Prezervatif reklamı kızdırdı: Ukrayna genelev değil

Prezervatif reklamı kızdırdı: Ukrayna genelev değil

Bir prezervatif markasının Ukrayna'da oynanan Fenerbahçe Shakhtar Donetsk maçı sırasında yayınlanan televizyon reklamı Ukrayna merkezli feminist örgüt FEMEN'in tepkisini çekti. FEMEN Türkiye'den yapılan açıklamada, "Ukrayna genelev değildir" dedi

06 Ağustos 2015, Perşembe 15:45 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Fenerbahçe dün oynanan Şampiyonlar Ligi 2. Tur ön eleme maçında Ukrayna’nın Shakhtar Donetsk takımına 3-0’lık skorla elenerek turnuvaya katılma hakkını kaybetti.

Dün gece 21.45’te başlayan maç sırasında yayınlanan bir televizyon reklamı ise dikkat çekti. 

 "Ukrayna’da yanınızdayız" ifadesini kullanan reklam feminist örgüt FEMEN'in tepkisini çekti.

Ukrayna merkezli bir örgüt olan FEMEN’in lideri Inna Shevchenko Twitter'dan yayınladığı mesajda reklamın 'seks turizmini' öne çıkardığını belirtti.

SEKS TURİZMİ İÇİN EN ÇOK TÜRKLER GİDİYOR

Femen Türkiye’nin sosyal medya hesabı üzerinde yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:

"Dün gece Ukrayna'daki seks turizmiyle ilgili rezil bir reklam Türkiyeli futbol izleyicilerinin televizyon ekranlarında boy gösterdi.

Prezervatif markası, Türkiye takımı Fenerbahçe ve Ukrayna takımı Shakhtar Donetsk'in dün yayınlanan maçında şöyle bir reklam geçti: "Ukrayna'da Yanınızdayız.-Durex."

Kadınların "eş" ya da "fahişe" olmaya zorlandığı cinsiyet rollerinin hala çok yaygın olduğu yoksul ve istikrarsızlaştırılmış Ukrayna'ya seks turizmi için istatistiksel olarak en çok giden ülkelerden birinin Türkiye olması, bu kadar büyük bir tanıtımdan sonra hiç de garip durmuyor.

Ukrayna'daki seks turizmine karşı uzun bir mücadele yürüten FEMEN, Türkiyeli tüm destekçilerini bu cinsiyetçi reklamı kınamaya çağırıyor.

Ukrayna'daki seks turizmi, ekonomik ve sosyal açıdan zayıf milyonlarca kadını mahveden ve varlıklı erkeklerin ceplerini şişiren canavar bir endüstridir.

Ukrayna'da da tüm Doğu Avrupa'da olduğu gibi seks turizmi politikacılar ve şirketler tarafından yayılan, erkeklerin kadınları "sahiplendiği," zevk ya da zenginleşme amaçlı kullandıkları ölümcül bir hastalıktır.

FEMEN, milyonlarca kızın ve kadının haysiyetli ve seçme imkanlarının olduğu bir hayatı yaşama şanslarını yok eden bu cinsiyetçi propagandaya karşı çıkmaya çağırıyor!

Durex'in sadece Ukraynalı kadınları değil tüm kadınlık tanımını aşağılayan bu reklamından tiksinti duyuyoruz. Ukrayna bir genelev değildir!”

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kriz büyüyor! Ukrayna’dan diplomatik misilleme