Prenses Diana'nın gelinliği hakkında daha önce duymadığınız 9 detay

Prenses Diana ve Prens Charles’ın düğününün üzerinde 40 yıl geçti. Düğününde giydiği gelinlik, onca yıl geçmesine rağmen hala popülerliğini koruyor. David ve Elizabeth Emanuel tarafından tasarlanan Lady Diana’nın gelinliğinin duvağı 7 metre kadardı. Üzeri ise 10 bin inciyle süslenmişti. Düğün gününe kadar sır gibi saklanan gelinliğin tasarımda her şey planlandığı gibi gitmedi. İşte Prenses Diana’nın gelinliği hakkında daha önce hiç duymadığımız 9 detay…

30 Nisan 2021, Cuma 11:23 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1- TASARIM ÇOK GİZLİ TUTULDU

1- TASARIM ÇOK GİZLİ TUTULDU

Prenses Diana ve Prens Charles'ın düğününün ardından, çıkan haberlerde gelinlik hakkında, "moda tarihinin en yakından korunan sırrı" tanımlaması yapıldı. Gelinliğin tasarımı o kadar iyi saklandı ki, Diana saraydan çıkana kadar kimse onu göremedi.

Tasarımcılar, gelinliğin düğünden önce ifşa olma ihtimaline karşı Prenses Diana'ya 3 farklı gelinlik dikti. Ancak hiçbir şey açığa çıkmadığı için Lady Diana esas gelinliğini rahatlıkla giyebildi.

2- TASARIM HARMANI

Diana'nın gelinliğinde antika danteller, mavi bir fiyonk, Dorest'teki Lullingstone ipek çiftliğinden ipek kullanıldı. Böylece birçok detayı gelinliğinde harmanlamış oldu.

3- ŞANS GETİRMESİ İÇİN EKSTRA DESTEK

3- ŞANS GETİRMESİ İÇİN EKSTRA DESTEK

Yukarıda bahsedilen detayların yanı sıra, Diana'nın gelinliğinde ayrıca şans getirmesi için beyaz elmaslarla süslenmiş 18 ayar altın bir at nalı vardı.

4- AYAKKABILARI 6 AYDA YAPILDI

Ayakkabı tamircisi Clive Shilton, Prenses Diana'nın boyu nedeniyle giydiği ayakkabıların topuğunun alçak olması gerektiğini açıklamıştı. Diana, Prens Charles'tan uzun görünmekten endişe ediyordu. İpekten yapılan düz topuklu ayakkabılar, 542 payet ve 132 inciyle süslüydü. Üstlerinde C ve D harfleri vardı.

5- GELİNLİĞİN BEDENİ DEFALARCA KÜÇÜLTÜLDÜ

5- GELİNLİĞİN BEDENİ DEFALARCA KÜÇÜLTÜLDÜ

Prenses Diana, verdiği bir röportajda blumia hastası olduğunu ve düğün gününe kadar birkaç beden inceldiğini açıklamıştı. Gelinliği ilk denediğinde beli 73 santimken, düğün gününde 58'e kadar düşmüştü.

6- GELİNLİĞİN ÜZERİNE PARFÜM DÖKTÜ

Diana'nın o dönemki makyaj sanatçısı Barbara Daly, Diana: The Portrait adlı kitabında Diana'nın elbisenin önüne biraz parfüm döktüğünü açıkladı. 

7- BOYUTU HESAPLANAMADI

Diana'nın gelinliği ve 7 metreden uzun duvağı, onu şapele taşıyacak olan arabanın içine zar zor sığmıştı. Tasarımcı Elizabeth Emanuel, elbisenin nedimeleri tarafından taşınabilmesi için çarşaf gibi katlanması gerektiğini açıklayarak, "Saatlerce pratik yapmaları gerekiyordu. Maalesef gelinlik çok kırıştı ve düzeltilmesi gerekiyordu" dedi.

8- DUVAK ÇOK UZUNDU

8- DUVAK ÇOK UZUNDU

Diana'nın duvağı 140 metrelik tülden yapılmıştı. En küçük nedimeleri India Hicks ve Sarah Armstrong-Jones, duvağı taşıyan isimlerdi. India şunları söylemişti:

Sarah ve ben uzun duvakla bol bol alıştırma yaptık. Arabaya nasıl binip ineceğimize dair pratik yapabildik, çünkü duvağın 7 metre gibi bir şey olduğunu düşünüyorum, ki bu şimdiye kadarki en uzun duvaktı. 

9- YAĞMURA KARŞI ŞEMSİYE DE YAPILDI

Gelinliğin tasarımcısı Elizabeth Emanuel, İngiltere'nin kapalı havasını hesaba katarak 2 adet ipekten, inci ve payetler kullanarak şemsiye yaptı. Şemsiyeler ince bir malzemeden yapıldığı için büyük ihtimal su geçirecekti. Neyse ki hava güneşliydi ve Prenses Diana şemsiyeleri kullanmak zorunda kalmadı.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bugün kim ne giymiş? (30 Nisan 2021)