Prens Harry'nin bulunduğu üsse saldırı

Prens Harry'nin bulunduğu üsse saldırı

Afganistan'da Taliban militanları İngiltere Prensi Harry'nin de görev yaptığı NATO üssüne saldırdı. İki ABD Deniz Piyadesi saldırıda hayatını kaybederken, NATO'dan “Prens kesinlikle tehlike altında değildi” açıklaması geldi

15 Eylül 2012, Cumartesi 12:13 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Taliban, bir açıklama yaparak saldırıyı üstlenirken, amaçlarının Hz. Muhammed’e hakaret içeren ve birçok ülkede ayaklanmalara neden olan Müslümanların Masumiyeti filminin intikamını almak olduğunu bildirdi.

Örgütün sözcüsü Kari Yusuf Ahmedi, AFP’ye telefonla yaptığı açıklamada, “Dün gece bir grup mücahit, Amerikalıların yaptığı aşağılayıcı filmin intikamını almak üzere Helmand’da bulunan Bastion Kampı’na intihar saldırıları düzenledi” diye konuştu.

Ordu Sözcüsü Adam Wojack, Helmand’ın güneyindeki Bastion Kampı’na saldırının dün gece yerel saatle 22.15’te başladığını ve üssün bu sabah itibarıyla militanlardan arındırıldığını söyledi. Bir başka yetkili de Prens Harry’nin güvende olduğunu ve saldırıdan etkilenmediğini belirtti.

Saldırganların hem ABD hem de İngiltere uçakları tarafından kullanılan hava üssüne girmeyi başardıkları ancak duvardan mı tırmandıkları yoksa patlayıcılarla duvarda delik mi açtıkları henüz belirlenemedi.

ÇOK SAYIDA MİLİTAN DA ÖLDÜRÜLDÜ

Pentagon’dan bir yetkili, iki Deniz Piyadesi’nin öldüğünü doğrularken, ISAF sözcüsü de bazı askerlerin yaralandığını belirtti. Ancak ölenlerin sayısı ya da uyruğuyla ilgili bilgi vermedi.

Wojack, militanların bir hava aracına zarar verdiğini de belirtti ancak aracın ne olduğunu açıklamadı. İlk belirlemelere göre 15 ila 20 arası militan da saldırı sırasında öldü.

Saldırının isyancıların çölün ortasında kilometrekarelerce alan kaplayan böyle bir lojistik merkezine nasıl girdikleri konusunda tartışma yaratması bekleniyor.  Geçtiğimiz yıl içinde de Afgan askerlerinin NATO güçlerine ateş açmasıyla çoğunluğu ABD’li onlarca asker hayatını kaybetmişti.
 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Tüm yatılı okullar kapatıldı