Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (5 Mart 2020)

Haydar Dümen 5 Mart 2020 tarihli POSTA gazetesi yazısında okurlarından gelen soruları cevapladı. İşte Haydar Dümen'in hayranlarından gelen sorulara verdiği yanıtlar.

05 Mart 2020, Perşembe 07:44 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Sözümü tutamıyorum

18 yaşındayım, 5 ay önce cinsel ilişki yaşadım. O zaman bir daha böyle bir şeyi yapmam demiştim. Her gün mastürbasyon yapıyorum. Her gece rüyamda ilişkiye giriyorum. Benim bu halim ne olacak?

CEVAP

Değerli okurum, bir şey olmayacak, bunun adı gençlik. Mastürbasyonu bırak, gece beden bünye bildiğini okusun. İkisi birden ağır gelir. Söyleyeceklerim bunlar.

Kız arkadaşım olmadı

18 yaşındayım. Hiç kız arkadaşım olmadı. Sevgilim olmasını istiyorum ama karşımdakine duygularımı söyleyemiyorum. Yardımcı olur musunuz?

CEVAP

Okurum, çok gençsin, acelen ne be yavrum? Kız arkadaşının yanında durabiliyorsan o bile yeterli. Ondan sana güzel etkiler akar, ruhun beslenir. Böylece geleceğe hazırlanırsın. Yavaş yavaş konuşmaya da başlarsın, flört eder ve mutlu olursun.

Yanlış mı yaptım?

21 yaşında kızım. Üç yıldır nişanlıyım. Nişanlım tecrübesiz. Ona mastürbasyonun evlilikte sorun yaratabileceğini söyledim. Evliliğe kadar bir şeyler yaşaması gerektiğini anlattım. Yanlış mı yaptım? Evlenene kadar bekleyelim mi yoksa o tecrübe edinmeli mi?

CEVAP

Sevgili okurum, her ikisinin de getirisi, götürüsü var. İlk söylediklerin doğru. Ben de bu tür kısıtlı ilişkilerden sonra evlilikte cinselliği rayına oturtamamış pek çok çift görüyorum. Öte yandan toplumumuzun değer yargıları çok fazla. Bu dengeleri kurarken ne taraftan hangi tarafa ne aktarılacaksa ona fazla müdahale edemiyoruz. Dünya görüşü ve kendinizi bu bilgiler ışığında ayarlayın. Uygun olanı seçin.

Deneyimimiz yok

Ben 21, eşim ise 24 yaşında. Bir haftalık evliyiz. Eşimle cinsel ilişkiye giremedik. İkimiz de girmeyi çok istiyoruz ama penis vajinama girmiyor. İkimizin de cinsel deneyimi yok. Ne yapmamızı önerirsiniz?

CEVAP

Sevgili okurum, sende kasılma vardır. İkiniz de acemi ve deneyimsizsiniz. Doğallığı yakalayamıyorsunuzdur. Bunun için aceleye gerek yok. Bir süre daha geçsin. Telaşa kapılmayın, önce genel bilgiler edinin. Daha sonra sanırım bir doktor yardımına ihtiyacınız olacak. Sanki vajinismus gibi gözüküyor.


Çare bulun

18 yaşındayım. Rüyamda sürekli cinsel ilişkiye giriyorum. Ancak ilişkiye girdiğim kadınların hepsi kan bağımın olduğu kişiler. Bana yardım edin.

CEVAP

Değerli okurum, rüyalara müdahale edemiyor, karışamıyoruz. Rüyalar iç dünyamızın karanlığından fışkıran, çoğu akla ters düşen komposizyonlar. Hiçbir kötü anlamı yok. Sadece seni yorar ve üzer. Eğer aldırmazsan zamanla azalır. Aklına takarsan çok daha rüya görürsün. Boşver gitsin.

Adeti düzeni değişir mi?

19 yaşında kızım. İlişkiye girsem ve zarım bozulsa adet görmemde sorun çıkar mı?

CEVAP

Sevgili okurum, adet görmenle kızlık zarının bir etkisi yok. Bu konuda tedirginsen ailenle de konuşarak bir kadın-doğum uzmanına başvurabilirsin.

Zevk almıyorum

40 yaşındayım. İlişkiye girdiğimde boşalma anında zevk alamıyorum. Ne yapmam lazım?

CEVAP

Okurum, kaç yıllık evlisin, çocuğun var mı? Aile ilişkilerin düzenli mi? Monotonlaştı mı yoksa sürtüşmeler mi var? Severek mi evlendin? Yoksa sen bıktın mı? Değişiklik mi arıyorsun? Uzun zamandır evlisin diye düşünüyorum. Bu zaman diliminde genellikle insan ruhunun içindeki fırtınaları ya da sönmüş alevleri yeniden eski duruma getirmek kolay olmuyor. Ama yeni bir dünya yaratmak için bazı yardımlar yapılıyor. Umarım seninkisi bu tür yardımlarla kurtulabilecek durumdadır. Yani kısaca bir uzmanla baş başa görüşmeni öneriyorum.

Küçük mü?

18 yaşındayım. Mastürbasyon yaptıktan hemen sonra penisim sertleşiyor. Göbeğimle birleşmesine 4 santim kalıyor. Aşağı indirmeye çalışınca acıyor. İleride ilişkiye girdiğimde bu sorun olur mu? Bir de boyum 1.80. Penisim ise 15 santim. Bu normal mi yoksa cinsel organım küçük mü?

CEVAP

Değerli okurum, senin boyun 1.80’miş. Ben soruyorum boyun kısa mı? Cevabın neyse benim de penisinle ilgili yanıtım o. Öteki soruna gelince; bırak onu kendi haline, biraz zaman geçsin. İş pratiğe dönüşsün. Bir sorun çıkarsa o zaman çaresine bakılır.

Hiç mutlu olmadım

33 yaşında, 9 yıllık evliyim. Hiç mutlu olmadım, çünkü erken boşalıyorum, bir dakika bile sürmüyor. Başka kadınlarla da kesinlikle birlikte olmadım. Sertleşmede zorlanıyorum. Ne olur bana yol gösterin.

CEVAP

Değerli okurum, profesyonel yardım almak zorundasın. Bu konuyla ilgili uzmanları biliyorsun. Sözlü bir yardımım olacağını sanmıyorum.

Utanıyorum

19 yaşında kızım. Cinsellik konusunda pek bilgim yok. İlk kez erkek arkadaşımla öpüştük, zevk almadım. Sevgilim bana dokunmak istiyor ama kendimi çekiyorum. Rahat davranamıyorum. Yardım edin.

CEVA

Sevgili okurum, yol basit. Elini tut. Sadece elini. El, güzel bir organdır ve saygıdeğerdir. Uygarlık, insanlık ve sanat adına ne çıkmışsa o iki elin ürünü olarak çıkmıştır. Bu yönden saygıdeğerdir. El ele tutuşmak yasaklar grubuna girmez. İlk öpüşmeler heyecanlı, acemi, korkak bir ruh potansiyeli içinde gerçekleştiğinden olumlu ya da olumsuz gelecek hakkında sende bir kanı ya da karar uyandırmasın. Arkadaşını şimdilik yitirmemeye çalış.

BÖYLE SORU YOK!

BÖYLE SORU YOK!

Birlikte olamadık

20 yaşında kızım. Sevgilim de 21 yaşında. Erkek arkadaşım ilişkide prezervatif takmak istedi, olmadı. İkincide de prezervatif kısmında aynısı oldu, birlikte olamadık. Sevgilim buna üzülüyor. Nasıl aşabiliriz?

CEVAP

Sevgili okurum, büyümüş de sevgili edinecek duruma gelmişsin. Ailen bilip onaylıyor mu? Birliktelik için aranızda bir söz var mı? Cinselliği yaşayayım derken evlilik hayalini bitirirsin. Kızlar biraz naz yapar, hemen kendini teslim etmez. Söz, nişan, nikah ister. Sen ne istedin yavrum? Bir de kalkmış erkeğin sorunlarını dert edip derman arıyorsun. Biraz büyümeyi bekleyip okul, iş konusunu halletseydin. Ekonomik özgürlük ne durumda? Biraz kendini dinle, her şey çorap söküğü gibi gelecektir.

GÜNÜN SORULARI

GÜNÜN SORULARI

Az sertleşiyor

37 yaşındayım, mastürbasyon yaparken sertleşiyor. Ama ilişkide sertleşme zor veya az oluyor. Eskisi kadar istek yok. Geçici mi?

CEVAP

Okurum, bu durumun geçip geçmemesi senin elinde. Evliysen mastürbasyonu unut. “Yok Hocam, bekarım” diyorsan, haftada en fazla 2’dir tavsiyem. Değişiklik olmuyorsa ve sertleşme sorunu sürüyorsa işin uzmanı doktora görün. Çünkü mastürbasyon kolay yoldan ulaşabileceğin rahatlama yolu ve beynin seni buna yönlendiriyor. Yani partnerinle ilişki yaşamak istiyorsan önce beyninle olan savaşı kazanmalısın. Bunun da tek yolu başka beyinleri savaşa dahil etmek. Yani doktora gitmek, şimdilik kal sağlıcakla.

İnanalım mı?

25 yaşında, 95 kilo bir arkadaşım var. Sevgilisiyle 2.5 saat ilişkiye girdiğini söylüyor. Pek inandırıcı gelmedi. Ne dersiniz?

CEVAP

Değerli okurum, olabilir. Ama bu herkeste olabilir anlamına gelmez. Geç boşalma diye tıpta yeri var. Bir üstünlük değil. Kimi kadınlar için de işkence. Ama sen buna heveslenirsen kilon da varsa, orta yaşlara gelince kadının üzerinde kalıverirsin. Arkadaşın sana özeniyor mu ki, sen onun yataktaki süresine hevesleniyorsun. Anlaştık mı yavrum?

GÜNÜN SÖZÜ

Dünyanın ekseni eğridir. Senin eksenin doğru olsun ki dünyaya meydan okuyabilesin. H.D.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (4 Mart 2020)