Prostat kanserinde ameliyatsız tedavi (Fokal terapi nedir?)

Prostat kanserinde ameliyatsız tedavi (Fokal terapi nedir?)

Erken evrede teşhis edilen, yayılmamış veya radyoterapi sonrası nükseden prostat kanserinin tedavisinde umut veren, ameliyatsız yeni bir tedavi yöntemi var: Fokal Terapi. Fokal tedaviyle prostattaki sadece kanserli hücrenin hedefleniyor, sağlıklı dokulara zarar verilmiyor. Tedavi sonrası hastalar idrar kaçırma, cinsel işlev bozukluğu ve bağırsak problemi yaşamıyor

03 Nisan 2018, Salı 15:42 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Prostat kanseri, erkeklerde en yaygın görülen organ kanseri. Dünyada her 3 dakikada bir erkeğe prostat kanseri tanısı konuyor, her 14 dakikada bir erkek prostat kanserinden hayatını kaybediyor. Özellikle 50 yaş ve üstü erkeklerin korkulu rüyası haline gelen prostat kanserinin diğer organlara yayılmadan, erken evrede teşhisi ve tedavisine yönelik bilimsel çalışmalar tüm dünyada hızla devam ediyor.

Yayılmamış erken evre prostat kanserinde çok uzun zamandan beri yapılan iki klasik tedavi mevcut; ameliyat ve radyoterapi (ışın). Ancak bu yöntemlerin idrar kaçırma, cinsel işlev bozukluğu ve bağırsak problemleri yaratarak yaşam kalitesini olumsuz etkileyen yan etkileri mevcut. Bunun yanı sıra uzun süren anestezi, vücutta yapılan kesiye ait yara iyileşmesi için geçmesi gereken süre, hastanın günlük hayatına dönmesi için ihtiyaç duyulan uzun dinlenme dönemi gibi birçok dezavantajı da bulunmakta. Oysa şimdi prostat kanseri tedavisi sonrasında bu yan etki ve dezavantajların yaşanmadığı, tıp dünyasında yüz güldüren önemli bir gelişme var, üstelik ameliyatsız: Fokal (Bölgesel) Terapi.

Üroloji ve Üroonkoloji Uzmanı Prof.Dr. Can Öbek, fokal tedaviyle prostatta sadece kanserli hücrenin hedeflendiğini, sağlıklı dokulara zarar vermediğini, tedavi sonrası hastanın idrar kaçırma, cinsel işlev bozukluğu ve bağırsak problemi yaşamadığını belirtiyor.

İşte Prof.Dr. Can Öbek'ten fokal terapiye dair bütün merak edilenler:

HEDEF SADECE KANSERLİ HÜCRE

Fokal tedavi, prostattaki sağlıklı dokulara zarar vermeden, sadece kanserli bölgeye yönelik uygulanan bir tedavi yöntemi. Yüksek yoğunluklu ultrason dalga (HIFU) teknolojisi, fokal tedavi konusunda en fazla deneyime sahip olunan yöntem.

FOKAL TEDAVİ NASIL UYGULANIYOR?

Tedavide önce rektal yoldan (makattan) giriş yapılarak prostat değerlendiriliyor, özel bilgisayar programı yardımıyla tahrip edilecek dokular belirleniyor. Ardından robotik programla ultrason enerjisinin odaklandığı dokuda ısı artışı sağlanarak hedef bölgedeki hücrelerin tahrip olması, kanserin kansız ve bıçaksız yok edilmesi sağlanıyor. Tedavinin bir diğer önemli avantajı ise tedavi sırasında görüntüleme yapılarak, istenilen bölgede etkili tedavinin gerçekleşip gerçekleşmediğinin görülebilmesi. Canlı hücreler olduğu düşünülürse işlem bitmeden bu hücrelere anında müdahale edilebiliyor.

İDRAR KAÇIRMA VE CİNSEL İŞLEV BOZUKLUĞU TARİH OLUYOR

Tedavinin tek seansta ve hastanın hiçbir zararlı ışın almadan gerçekleşmesi, herhangi bir kesi ya da delik olmadığı için yara iyileşmesi gibi bir problemin olmaması, tedavi sonrası idrar kaçırma probleminin yaşanmaması, cinsel yaşamı olumsuz etkileyecek bir riski neredeyse taşımaması, tedavi sonrasında sondanın bir ya da iki gün gibi çok kısa süre vücutta kalması, hastanın aynı gün evine dönebilmesi, iyileşme süreci çok kısa olduğu için hastanın günlük aktivitelerine bir hafta sonra dönebilmesi fokal tedavinin en büyük avantajları.

FOKAL TEDAVİ KİMLERE UYGULANABİLİR?

Ameliyathanede anestezi altında yapılan, prostatın hacmine bağlı olarak yaklaşık 30-90  dakika süren fokal tedavi, özellikle erken evrede prostat kanseri tanısı konan, yayılmamış prostat kanseri olan hastaları için uygun. Bunun dışında gerek ileri yaş, gerekse genel sağlık durumundaki bozukluktan dolayı ameliyatın uygulanmadığı hastalarda bir seçenek. Bu tedavinin etkili olduğu bir diğer hasta grubu is  daha önce radyoterapi tedavisi olmu  ancak hastalığın prostat içinde nüks ettiği kişiler. Fokal terapi bu hastalarda 'kurtarma' tedavisi olarak başarıyla uygulanabiliyor.


 

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Öksürüğü anında kesen karışım tarifi