Poyrazköy'deki suçlara bir de asker bakacak

Savcılığın, iddianamede ismi geçen askerler hakkında, işledikleri iddia edilen “askeri suçlar” yönüyle ayrı bir dava açabileceği belirtildi

29 Ocak 2010, Cuma 05:00
A A

Askeri Savcılık, İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nden, aralarında Tuğamiral Levent Görgeç’in de bulunduğu ikisi emekli, beşi tutuklu 17 askerin şüpheli olarak yargılanmasının istendiği Poyrazköy iddianamesi ve eklerini incelemek için istedi. Savcılığın, iddianamede ismi geçen askerler hakkında, işledikleri iddia edilen “askeri suçlar” yönüyle ayrı bir dava açabileceği belirtildi.

ASKERİ YARGI YOLU

Askeri savcılığın, bu aşamada, “davanın askeri yargıda görülmesi gerektiğini” belirterek, dosyaların sivil mahkemeden alınmasını isteme hakkı bulunmuyor. Dosyanın askeri yargıya gidebilmesi için, aynı içerikte bir davanın askeri mahkemede açılması, bunun üzerine konunun Uyuşmazlık Mahkemesi’ne taşınması zorunluluğu bulunuyor.

GENELKURMAY'A GİDEBİLİR

Savcılığın, sanıklar arasında “amiral” rütbesini taşıyan bir ismin de bulunması nedeniyle, dosyanın bir örneğini de Genelkurmay Askeri Savcılığı’na gönderebileceği belirtildi. Bu incelemeler sonunda askeri mahkemede, Poyrazköy sanıkları hakkında “mühimmat gizlemek”, “emre itaatsizlik” ve benzeri askeri suçlardan ayrı bir dava daha açılabilecek. Daha önce de Ergenekon davasında yargılanan Yarbay Mustafa Dönmez hakkında, askeri mahkemede ayrı bir dava açılmıştı.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.