Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (8 Mart 2020)

Haydar Dümen 8 Mart 2020 tarihli POSTA gazetesi yazısında okurlarından gelen soruları cevapladı. İşte Haydar Dümen'in hayranlarından gelen sorulara verdiği yanıtlar.

08 Mart 2020, Pazar 08:15 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Kanama olmadı

22 yaşındayım, çalışıyorum. Sevgilim 18 yaşında. Onu deliler gibi seviyorum. Evlenmek istiyorum. İlişkiye girdik, kanama olmadı, neden? Kafayı yemek üzereyim.

CEVAP

Sakın ha okurum. 18 yaşında bir çocuk o. Aklına gelen kuşkuları nerede uygulayacak? O sana bütün masumiyetiyle geldi. Zar da esnekti. Bütün olay bundan ibaret.

Dalga geçiyorlar

18 yaşındayım. Kızlar beni beğeniyor. Penisim ereksiyon halindeyken bile 8 santim. Arkadaşlar dalga geçiyorlar. Bunalımdayım.

CEVAP

Okurum, tabii bunalımda olursun. Kimin öyle arkadaşı olsa bunalıma girer. Sen bu konuyu ürolog arkadaşa giderek çözmeye çalış.

İlk deneyim kötü geçti

20 yaşındayım. İlk cinsel denemem iyi geçmedi. Bu yüzden çok tedirginim. Acaba ileride bu problemimi yenebilir miyim?

CEVAP

Değerli okurum, tabii yenersin. Hangi konularda ilk denemeler iyi geçiyor ki? Her şeyde ilk denemeler yanıltıcı ve şaşırtıcı olur. Zamanla usta olursun. Aceleye gerek yok, önünde yıllar var. Kendini sorgulama. “Ya başaramazsam”, “Ya olmazsa” dersen başaramamaya davetiye çıkarırsın.

Ayrılmak istiyorum

28 yaşında kadınım. İş yerinden biriyle geçen yıl evlendim. Evlenmeden önce bana ilişkiye girerken sorun yaşadığını ama düzelebileceğini söyledi. İlk aylarda idare ettik. Ama 8 aydır bana elini sürmüyor. Artık ondan soğudum. İlişkiye girmemek ayrılık sebebi değil mi? Boşanmayı düşünüyorum.

CEVAP

Sevgili kızım, “Boşanmayı düşünüyorum” demene katılıyorum ve öneriyorum. Bu ilişkinin sonu gelmez. Bugüne geliş nedeninin ardındaki sebep cinsel ilişkiye girmemek değil. Sebep eşinin ruhunun karmaşık labirentlerinde gizli.

Seni istediği kadar sevsin, sevmeye devam etsin. Bizce de sakınca yok. Ama yine inancım onu bir profesyonel bir yardım olacağı doğrultusunda değil. Sen bilirsin.

Gözüm doymuyor

23 yaşındayım, 3 ayrı kız arkadaşım var ve onlarla ilişkiye giriyorum. Ama gözüm bir türlü doymuyor. Başka kızlara da bakıyorum. Bu durum bana ilerleyen yıllarda sorun yaratır mı? Ne olur bana yardımcı olun.

CEVAP

Değerli okurum, obur insanlar için halkın bir deyimi vardır. ‘Allah gözünü doyursun’ derler. Bu açgözlülük her alanda kendini gösterir. Hele para konusunda kamyonlarla para verseniz yine yetmez. İnsanlar “Daha daha” derler. Benzeri örnekleri sen kafanda geliştir. Cinselik alanında özellikle evlendiğinde suların durulması gerekiyor.

Başaramadık

25 yaşındayım, 4 aylık nişanlıyım. Nişanlımla ilişkiye girmek istedik. Ama bir türlü başarılı olamadık. Bütün uğraşlarımıza rağmen penis vajinaya girmedi. Acaba bu bir sorun mu?

CEVAP

Değerli okurum, sorunun da adı vajinismus. Hiç üzülme. Bu sorunun kesin tedavisi var.

Yüzüme bakamazmış

22 yaşındayım. Benden 3 yaş küçük bir sevgilim var. Evlenmeyi düşünüyoruz. Kız arkadaşım “İlişkiden sonra yüzüne bakamam” diyor. Ben ne zaman kendini hazır hissederse o zaman olsun diyorum. Ne yapmamız gerekiyor?

CEVAP

Değerli okurum, kız arkadaşının sorunu yok ki çözesin. Aslan gibi, ceylan gibi, taş gibi kız. Senin niyetin yaz-boz. Erkekliğine güveniyor, durmadan o yolda bileniyorsun. Onunla da evlenecekmişsin. Acelen ne be oğlum? Aylar, yıllar seni bekliyor. Her bir gün, ötekine zaman ekliyor.

Onlarca yıl buna can mı dayanır? Kız doğru yolda. Onunla fazla elleşme. Duygularını deşme. Şimdilik öğüdüm bunlar. Biraz insaf, biraz acıma, biraz doğru yol. İşte bir parti amblemi gibi oldu. Sen seçeceğini seç. Kötü niyetlerden vazgeç.

Hüzünleniyorum

56 yaşında, beyin ameliyatı geçirdim. Artık benim kuş ötmez oldu. Ben de eski günleri düşünüp kendimi avutuyorum. Benim kuş için gitmediğim doktor kalmadı, ne yapayım?

CEVAP

Değerli okurum, daha önünde uzun yıllar var. Böyle kadere razı olmana benim gönlüm el vermiyor. Bu konunun çözümü var. Hiçbir şey olmasa protez konuluyor. O zaman sonsuz bir mekanik enerjiye kavuşuyorsun.

Tıpkı ağzımızda dişimiz yoksa protez taktırmamız gibi. Taktırırım protezi, yerim yemeğimi. Böyle düşünüyorum. Hemen her şey bitmiş gibi kadere teslim olma. Tabii bu orada eşin de var. Onun hakkını yememek için bilimsel çözüme yönel.

Mastürbasyon yapıyor

18 yaşında kızım. 25 yaşında bir sevgilim var. Birlikte olduktan sonra sevgilim mastürbasyon yapıyor. Ben onu tatmin edemiyorum. Sevgilimi nasıl mutlu edebilirim? Kendimi gereksiz hissediyorum.

CEVAP

Sevgili okurum, nasıl birlikte oluyorsunuz? El ele mi tutuşuyorsunuz, göz göze mi öpüşüyorsunuz? Sevgilin yaşı gereği formunda. Ona göre işler yolunda. Genç bir kız kolunda.

Amma bu birliktelik cinsel içerikli ise, bak yavrum benim dükkanım kapalı. Bizim sokaktan bile geçme. Kendine saçma sapan bir yol seçme. Romantik takıl. Bu sana vereceğim en iyi bir akıl.

Kızlık zarım esnek mi?

18 yaşında kızım. Eski sevgilimle ilişkiye girdik ama benden kan gelmedi. Bunun üzerine ayrıldık. Kızlık zarımın esnek olduğundan şüpheleniyorum. Ama doktora gitmeye de korkuyorum. Sizce ne olabilir?

CEVAP

Sevgili okurum, ben eminim, doktora niye gideceksin ki? İşte doktor karşında. Yüzde 100 teşhis: Zar esnek. Not: Bir de yemin edeyim ister misin?

BÖYLE SORU YOK!

BÖYLE SORU YOK!

Ailem istemiyor

18 yaşında kızım. Ailem biriyle flört etmeme sıcak bakmıyor. Ben birinden hoşlanıyorum. Sanırım o da benden hoşlanıyor. Ne yapmalıyım?

CEVAP

Sevgili okurum, buna köstebek aşkı derler. Köstebeklerin görme duyuları çok zayıftır. Yine de birbirlerini bulur ve çiftleşirler. Bir arkadaş aracılığıyla uzaktan iletişim şansınız olursa biraz bu konuşmalarla birbirinizi yakından tanırsınız.

İleride evlilik konusunda bu kişiyle olmasa bile yapacağınız pilavın en azından pirincinin hangi cins olduğunu öğrenirsin. Yani kalitesini tanırsın. Yani bu kadarına çaba gösterin, bilin ve öğrenin.

Çünkü evleneceğiz kişiyle aileniz değil, siz evleneceksiniz. Oysa daha sonra büyük düş kırıklığıyla sonuçlanabilir.

GÜNÜN SORULARI

GÜNÜN SORULARI

Gebe kalır mıyım?

22 yaşında kadınım. Eşim de 25 yaşında ve biz 7 aylık evliyiz. Daha önce içime boşalmadı geçen aksam bir kere boşaldı. “İstemeden oldu” dedi. Acaba hamile kalma ihtimalim var mı?

CEVAP

Değerli okurum, belli ki eşin çocuk istiyor. Ama daha kendisi çocuk. Karşısına alıp ikna etmek yerine sana küçük bir şaka yapmış. “Ya tutarsa?” demiş. Sen de artık eşini kırma ve artık isim araştırmaya başla. Ama isim, eşinin ismine uygun olsun malum iki çocuk büyüteceksin.

İki yıldır sertleşmiyor

53 yaşındayım, 73 kiloyum. Evli, 1 çocuk babasıyım. İki yıldır sertleşme olmuyor. Cinselliği seviyorum ama olmuyor. Kan şekerim normal çıktı. Eşimle ayrılma noktasına geldim. Bana yardım edin.

CEVAP

Değerli okurum, sertleşme sorununun tedavisi var. Boşuna 2 seneni heba etmişsin. Hem kendini hem eşini üzmüşsün. Nedir bu uzvun mahremiyeti? O da bizim vücudumuzun bir parçası değil mi?

Neden bir sorun olduğunda saklarsınız. Konunun uzmanı doktorlar ne için var? Hemen bir uzmana görün, evliliğini sakın ha yıkma. Her şey düzelecek, merak etme.

GÜNÜN SÖZÜ

Bazı rüyaların tadı gerçeğinden fazladır. Çünkü rüyalar özgürdür. H.D.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (5 Mart 2020)