POSTA yazarı Nedim Şener'e bir ödül daha

Uluslararası Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ), Türkiye, Ekvador, Mısır ve Vietnam'da gerçekleri açığa çıkardıkları için hapis ve diğer baskılara maruz kalan dört gazeteciye, Uluslararası Basın Özgürlüğü Ödülü verdi. Türkiye'den ödüle hak kazanan gazeteci ise arkadaşımız Nedim Şener oldu

27 Eylül 2013, Cuma 14:34
A A

POSTA.COM.TR

CPJ İdari Müdürü Joel Simon, “Bilginin global bir kaynak olduğu zamanımızda, bu dört gazeteci bize haber verebilmek için sansüre ve diğer zulümlere karşı durdular” dedi ve ekledi: Cesaretlerinin, kararlılıklarının ve seslerinin kesilmesine karşı direnişlerinin farkındayız.(Saat yönünde) Nedim Şener, Janet Hinostroza, Nguyen Van Hai, Bassem Youssef.

CPJ'NİN BASIN AÇIKLAMASI
:

Ödül sahipleri Nedim Şener ( POSTA, Türkiye), Jeanette Hinostroza (Teleamazonas, Ekvador), Bassem Youssef (Capital Broadcast Cent e r, Mısır)  ve Nguyen Van Hai ( Dieu Cay , Vietnam), çalışmaları nedeniyle çeşitli misillemelere maruz kaldılar; bunlar arasında adli rahatsızlık, fiziksel tehditler ve hapsedilme bulunuyor.

ŞENER, ELEŞTİREL HABERCİLİĞİ YÜZÜNDEN...


Hinostroza tehditler üzerine güvenliğinin sağlanması bakımından bir televizyon programını geçici olarak bırakmak zorunda kaldı; Youssef hicivli haber yayını yüzünden adli soruşturmaya uğradı; Şener ise eleştirel haberciliği yüzünden terörist eylemcilikle suçlandı ve 15 yıl hapse mahkûm olabilir. Vietnam’ın en tanınmış blog yazarlarından Nguyen Van Hai , tüm haber organlarının devlet kontrolünde olduğu ülkesinde bağımsız bir alternatif yarattı. Şu anda devlete karşı “propaganda yapmak” üzerine muğlak bir kanundan dolayı çarptırıldığı 12 yıllık hapis cezasını çekiyor.

STEIGER'E YAŞAM BOYU BAŞARI ÖDÜLÜ


CPJ, ProPublica kurucu genel yayın yönetmeni Paul Steiger’e basın özgürlüğü adına yaşam boyu başarı için Burton Benjamin Anma Ödülü’nü verecek. 2005 ve 2011 arasında altı yıl CPJ Yönet im Kurulu Başkanlığı yapmış olan Steiger, 1991 ve 2007 arasında da The Wall Street Journal sorumlu yazı işleri müdürü idi.

CPJ Yönetim Kurulu Başkanı Sandra Mims Rowe: “Paul Steiger’ın pek çok başarısı, özgür ve araştırmacı bir basına duyulan ihtiyaca de ğişmez bağlılığını gösteriyor. The Wall Street Journal’ı en büyük sınavlardan geçirdi ki bunlara 11 Eylül’ü izleyen haftalarda muhabir Daniel Pearl’ün kaçırılması ve öldürülmesi de dâhil; [gazeteyi] en büyük başarılarına da ulaştırdı” dedi.

Rowe, şöyle devam etti: “Pek çok insanın emekli olacağı bir çağda mükemm el gazeteciliğin ve araştırmacı muhabirlikle topluma hizmetin bir diğer örneği olan ProPublica’yı kurdu. Basın özgürlüğü amacına adanmış 45 yıllık kariyerini takdir ediyoruz.”

ÖDÜL TÖRENİ 26 KASIM'DA NEW YORK'TA


Ödül sahipleri CPJ’in New York şehrinde 26 Kasım 2103 tarihinde gerçekleşecek yıllık ödül ve yardım gecesinde onurlandırılacak. CBS News muhabiri Lara Logan ve CPJ Yönetim Kurulu Üyeleri gecenin sunucuları olacaklar. Bloomberg L.P. CEO’su ve başkanı Daniel L. Doctoroff ise gecenin başkanı olacak.

CPJ, basın özgürlüğünü dünya çapında korumak için çalışan, bağımsız ve kâr amacı gütmeyen bir örgüttür

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.