Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (3 Ocak 2021)

Gençler ergenliğe girdiğinde mastürbasyonla tanışıyor, evlenene kadar böyle yaşıyorlar. Her şeyin olduğu gibi mastürbasyonun da fazlası zarar. Her şeyi kararında bırakmak, aşırıya kaçmamak gerekiyor. Sonra evlilikte sorunlara yol açıyor, erkek eşiyle ilişkiden tat almıyor. Dr. Haydar Dümen, cinsellikle ilgili merak edilen soruları yanıtladı.

03 Ocak 2021, Pazar 09:06 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Bozulmuş mudur?

23 yaşında kızım. Sözlümle sürtünme yoluyla cinselliği yaşıyoruz. Bir seferinde acı hissettim ama tam birleşme olmadı. Peçeteyle kontrol edince kan geldiğini gördüm. Ertesi gün de adet gördüm. Sözlüm bana inanmıyor. Sizce kızlığım bozuldu mu? Biz birbirimizi çok seviyoruz.

CEVAP

Okurum, beklemede kal. Burada mantık yürütelim. Bir ihtimal zar zedelendi. Yani zedelense, yırtılsa hiçbir şey olmasa ne yazar. Önemli olan sevginiz. Umarım evlenir, mutlu olursunuz. Sen onlara neyi kanıtlayacaksın ki? Zamanı gelince yeniden bir değerlenme yapılır. Bence zar biraz esnekti.

Tedirgin oldum

24 yaşında kızım. Kimseyle ilişkiye girmedim. Hayatımda biri vardı, onunla sürtünme yoluyla bir şey yaşadık. O bana “Sen bakire değilsin” dedi. Kendimden eminim ama yine de tedirgin oldum. Bir de vajinamın dudaklarında sarkma var. Acaba bu ileride sorun olur mu?

CEVAP

Sevgili okurum, arkadaşın doktor mu yoksa profesör mü? Neye göre senin bakire olup olmadığına karar veriyor. Şu anda onu bir sen bir de uzman doktor bilir. Sana göre, bana göre kızsın. Kızlık zarı esnek olabilir. Birçok kişide böyledir. Bazı kişilerde küçük dudaklar dışarıda olabilir. Yani senin hayatına 3 günlük arkadaşın mı karar verecek? Seni tahrik ederek daha ileri gitmeye çalışıyor. Dikkatli ol.

Kan gördüm

19 yaşında kızım. Genital bölgemde mantar var. Sürekli kaşıntım var. Bir gece uyurken çok kaşındı. Sanıyorum kaşıdım. Sabah çamaşırımda kan vardı. Acaba kızlık zarı zedelenmiş ya da bozulmuş olabilir mi? Adetim de o gün bitmişti.

CEVAP

Kızım, kanamadı. Yani zar duruyor. Gelen kan mantarın tahriş ettiği, incelttiği dokudan olabilir. Ya da adet kanının son kalıntılarıdır. Mantarı da tedavi ettir.

Dalga geçiyorlar

18 yaşındayım, 4 kere cinsel ilişkiye girdim. Hepsi de cinsel organımın boyuyla dalga geçti. Penisim 10 santim. Genelevdeki kadın dalga çekti, psikolojim bozuldu. Haftada 6 kez mastürbasyon yapıyorum. İntihar etmek istedim, olmadı.

CEVAP

Değerli okurum, bütün hayatını 2 santime bağlıyorsan yazıklar olsun sana. Ailenin sevgisini 2 santimle mi ölçüyorsun? Verdiğin ölçüde tıbba göre normal. İşine, keyfine bak. Boş yere kuruntulara kapılıp kendini mutsuz etme. O sana yeter ama ileride çok gerekli görülürse, doktorun da onay verirse ameliyatla 1-2 santim büyür.

Fanteziler kuruyorum

18 yaşındayım. Bütün kadınlarla ilgili fantezi düşünüyorum. Günde 7-8 kez mastürbasyon yapıyorum. Çok mastürbasyondan zevk alamaz hale geldim. Şimdiye kadar ilişkiye girmedim.

CEVAP

Değerli okurum, bir bölümüne yardımcı olabilirim. Zaten bu yardımlarım lafta kalan yardımlar. Ama bilimsel yani tıbba uygun. İlk yardım; mastürbasyonu azalt. Kadın arkadaş bulamayacağına göre tabii ki bekleyeceksin. Bu yaşta bu azgınlık niye? Bir 18 yaşına gel bakalım. Geleceğin cinselliğini yapılandırmak bize kalsın. Ama sen şimdiden temellerini çürük atma. Kendi kendinle de fazla yalnız kalma.

Kanama oldu

20 yaşında, bekar kızım. Erkeklerle ilişkim olmadı. Mastürbasyon yaptıktan sonra çok az bir kanamam oldu. Acaba bu ne demek?

CEVAP

Sevgili okurum, hiçbir şey demek değil. Sen seni bil, sen seni. Safsatalarla başkalarına fazla kaşıtma enseni.

Gebe kalmaz değil mi?

20 yaşındayım. Defalarca cinsel birlikteliğim oldu. Kız arkadaşımla sürtünme yoluyla ilişkiye giriyoruz. Sevgilimin vajinasının üzerine boşalıyorum. Hamile kalmasından korkuyorum. Bir yandan da “Sevgilim bakire, gebe kalmaz” diye düşünüyorum. Ne yapmalıyım? Sizce doğru mu?

CEVAP

Okurum, yıllardır bunları yazıp çiziyorum. Sizleri korumacı rol oynadığım gibi mutluluk yolunda hayata da hazırlamaya çalışıyorum. Bakirelik gebe kalmaya engel değil. Vajinanın girişindeki kızlık zarı zaten ortasından delik. Çünkü rahimden gelen adet kanı oradan dışarı boşalıyor. Yani nehir düşünün. Kızılırmak mecrasında akıyor. Denizden de bir balık içeri doğru yüzüyor. Yani sperm. Bu nedenle dikkatli olun. Gebelik her zaman olabilir.

Zevk almıyormuş

12 yıldır eşinden ayrı yaşayan bir kadınla 4 yıldır birlikteyim. Bir kadınla aradığım tüm özellikler onda var. Onunla her konuda sohbet ediyoruz. Ama iş ilişkiye gelince ipler kopuyor. “Ben o işten zevk almıyorum” diyor. Acaba ne yapmalıyım?

CEVAP

Okurum, kadın soğuk, frijit. Ya da kırmızı çizgileri var. Hayat ve karar onun. Bunun adı umutsuz aşktır. Seninkisi umutsuz bir sekse benziyor. Ya aperatiflerle devam et ya da onu terk et.

Acı yoktu

21 yaşındayım, 8 ay önce sevgilimle seviştik ve penisinin vajinama değdiğini hissettim. İç çamaşırımda 4-5 damla kan gördüm. Acaba kızlığım bozulmuş mudur?

CEVAP

Kızım, bazen kolay bozuluyor. Acımayabilir de. Kan da kızlık zarıyla ilgili gibi. Zar esnek de olabilir, zedelenmiş de olabilir. Kararı kadın doğum uzmanı verecek.

Zararlı mı?

18 yaşındayım. Günde 7 defa mastürbasyon yapmak zararlı mı?

CEVAP

Okurum, az yapıyorsun, çık biraz daha. Sen ne diyorsun? İşin gücün, aklın, iraden sıfır mı? Yani seni ileride ahıra mı bağlayalım? Önce haftada 7’ye sonra ayda 7’ye in bakalım.

Böyle soru yok!

Böyle soru yok!

10 yıldır bırakamadım

Sorunum mastürbasyon. Bir türlü kurtulamadım. Çok istedim ama olmuyor. 10 yıldır bırakamadım. Seneye üniversiteyi bitireceğim. Ne yapmalıyım?

CEVAP

Yavrum üzülme, kurtulacaksın. Ben de sandım ki, 16-26 yıldır bu işi yapıyorsun. İşte onlar zokayı yutuyorlar. Karıları beklerken onlar bahaneyle bir türlü banyodan yatak odasına geçemiyorlar. Kadın şaşırıyor. Biri akıl ediyor, kapının anahtar deliğinden bakınca ne görsün? Sinirden başlıyor kapıyı yumruklamaya.

Adamda korkuyla penis sönmüş, yeniden canlanmıyor. Oğlum, büyüdün artık. Onun irade emrinden çıkıp sen kendi irade dizginleri mi olur, kamçın mı olur, seçme hakkın var. Birini ya da ikisini de kullanarak, tabii ki evlenene dek bunu haftada 1-2’ye indireceksin. Para, kariyer cepte, kadın yanında. Güzel oldu formül be yavrum.

Günün soruları

Günün soruları

Fanteziler bitmiyor

18 yaşındayım. Kızlara karşı çok hassas olmam. Onları görünce fantezi kurmaya başlıyorum. Bu yüzden erken boşalma sorunu yaşıyorum. Hocam ben sapık mıyım?

CEVAP

Yavrum, önce konuya iyiden başlayayım. Kızları görünce tahrik oluyormuşsun. Ne var bunda? Ya tahrik olmasaydın? İşte orada kızılca kıyamet kopardı. Çünkü biriken potansiyel kendine yol arar, durdurulmaz nehir gibi bir yerleri yıkar akardı. Hadi iyisin, doğru yoldasın. Gelelim fantezilere; bana öyle geliyor ki sen fantezi ile hayali karıştırıyorsun. Kafana takma. Kızlara kötü niyetle bakma. Enerjini, umutlarını önündeki yıllara sakla. Hem beni hem kendini akla ki rahat edelim.

Milli olmak istiyorum

20 yaşındayım. Altı ay önce kız arkadaşımla sevişmeye kalktık. Öpüşürken bayılacak gibi oldum ve bıraktım. Askere gitmeden milli olmak istiyorum. Geneleve gideyim diyorum ama korkuyorum. Ne yapayım?

CEVAP

Değerli okurum, gözlerime bak. Sevecen, güvenilir bakışlar olsun bunlar. Milliliğe gelince; her Türk erkeği doğuştan millidir. Niye milli olmayalım? Zaten sünnetle erkekliğe adım atıyorsunuz. Referans tamam, erkeklik sınırına geçildi. Bak yavrum, genelevde zorlanırsın, hayallerin yıkılıverir. Atını iyi yerde koştur. Ruhunu güzelliklerle coştur, ondan bundan duyduklarına inanma, çünkü çoğu boştur.

Günün sözü

Mutluluk her zaman pembe gözlük değildir. Bazen önünüzü bile göremeyeceğiniz kadar koyu bir gözlüğe dönüşüverir. H.D.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (27 Eylül 2021)