Probiyotik nasıl kullanılır? Yanlış kullanım hasta ediyor

Sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olarak bağışıklığı güçlendiren mikoorganizmalara probiyotik deniliyor. Probiyotikler bağırsağın doğal florasının hastalığa neden olan her türlü patojen yani düşman organizmaya karşı bir bariyer oluşturmasına yardımcı oluyor. Ancak birçok çeşidi bulunan ve eczanede satılan probiyotikler her sindirim problemine iyi gelmiyor. Seçilen probiyotiğin şikayete uygunluk, savaşçı mikroorganizmaya sahip ve sayıca yeterli olması, bağırsakta sindirilebilmesi gibi özellikleri bulundurması önemli. Beslenme Danışmanı Dyt. Vildan Çelik, probiyotik seçiminde dikkat edilmesi gereken noktaları anlattı.

11 Haziran 2020, Perşembe 16:20 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Dayanıklı olmalı

Dayanıklı olmalı

Probiyotiğin hedeflenen yararlı etkiyi gösterebilmesi için bağırsak florasına ulaşabilmesi ve oradaki zararlı flora ile yarışabilecek düzeyde canlı mikroorganizma sayısına sahip olması gerekir. Seçilen probiyotik, mide asidi ve safra tuzuna dayanıklı olmalı ve bu sayede bağırsağa kadar ulaşabilmeli.Isıya karşı hasasslar

Isıya karşı hasasslar

Kullanılan probiyotik kapsül şeklinde olacaksa geç salınımlı bir kapsül olmasına ve probiyotiklerin canlı olmasından dolayı son kullanma tarihine dikkat edilmesi gerekir. Bazı probiyotikler ısıya karşı çok hassastır, bu ürünlerin etiketinde saklama önerisi genellikle bulunur ve mutlaka buzdolabında saklanmalıdır.

Önce uzmana danışın

Önce uzmana danışın

Araştırmalar bazı bakteri türlerinin belirli sorunların tedavisinde daha etkili olduğunu göstermiştir. Bu nedenle probiyotik kullanmadan önce şikayete yönelik olarak doğru tipte bakterileri seçmek çok önemlidir.Yanlış probiyotik sorun yaratabilir

Yanlış probiyotik sorun yaratabilir

Lactobacillus, Saccharomyces ve Bifidobacterium probiyotiklerin en çok çalışan türledir. Bu türlerin sağlık üzerine olumlu pek çok etkisi kanıtlanmıştır. Eğer nasıl olsa zararı yok diye düşünerek yanlış probiyotik kullanılırsa kabızlık daha da artabilir, gaz ve şişkinlik sorunu yaşanabilir veya SİBO (ince bağırsakta aşırı bakteri çoğalması ) gibi rahatsızlıklar daha da şiddetlenebilir.

Probiyotik seçimi şikayete göre değişiyor

Probiyotik seçimi şikayete göre değişiyor

Bağırsaklarda çok fazla bakteri yaşar ve bu durum probiyotik çeşitliliğini beraberinde getirir. Karşılaşılan problemlere göre kullanılması gereken probiyotikler değişkenlik gösterir.

Örneğin kabızlıkta, ishalde, gaz durumunda, mantarda, antibiyotik kullandıktan sonra kullanılması gereken probiyotikler farklıdır. Bazı durumlarda tek bir probiyotikten yeterli etki alınamadığında farklı probiyotiklerin birlikte kullanılması daha etkili olur.

  • Uzun süreli ishalde: Lactobacillus Rhamnosus GG, Lactobacillus acidophilus ve Lactobacillus bulgaricus,
  • Yolculuk veya antibiyotik kullanımı sonucu oluşan akut ishalde: Saccharomyces Boulardi, Lactobacillus Rhamnosus GG, 
  • Kabızlıkta: probiyotiklerle prebiyotiklerin birlikte alınması daha etkili olabilmektedir. Bifidobacterium longum, İnülin, Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium lactis,
  • Ülseratif kolitte: Bf. breve, Bf. bifidum ve Lb. acidophilus,
  • Mantarda: Saccharomyces boulardi,
  • Vajinal flora için: Lactobacillus acidophilus
  • Gaz ve şişkinlikte bu şikayetin esas sebebine inerek probiyotik seçmek veya kombinasyon kullanmak daha doğru olmakla birlikte L. plantarum, Bifidobakteri, S. celevisia türleri etkilidir.

Önce tedavi sonra probiyotik

Önce tedavi sonra probiyotik

Doğru türde probiyotik seçildikten sonra canlı bakteri sayısı yüksek olanlar tercih edilmeli. Probiyotikler ne kadar çok canlı bakteri içerirse o kadar etkili olur ve içerideki kötü bakteriler ile savaşı kazanabilir.

Probiyotiklerin gücü ve sayısı koloni oluşturan birimlerin (CFU ) sayısı ile ölçülür. Yapılan araştırmalar da CFU dozu arttıkça tedavinin daha etkili olduğunu göstermiştir.

Peki, bağırsak şikayeti olan herkes probiyotik kullanmalı mı? Bu durumun değişkenlik gösterebildiği durumlar mevcuttur. Bazı hastalıklarda direkt probiyotik kullanmak etkili olmayabilir. Bazen de şikayeti oluşturan esas neden tedavi edili doğru probiyotiği kullanmak daha başarılı sonuçlar verir.


Bu yüzden eğer probiyotik kullanımı yarar sağlamıyorsa sebebi altta yatan başka durumlar olabileceğinden etkili probiyotik seçimini bir uzman eşliğinde yapmak kafa karışıklığını ortadan kaldırır.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 3 aydan fazla bel ağrısı çekenler dikkat!