Prof. Dr. Mehmet Öz: Bu yiyecekler erkenden yaşlandırıyor!

Beslenme, sağlıklı yaşamanın en önemli unsurlarından biri. Sağlıklı beslenip zararlı besinlerden uzak durarak daha uzun, kaliteli bir ömür geçirebilirsiniz. Sizi hızla yaşlandıracak, zararlı besinleri öğrenerek bu gıdalardan uzak durabilirsiniz. Prof. Dr.Mehmet Öz hızlı yaşlandıran besinleri açıkladı.

13 Kasım 2021, Cumartesi 10:46 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Macchiato ve latte:

Macchiato ve latte:

Bir orta boy tarçınlı karamelli latte ile güne başlamak kulağa hoş geliyor değil mi? İçindeki 40 gram şekeri öğrenince bu fikri gözden geçirmek isteyebilirsiniz. Alışkanlığınız, İleri Glikasyon Son Ürünleri (AGE) oluşumuna yol açabilir. Bu da gençlikle bağlantılı kolajen ve elastin lifleri gibi proteinlerle çapraz bağlar yaparak hasara yol açabilir.


Kırmızı et:

Kırmızı et:

Yüksek yağlı hayvansal ürünler, zararlı AGE kaynağıdır ve aynı şeker gibi enflamasyon ile oksidatif strese yol açabilir. Biftek en yüksek diyet AGE miktarıyla diğer protein türlerini geçer. Limon, sirke gibi asidik çözeltilerle eti pişirmeden önce marine etmek, buhar veya haşlama gibi yöntemler kullanmak, pişirme süresini azaltmak oluşan AGE miktarını azaltır.

Çorba ve soslar:

Çorba ve soslar:

Bir ürünün tadının şekerli olmaması, almadan önce etiketine bakmayacağınız anlamına gelmiyor. Bazı ürünler bir avuç çikolatadan bile fazla şeker içeriyor olabilir.


Paketli gıdalar:

Paketli gıdalar:

Kraker, cips ve bisküvi gibi ürünlerde kullanılan margarin, yağ ve peynirler ve sonra bu ürünlerin kuru ısı sterilizasyon sürecinden geçmesi de aşırı miktarda AGE oluşumuna sebep oluyor. Trans yağ, yüksek şeker, kolesterol ve tuz zarardan başka bir şey değil

.

Alkol:

Alkol:

Alkol vücudumuzda işlendiğinde çeşitli yerlerde reaktis oksijen türleri yani serbest radikal üretimi artış gösterir. Bu da cildimizde oksidatif hasara yol açabilir. Ne yazık ki ciltte daha az antioksidan olması da cildin UV ışınlarına karşı daha az koruma sağlaması anlamına gelir. Güneş yanığı ise cildin erken yaşlanması demektir.


Tereyağı ve margarin:

Tereyağı ve margarin:

Margarin gibi yağlar diğer besin gruplarına oranla daha fazla AGE içerir.

Kızarmış yiyecekler: Trans yağ nedeniyle hayalini kurduğunuz parlayan cilt için büyük bir engeldir. Yüksek miktarda trans yağ, kronik enflamatuar süreçleri ve kızarmış yiyeceklerden kaynaklanan osidatif hasarı tetikler.


Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Tarihi geçmeyen gıdalar açıklandı!