çoğunuz ölçüm hatası yapıyorsunuz. Normalin üstünde penisi bile küçük görenler var. Çok tedirginsen bir ürolog arkadaşımıza başvurabilirsin. En azından için rahat eder.

Artık yoruldum

Artık yoruldum

34 yaşındayım, kız arkadaşım da 26 yaşında. Aynı evde yaşıyoruz. Cinsel isteğim fazla. Ama cinsel hayatımız yok denecek kadar az. Sürekli benden kaçıyor. Sevdiğini söylüyor ama inanmıyorum. Erkekliğimi unuttum desem yeri var. Ne yapabilirim? Ona sürekli moral veriyorum ama artık yoruldum. Konuşmaya da çalıştım, olmuyor.

CEVAP

Değerli okurum, bu ilişkiyi dondur, buzdolabına koy. Böyle gidebildiği kadar gitsin. Nikah işi biraz gerilere atılsın. Kızın iç dünyasını, cinsel yapısını, hayatı yorumlayış tarzını, yaşam değerlerini bilmeden, ben şunu yapın ya da evlenin diyemem. Bunlar çözümü zor bilmeceler gibidir. Ama ben örtülü mesajları verdim. İki taraf da fazla zaman yitirmesin, doğru yol seçilsin.

Alay ediyorlar

Alay ediyorlar

18 yaşındayım. Arkadaşlarım hep hoşlandıkları kızlardan bahsediyor. Ama ben kızlara karşı bir şey hissetmiyorum. Çoğu arkadaşım dalga geçiyor. Yardım edin.

CEVAP

Değerli okurum, şu anki psikolojiden kurtulup delikanlılığa daha yaklaşınca kızlardan hoşlanacaksın. Ancak “Kendimden şüphe ediyorum” sözünü öze indirir, kendini sorgulamaya başlarsan bak işler sarpa sarabilir. Sabırlı ol, herkesin hayatı kendine. Zamanı gelince sen de bu kervana katılacaksın. Büyük sözü dinle.

Geç mi olacak?

Geç mi olacak?

22 yaşındayım. Erkekler 40 yaşından sonra geç boşalıyormuş. Ne olur bana yardım et.

CEVAP

Değerli okurum, 50-60 yaşındaki erkeklerin erken boşalma tedavisi için bana geldiklerini söylersem ve bunun da çok olduğunu eklersem senin bu duyduğunun yanlış olduğuna inanırsın sanırım. Ama erken boşalması olan kişi de 40 yaşına kadar yarım yamalak bir hayat sürüyorsa bu kaybedilmiş yıllar neredeyse ömrün yarısıdır. Her şeyin çaresi varsa bu çare de aranır.

Adet görmedi

Adet görmedi

1 ay önce nişanlımla sürtünme yoluyla ilişkiye girdik. O günden beri kız adet görmüyor, mide bulantısı var. Kusuyor. Geçen gece biraz kan görmüş. Acaba bunlarla ilgili olabilir mi? Gebe kalmış mıdır?

CEVAP

Değerli okurum, bu kadar olayı gözünüzde karmaşaya dönüştürmeyin. Sorunları parça parça çözüme gidin. Gebelik bir testle anlaşılır. Gerekirse yaptırırsınız. Öteki sorunlar psikolojik kökenli. Onlara da bir ölçüde yardım edilebilir. Ama asıl sorun arkadaşının kendini tanıması ve çözmesi. Bazı yöntemleri öğrenirken hayatın gerçeklerini bilmesi gerekir.

Canı yanıyor

Canı yanıyor

19 yaşındayım. Sözlümle ilişkiye girdik ama kan gelmedi. Sözlüm 3 gün arayla pembemsi bir kan geldiğini söyledi. O ilişkiye girmeden önce çok istekli oluyor ama ilişki sırasında acı duyduğunu ve zevk alamadığını söylüyor. Acaba ne yapmalıyız?

CEVAP

Değerli okurum, vajina penise alışamadı. Yani tam kapasite uyum sağlayamıyor. Korkuyor, kendini sıkıyor. Ayrıca da kızlık zarında bir hassasiyet var. Ufak zedelenmeler söz konusu ama yırtılma değil. Bütün bunları bilerek davranırsanız önünüzdeki engeller zaman içinde aşılır. Kızın ruhunu, güvenini incitip kanatma. Gerisi sorun değil.

İkincisi uzun sürüyor

İkincisi uzun sürüyor

21 yaşındayım. İlk birleşmede ve boşalmada bir sorun yok ama ikinci ilişkide bazen boşalamıyorum. Ya da çok uzun sürüyor. Sizce bu büyük bir sorun mu? Ayrıca ilişki sırasında aşırı derecede terliyorum. Sizce utandığım için mi böyle oluyor?

CEVAP

Değerli okurum, ikinci birleşmeyi yapmayıverirsin. Bedenini dinle. Terlemen istem dışı sinir sisteminin canlılığından. Yapabilecek fazla bir şey yok. Zaten sorun yok. Hadi bakalım doğru işinin başına.

Bozuldu mu?

Bozuldu mu?

19 yaşındayım. Bir hafta önce erkek arkadaşımla ilişkiye girdik, kan geldi. Acaba kızlık zarımda bozulma meydana gelmiş midir?

CEVAP

Bozuldu yavrum, bozuldu. O zaten kendi diliyle sana konuşmuş, sana anlatmış. Olan olmuş, gerisi de sana kalmış.

GÜNÜN SÖZÜ

GÜNÜN SÖZÜ

Aceleci akla şeytan bana gerek kalmadı diye gülermiş. H.D.

Sıradaki haber yükleniyor...