Prostat cinselliğe darbe vuruyor...

Profesör Doktor Teoman Kadıoğlu erkeklerin cinsellikle ilgili sorularını cevaplıyor...

03 Ekim 2018, Çarşamba 11:43
A A
Cinselliği etkiler mi?

Cinselliği etkiler mi?

SORU: 59 yaşındayım, 35 yıllık evliyim. Bende prostat büyümesi var. Acaba prostat büyümesi cinsel yaşamımı etkiler mi? Ne yapmam gerekiyor?

Şikayetlerin derecesine bağlı olarak erkeklerde 50’li yaşlardan itibaren sertleşme sorunu ortaya çıkabilir. Diyelim, 60 yaşında birinin prostatı çok büyüdü. Bu yüzden de sürekli tuvalete gidip idrar yaparken yanmalar, sızılar yaşıyor. Akşam yatağa yattıktan sonra 1-2 saatte bir tuvalete kalkma ihtiyacı duyuyor.

Bu durumdaki birinin bir anda odaklandığı tek şey idrar problemleri olur. Kişi öyle sorunlar yaşıyordur ki, cinsellik umurunda bile değildir. Maalesef bu şikayetler sertleşme sorununu da tetikleyebilir.

Zaten 40’lı yaşlardan sonra erkeklerin cinsel yaşamında bir iniş süreci olur. Bir de bunun üstüne prostatın yol açtığı belirtiler eklenince hasta sertleşme sorunuyla karşılaşabilir. Hasta bir üroloğa başvurursa önce prostat yakınmaları, buna bağlı olarak da sertleşme sorunu düzelir.

Kan damlıyor

Kan damlıyor

19 yaşındayım. Mastürbasyon yaptıktan sonra normal olarak meni geliyor ama 5 dakika sonra 1 -2 damla da kan geliyor. Ne yapacağımı bilmiyorum. Bana yol gösterir misiniz?

Mastürbasyon sonrası kan gelmesi normal değil, ereksiyonu uzun süre sürdürmeniz veya çok aralıklı mastürbasyon yapmanız nedeni ile bu durum nadiren ortaya çıkabilir. Mutlaka bir üroloji uzmanı ile görüşmenizi öneririm.

Sertleşmiyor

Sertleşmiyor

27 yaşındayım. Sertleşme sorunu yaşıyorum. Bunun sebebi ne olabilir? Bu sorunu gidermek için ne gibi yollara başvurmalıyım?

Sertleşme sorunu kişinin yaşına göre de değişen birçok değişik sebepten ortaya çıkabilir. Başarılı bir tedavi için önce bu durumun sebebinin anlaşılması gerekir. Günümüzde bu tip sorunların tamamı bir şekilde çözümlenebiliyor, bir üroloji uzmanına başvurun.

Penisim kısalıyor

Penisim kısalıyor

34 yaşındayım ve peyroniden şikayetçiyim. Cinsel organım 6 santim küçüldü. Nasıl tedavi edilir?

Peyroni hastalığı için herhangi bir ilaç önermiyorum. Durumu takip etmek, gerekirse ve zamanı geldiğinde ameliyat etmek lazım.

Zevk suyu etkili mi?

Zevk suyu etkili mi?

20 yaşındayım. Cinsel ilişki sırasında boşalma öncesinde erkekte meydana gelen kaygan sıvının hamile bırakma özelliği var mıdır? Varsa ihtimal yüksek midir?

Halk arasında zevk suyu adı verilen bu salgı idrar yolu etrafında bulunan salgı bezlerinin ve prostatın salgısının karışımından ibarettir. Normal meni kıvam ve yapısında değildir ama mikroskopik incelemede içinde tek tük de olsa sperm hücresine rastlanabilir. Bu neden ile hamilelik nedeni olma ihtimali çok az hatta teorik düzeyde dahi olsa vardır. Bu salgı erkekte spermin geçeceği yolu temizlemek, kayganlaştırmak ve cinsel ilişkiyi kolaylaştırmak için salgılanır.

Kaç saat sürer?

Kaç saat sürer?

25 yaşındayım. 2 veya 3 yıl önce testislerimdeki damarlarda genişleme oldu. Doktora başvurdum, bana varikosel olduğunu söyledi. Ameliyat olmayı düşünüyorum. Hastanede ne kadar kalırım? Normal hayatıma kaç gün sonra dönebilirim?

Varikosel ameliyatı mikrocerrahi teknikle uygulandığında çift taraflı ise 1-1.5 saat kadar sürebilir. Hastanede 1 gün kalmanız yeterlidir. Ameliyat olduğunuz günün gecesi ayağa kalkıp yürümeniz mümkündür.

Acı çekiyorum

Acı çekiyorum

19 yaşındayım. Sorunum şu: Arka arkaya iki defa mastürbasyon yaptığımda ikinci seferde iğne batar gibi acılar oluyor. Bunun sebebi nedir?

İlk mastürbasyon sırasında herhangi bir sorun yaşamadığınıza göre bir rahatsızlığınız olduğu düşünülemez. Peş peşe 2 defa mastürbasyon yaptığında rahatsız oluyorsanız bu durum sizin bünyenizle ilgili kabul edilebilir. Zaten neden bu şekilde kendinizi gereksiz zorladığınızı anlayabilmek mümkün değil, yapmayıverin.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.