Probiyotikler hastalıkları önler mi?

Uzmanlar açıkladı: "Probiyotikler alerjik hastalıkların az görülmesi açısından önemli, bazı probiyotik formların kanseri azalttığı da biliniyor"

19 Ağustos 2017, Cumartesi 12:03
A A
Probiyotikler hastalıkları önler mi?
Acıbadem Ankara Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Bülent Değertekin, probiyotiklerin vücudun genel sağlığındaki rolüne değinerek "Probiyotikler bizim için dışarıdan alamadığımız vitaminleri üretiyorlar, bağırsak duvarının bütünlüğünü sağlamada rol alıyorlar, zararlı organizma veya bakterilerin vücudumuza yerleşmesini engelliyorlar" dedi.

SAĞLIKLI BİR YAŞAM İÇİN ŞART

Probiyotiklerin vücudun genel sağlığındaki rolü, hangi gıdalardan alınabileceği konusunda ve probiyotiklerin faydaları hakkında açıklamalarda bulunan Doç. Dr. Bülent Değertekin "Probiyotikler bizim için dışarıdan alamadığımız vitaminleri üretiyorlar, bağırsak duvarının bütünlüğünü sağlamada rol alıyorlar, zararlı organizma veya bakterilerin vücudumuza yerleşmesini engelliyorlar ve sağlıklı dışkılamada rol oynuyorlar. Ayrıca probiyotikler sağlıklı yaşamda ve vücudun genel sağlığında oldukça önem arz ediyor. Alerjik hastalıkların az görülmesi açısından da önemliler, hatta bazı probiyotik formların kanseri azalttığına dair literatürde ciddi yayınlar var. Probiyotikleri doğal yollardan alabileceğimiz birkaç gıda var bunlardan biri yoğurt, zaten Türk mutfağında da yeri çok fazla. Bunun dışında süt ve süt ürünleri, dondurma ve kefir probiyotik açısından oldukça zengin gıdalardır. Kefiri bağırsak florasını düzeltmesi açısından da öneriyoruz. Bazı bakterilerin bağırsaktan kanser yapıcı maddeleri temizlediğini biliyoruz, bu kapsamda bağırsaktaki mikroorganizma dengesini düzelttiğiniz zaman karaciğer yağlanması da azalıyor ve kilo dengesi sağlanıyor. Probiyotikleri uzun zaman dilimi kullanabiliyoruz, sadece ishal gibi durumlarda 5-7 gün arasında kullanılmasını öneriyoruz" şeklinde konuştu.

PROBİYOTİK NEDİR?

"Probiyotik alındığı zaman iyi mikroorganizmalar çoğalıyor" diyen Doç. Dr. Bülent Değertekin, konuşmasına şu şekilde devam etti:
 
"Lifli gıdalar ve sebzeler probiyotikler grubu olarak değerlendiriliyor. Akdeniz tipi dediğimiz zeytinyağlı, bol sebzeli, bol otlu, rafine olmayan gıdalar alındığı zaman, bunlar probiyotiklerin ortama yerleşmesini, çoğalmalarını ve daha etkili olmalarını sağlıyor. Dolayısıyla diyette hem probiyotiği almak önemli hem de onların iyi yerleşmesini sağlayacak probiyotikleri almak önemli."

 

Sıradaki haber yükleniyor...