Psikoloji ve ekonomi intihar ettiriyor

Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf'ın kadın intiharlarıyla ilgili soru önergesine verdiği yanıta göre ülkemizde intihar vakaları her geçen gün artıyor

22 Mart 2010, Pazartesi 05:00
A A
Psikoloji ve ekonomi intihar ettiriyor

VAKALAR ARTTI

 2002’de bin 392 erkek, 909 kadın intihar ederken, bu sayı 2008’de erkelerde bin 924’e kadınlarda ise 892’ye çıktı. İntihar edenler daha çok 15-34 yaş grubunda. Kadınlar, erkeklere oranla daha genç yaşta intihar ediyor.

BEKARLAR ÇOĞUNLUKTA

Kadınlar daha çok psikolojik erkekler ise ekonomik nedenler yüzünden intihar ediyor. İntihar eden 100 kadından 11’i psikolojik, 9’u aile içi tartışma, 7’si aile baskısı ve psikiyatrik rahatsızlık, 4’ü ise namus, çocuk sahibi olamama ve fiziki rahatsızlıklar yüzünden yaşamına son veriyor.

İntihar eden yüz kadından 49’u bekar. Eşi veya birlikte olduğu erkek tarafından fiziksel veya cinsel şiddete maruz kalan her 3 kadından 1’i çözümü intihar etmekte görüyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.