Prematüre doğum oranları yüzde 11'e yükseldi, peki neden?

Erken doğum; yenidoğan bebek ölümlerinin de serebral palsi gibi bedensel ve zihinsel engelli hastalıkların da en önemli nedenlerinin başında geliyor. Tanı ve tedavi süreçlerindeki gelişmelere rağmen dünya genelinde yüzde 9-10 oranında olan prematüre doğum oranları yüzde 10-11’e yükselmiş durumda. Peki neden prematüre bebek doğumlarında artış var? Bunda anne ve babanın etkileri nedir?

19 Kasım 2021, Cuma 18:20 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Aydan Biri; erken doğumun, yeni doğan bebek ölümlerinin, serebral palsi gibi bedensel ve zihinsel engelli olmanın en önemli nedenlerin başında geldiğini söyledi.

Tanı ve tedavi süreçlerindeki gelişmelere rağmen prematüre doğumun azaltılamadığını ve dünya genelinde yüzde 9-10 olan prematüre doğum oranlarının yüzde 10-11’e yükseldiğine dikkat çeken Prof. Dr. Biri, artışın esas nedenlerini şu şekilde sıraladı:

  • Özellikle gelişmiş ülkelerde ileri anne yaşı
  • Obezite
  • Kısırlık tedavileri ve tüp bebek gibi yardımcı üreme tekniklerine bağlı olarak artan çoğul gebelikler
  • Kadınlarda gebeliğe engel olabilecek birçok sorunun (kalp hastalığı, şeker hastalığı) tedavi edilebilir hale gelmesi sonucu artan riskli gebelikler

Yaşam sınırı 24. haftadan 22. haftaya kadar çekildi

Yaşam sınırı 24. haftadan 22. haftaya kadar çekildi

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Aydan Biri, günümüzde yaşam sınırının 24. haftadan 22. haftaya kadar çekildiğini söyledi.

Prematüre yenidoğan bebeğin özellikleri ve yenidoğan bakım ve tedavisindeki yaklaşımların kadın doğum hekimleri için oldukça önemli olduğunun altını çizen Prof. Dr. Aydan Biri, bu gelişmelerin kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarının yaşamın sınırındaki bebekler için yeni yaklaşımlara cesaretlenmelerine neden olduğunu söyledi. 

Yeni doğan yoğun bakım ünitelerinde bebekleri güvende tutmak hayatta tutmak ve sağlıkla taburcu etmek için verilen çabanın tarifini yapmanın zor olduğuna değinen Prof. Dr. Biri, “Yeni doğan yoğun bakım ünitesinin ne kadar çabalanırsa çabalansın önlenemeyen erken doğum başta olmak üzere birçok riskli gebelik ve bebek için ne kadar önem arz ettiği açıktır” dedi. 

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Sağlıklı bebek gelişimi için hamilelikte hangi vitamin ve minerallerin alınması şart?