Pug köpek cinsi: Bakımı, beslenmesi ve karakter özellikleri

Pug köpek cinsi sevecen güleç ve oyuncu tavırlarıyla aileniz için harika bir üye olacaktır. Pug cinsi köpeklerin eğitimi, bakımı, beslenmesi ve karakter özellikleriyle ilgili daha çok bilgi için okumaya devam edin... / ÖZEL

20 Kasım 2021, Cumartesi 13:55 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Başlangıçta kucak köpekleri olarak yetiştirilen Puglar, insan arkadaşlığı konusunda da oldukça iyi olduklarını gösterdiler ve zaman içinde en sevilen aile köpekleri haline geldi. Pug köpek cinsi sevecen karakter özellikleriyle ön plana çıkıyor.

Pug köpek cinsi özellikleri, bakımı, beslenme detayları ve eğitimi hakkında bilmeniz gereken her şey burada!


PUG CİNSİ KÖPEK GENEL ÖZELLİKLERİ

PUG CİNSİ KÖPEK GENEL ÖZELLİKLERİ

Köpek Irk Grubu: Refakatçi köpekler, süs köpekleri

Boy uzunluğu: Maksimum 35 cm

Ağırlıkları: yaklaşık 8 kiloya kadar ulaşır

Yaşam beklentileri: 12-15

Pug (pag) Köpek Cinsi veya Mops, Milattan öncesine dayanan Çin kökenli, kırışık yüzlü basık burunlu bir süs köpeği ırkıdır. Genellikle kahverengi ve siyah renklere sahiptir. Kısa tüyleri ve parlak bir kürkü vardır. Vücudu ufak yapısına göre oldukça kaslıdır.

 • Apartmanda yaşama kolay adapte olurlar
 • Çocuklarla iyi geçinirler, oyuncu köpekler arasındadır.
 • Yabancılarla ve diğer köpeklerle genelde sorun yaşamazlar
 • Sıcak ve soğuk havaları pek iyi tolere edemezler
 • Puglar yüksek sesle hırıldar ve horlayabilirler
 • Kısa tüylerine rağmen dökülme görülebilir
 • Salya potansiyelleri oldukça düşüktür
 • Bir Pug'ın yanaklarındaki benlere "güzellik noktaları" denir.
 • Gözleri çok belirgin olduğundan, Puglar göz yaralanmalarına eğilimlidir.
PUG CİNSİ KÖPEKLERİN KARAKTER ÖZELLİKLERİ

PUG CİNSİ KÖPEKLERİN KARAKTER ÖZELLİKLERİ

Efsaneye göre, bu köpeğin yetiştirilmesinde ustalaşan Çinliler, pugların kırışıklıklarını kendi dillerindeki bazı sembollere benzetirler. Pugların yüzlerindeki kırışıklıklar özellikle "iyi şans" anlamındaki sembollerle benzeşmiş ve bu nedenle bu köpeklerin her daim iyi şans getirdiği düşünülmüştür. Bazı puglar, kırışıklıkları "prens" sembollerine benzediği için ödüllendirilmiştir.

İster ismini Pablo koyun, isterseniz Prens, onlar size hem şans hem de mutluluk getirmeye hazırlar.

Pug cinsi köpekler, iri, kara gözlerinin etrafındaki derin kırışıklıkları basık tatlı burnu ve gülümseyen suratıyla mutluluk kaynağıdır.

 • Kişilik olarak, Puglar mutlu, sadık,, oyuncu ve yaramazdır. 
 • Puglar arkadaş olmak için yetiştirildi ve en iyi yaptıkları şey tam olarak bu! Pug gösterdiği sevgi, bağlılık ve arkadaşlığı karşılıksız kalırsa çok mutsuz olur.
 • Hareketsiz bir köpek olma eğilimindedir, kitap okurken veya film izlerken kucağınıza oturmaktan memnundur.
 • Pugların sürekli insan arkadaşlığına ihtiyacı vardır. Bir Pug'a sahipseniz, evde sizi takip etmesini, kucağınıza oturmasını ve sizinle yatakta uyumak istemesine şaşırmayın.
 • Biraz inatçı ve oyuncu yapıları nedeniyle eğitimleri pek kolay değildir.
 • Çok zeki köpekler arasında değildir ancak oldukça sevecen yapıları vardır
 • Puglar ilgi odağı olmayı sever ve görmezden gelinirse yürekleri burkulur.
 • Puglar açgözlü yiyicilerdir ve fırsat verildiğinde fazla yer. Kolayca kilo aldıklarından, gıda alımı dikkatli bir şekilde izlenmezse hızla obez olabilirler .

PUG CİNSİ KÖPEK MİZACI

PUG CİNSİ KÖPEK MİZACI

Pug köpeklerin mizacı, kalıtım, eğitim ve sosyalleşme gibi bir dizi faktörden etkilenir.

İyi mizaçlı bir pug yavrusu meraklı ve oyuncudur, insanlara yaklaşmaya ve onlar tarafından tutulmaya isteklidir. 

İyi mizaçlı bir pug arıyorsanız, arkadaşlarını döven ya da köşede saklanan değil, tam ortada sizinle ilgilenen köpek yavrusunu seçebilirsiniz.

Onu sahiplenirken, ebeveynlerden biriyle tanışın - genellikle uygun olan annedir - böylece iyi bir mizaca sahip olduklarını anlamanız kolaylaşır.

Kardeşlerle veya ebeveynlerin diğer akrabalarıyla tanışmak, bir köpek yavrusu büyüdüğünde nasıl olacağını değerlendirmek için de yararlıdır.

PUG CİNSİ KÖPEK BAKIMI

PUG CİNSİ KÖPEK BAKIMI

Eğlenceli ve çılgın olmasına rağmen, Pug az bakım gerektiren bir arkadaştır ve onu yaşlı sahipler için ideal kılar. Küçük, sessiz bir cinstir.

Puglar, basık burunları nedeniyle yüksek ısı ve neme tahammül edemezler (hava, daha uzun ağızlı köpeklerin burunlarından geçerken ciğerlere girmeden önce soğur).Pug'ınız dışarıdayken, aşırı ısınma belirtilerine karşı onu dikkatlice izleyin. Puglar kesinlikle ev köpeğidir ve açık havada tutulmamalıdır.

Ailenize yepyeni bir üye katıldıysa yavru pug köpek bakımıyla ilgili şu noktalara dikkat etmelisiniz;


YAVRU PUG KÖPEK BAKIMI: Yeni bir yuva

YAVRU PUG KÖPEK BAKIMI: Yeni bir yuva

Yeni bir eve ilk getirildiğinde çok genç yavruların ağlaması normaldir, bu genellikle yavru yeni ailesine ve ortamına alışınca sadece bir hafta kadar sürer

 • Onu korumak için bir kafes edinin:

Büyüyen bir Pug yavrusunun ihtiyaçlarını karşılamak için en iyisi ayarlanabilir boyutta büyük bir kafestir. Bu yaramaz köpeğinizin kendisine zarar vermesini engeller. Kafes eğitimi puglar için çok önemlidir.

 • Uyku ve yatak sistemi

Bazı sahipler, yavru köpeklerinin yatakta yanlarında uyumasını tercih eder ve bu her zaman kötü bir şey olmasa da, yavruların çok hızla büyüyeceğini ve bu alışkanlıktan mahrum edilmek istemeyeceğini bilmelisiniz. Güzel köpeğinizi hayal kırıklığına uğratmamak için kuralları önceden koymalısınız ya hep, ya hiç. Yatağı iyi kullanılan bir odanın sessiz bir köşesine yerleştirin, bu Pug'ın ailesine yakın olmasına izin verirken dinlenmek ve uyumak için inzivaya çekilebileceği güzel bir alana sahip olmasını sağlar. Bir küçüğün günde 16 ila 18 saat arasında herhangi bir yerde uyuması normal olacaktır... Buna hem gece uykusu hem de gün boyunca alınacak şekerlemeler dahildir.

 • Aman dikkat!

YAVRU PUG'INIZI TATLILARDAN UZAK TUTUN: Pug köpek yavruları, kan şekeri seviyelerinde hızlı ve tehlikeli bir düşüş olan hipoglisemi durumuna eğilimlidir. Tatlıları ve şekerleri meraklı köpeğinizin ulaşabileceği yerlerden kaldırın.


 • Tüyleri taranmaya ihtiyaç duyar:

 Puglar tüm yıl boyunca tüy dökse de, hem sonbaharda hem de ilkbaharda önemli bir artış olabilir. Siyah puglar genellikle az dökülen tek katmanlıdır. Siyah olmayan bir Pug'a sahipseniz, büyük olasılıkla, çok fazla dökülen çift katmanlı bir paltodur. Bir Pug'ın kalın kürkü yoğun bir şekilde tüy döker ve onu iyi fırçalamak ve düzenli olarak banyo yaptırmak, dökülmeyi kontrol etmeye yardımcı olabilir. 

 • Göz ve kulaklara dikkat:

Pugların siyah renkli küçük, katlanmış kulakları vardır. Siyah kulaklar, bu cinsin ayırt edici özelliği olan siyah maskeyle eşleştiği için güzel bir özelliktir. Kırışıklıkları, gözleri ve kulakları temiz tutmak, bir Pug yavrusuna bakmanın önemli bir parçasıdır. Büyük gözlü bu köpeklerde en fazla yaralanma gözlerde görülmektedir.

Nem ve ince parçacık kalıntıları dahil iç kulak kanatçıkları veya dış kulak kanalındaki herhangi bir şey Pug'ın iç kulak kanalının derinliklerine girebilir ve bu da sonunda enfeksiyon dahil sorunlara yol açabilir. Bu nedenle, rutin olarak tüm iç kapağı ve dış kulak kanalını temizlemek için (rahatça ulaşabildiğiniz kadar) bir mendil kullanın. Bu genellikle haftada bir kez yapılır. 

 • Diş bakımına erkenden başlayın:

Pugların, 28 süt dişinin düştüğü ve 42 yetişkin dişle değiştirildiği diş çıkarma evresi, 4 ay civarında başlar ve genellikle 9 ay işaretiyle biter. Bu dönemde, yoğun bir kaşıntı ve güçlü çiğneme dürtüleri için çiğneme tedarikleri ev eşyalarınızı korumanızı sağlar. Diş bakımına genç yaşta başlamak, bir yavru köpeğin bu bakım unsuruna alışmasına ve yaşam boyu iyi diş hijyeni uygulamaları için bir temel oluşturmasına yardımcı olabilir. Bütün köpekler bunun için güzel ve hareketsiz oturmazlar; Ancak, bir köpek buna kesinlikle alışabileceğinden çabaya değer. Bazıları bunun masaj yönlerinden zevk almayı öğrenir ve/veya köpek diş macununun tadını sevmeye başlar. 

Bir köpeğin dişlerine dokunulmasına veya fırça yerine kullanılmasına alışmasına yardımcı olmak için bir parmak fırçası kullanılabilir. Bu,  işaret parmağınızın üzerinden kayan küçük, lastik uçlu bir karalamadır. 

PUG KÖPEK EĞİTİMİ

PUG KÖPEK EĞİTİMİ

Her köpek gibi, Pug da gençken erken sosyalleşmeye - birçok farklı insana, manzaraya, sese ve deneyime maruz kalmaya - ihtiyaç duyar. Sosyalleşme, Pug yavru köpeğinizin çok yönlü bir köpek olarak büyümesini sağlamaya yardımcı olur.

Yavru puglar için erken yaşta alan eğitimi çok önemlidir. Yoksa bu şımarık sevecen yavru bir saniye bile sizden ayrı yaşayamaz hale gelebilir.

İşte pug yavruları için alan eğitimi:PUG YAVRULARI İÇİN ALAN EĞİTİMİ

PUG YAVRULARI İÇİN ALAN EĞİTİMİ

Sandık/kafes eğitimi, yavru pug'ınızı evdeki tehlikelerden koruyacak, ev eğitimine yardımcı olacak ve aşırı heyecanlandığında ona inzivaya çekilebileceği bir yer sağlayacaktır. Doğru kasa boyutunu seçmek önemlidir. Eğer çok büyükse, pug'ınız idrara çıkmak ve dışkılamak için bir alan yaratacaktır; çok küçükse, içinde rahat edemez.

Pug'ınızı kendi alanında vakit geçirmeye teşvik edin. Pug'ınızın kafesi onun için güvenli ve rahat bir yer olmalıdır. En sevdiğiniz oyuncaklar ve rahat bir battaniye de dahil olmak üzere sandığa bazı 'yaratık konforları' ekleyin

Yemek, pugınızı kendi alanına çekmenin harika bir yoludur

Kafes eğitiminin bu kısmı sırasında kasa kapısını her zaman açık bırakın. Bu, boksörünüzün kapıyı arkasından kapatmanızdan korkmadan, boş zamanlarında sandığı keşfetmesini sağlayacaktır.

Bir süre sonra yemek saatinde kafes kapısını kapatın. Sandık eğitiminin etkili olması için, boksörünüz kapısı kapalıyken sandıkta rahat olmayı öğrenmelidir. Pug'ınız sandıkta yemek yerken, kapıyı kapatın ve işi biter bitmez açın. Daha sonra bu süreyi yavaşça uzatmaya başlayın. Mızmızlanırsa kafesi açmadan önce sakinleşene kadar bekleyin.

 Onu bu süreye alıştırmak için, yavrunuza sandığa girmesi için sözlü bir komut verin.

Her doğru tepki verdiğinde onu bir muamele ile ödüllendirin.

Sandık eğitimi sırasında pugunuzu dışarıya lazımlığa götürmeyi unutmayın. Bu özellikle yavru köpekler için önemlidir çünkü mesanelerini çok uzun süre tutamazlar (aylık + 1 saat).

Pug'ınızın sızlanmasına cevap verip vermeyeceğinize karar verin. Sandık eğitimiyle ilgili ortak bir endişe, özellikle gece boyunca sandıkla sızlanmaya yanıt verip vermemektir. Gerçekten lazımlığa ihtiyacı varsa, pug'ınızın sızlanmasını görmezden gelmek istemezsiniz, ama aynı zamanda ona sızlanmanın sizden olumlu bir ilgi gördüğünü öğretmek de istemezsiniz. Birkaç dakika sonra mızmızlanmayı bırakmazsa, dışarı çıkmasına izin verin, ancak onunla oynamayın ya da konuşmayın

Pug'ınız sadece dikkat çekmek için sızlanıyorsa, işe yaramadığını anladıktan sonra sızlanmayı bırakacaktır. Sadece sızlanmanın iyileşmeden önce daha da kötüleşmesine hazır olun.

PUG KÖPEK CİNSİ VE TUVELET EĞİTİMİ

PUG KÖPEK CİNSİ VE TUVELET EĞİTİMİ

Pug yavru köpeğiniz, çok küçükken mesanesi üzerinde neredeyse hiçbir kontrole sahip olmayacaktır ve uygun eğitim, yaşam boyu iyi alışkanlıklar kazandıracağından, ev temizliği en önemli bakım öğelerinden biridir. 

2 aylık bir yavrunun ihtiyaçlarını karşılayabileceği en uzun süre 2 saattir. Mesane ve bağırsak kasları henüz tam olarak gelişmemiştir. Yaşlandıkça, vücutları üzerinde daha fazla kontrole sahip oldukları için bu süre artacaktır.

Genellikle geçen her ay için 1 saat artar. Bu nedenle, 3 aylık bir bebek yaklaşık 3 saat dayanabilir, 4 aylık bir bebek yaklaşık 4 saat ve böyle devam eder... 8 saat herhangi bir yaş için maksimum süredir.

Yavru köpeğinizi aşağıdaki zamanlarda tuvalete çıkmaya ihtiyacı olacaktır.

 • Sabah ilk uyandığında 
 • 3 öğünün her birinden yaklaşık 20 dakika sonra 
 • Her uyku saatinden sonra 
 • Yatmadan önce 
 • Yukarıdaki diğer nedenlerle çıkarılmamışsa, her 2 saatte bir (veya 3 veya 4 yukarı bakın).
Bilgilendirme Notu: 2 aylık bebeğinizin en az 2 saatte bir dışarı çıkması gerektiğinde bu alışkanlığa kesinlikle kapılmayın... Zaman aralıklarını yavaş yavaş artırmak önemlidir. 3 aylık bebeğiniz yaklaşık 3 saat bekleyebilir, ancak yalnızca yavrunun bağırsak ve mesane kaslarını çalışması ve güçlenmesi için kullanmasına izin verirseniz. 


PUG YAVRUSU İÇİN AŞILAR

PUG YAVRUSU İÇİN AŞILAR

Yavru köpeğinize bakmanın önemli bir parçası, onun gerekli tüm aşılar için güncel olduğundan emin olmaktır. 8 haftalık bir çocuk, aşılarının yanı sıra solucan giderme işlemini de almış olmalı. Veteriner hekimlerin değişen programları olacaktır, ancak bu genel bir kılavuzdur:

5 hafta 

 • Parvovirus: Parvo'ya maruz kalma riski yüksek olan yavru köpekler için bazı veterinerler 5 haftada aşılanmayı önermektedir.

6 hafta

 • Leptospirosis içermeyen karma aşı * (bu, yalnızca leptospirosisin endişe kaynağı olduğu durumlarda dahil edilir). Yüksek risk altındaki köpekler, vahşi yaşamın (rakun, kokarca, geyik vb.) yavruların dışarıda oyun ve/veya banyo ihtiyaçları için sık sık ziyaret ettiği alanlara erişimi olan bölgelerde yaşayanlardır.
 • Coronavirüs: koronavirüsün endişe kaynağı olduğu yer.

9 hafta

 • Leptospirosis içermeyen karma aşı*.
 • Coronavirüs: koronavirüsün endişe kaynağı olduğu yer.

12 hafta veya daha büyük

 • Kuduz: Aşılama yaşı yerel yasalarınıza göre değişebilir

12-16 hafta

 • Kombine aşı
 • Leptospirosis: Leptospirosisin endişe kaynağı olduğu durumlarda veya meydana geldiği bir bölgeye seyahat ediliyorsa, leptosporozu kombinasyon aşısına dahil edin. 
 • Coronavirüs: koronavirüsün endişe kaynağı olduğu yer.

Lyme: Lyme hastalığının bir endişe kaynağı olduğu veya oluştuğu bir bölgeye seyahat edilmesi durumunda.

Yetişkin (güçlendiriciler)

 • Kombine aşı
 • Leptospirosis: leptospirosisin endişe kaynağı olduğu veya meydana geldiği bir bölgeye seyahat ediliyorsa, leptospirosis'i karma aşıya dahil edin.
 • Coronavirüs: koronavirüsün endişe kaynağı olduğu yer.
 • Lyme: Lyme hastalığının bir endişe kaynağı olduğu veya oluştuğu bir bölgeye seyahat edilmesi durumunda.
 • Kuduz: Yerel veterineriniz tarafından verilir (aşılar arasındaki zaman aralığı yerel yasalara göre değişebilir).

PUG KÖPEKLER VE SAĞLIK

PUG KÖPEKLER VE SAĞLIK

Puglar genellikle sağlıklıdır, ancak tüm ırklar gibi belirli sağlık koşullarına yatkındırlar. 

Tüm Pug'lar bu hastalıkların herhangi birini veya tamamını almaz, ancak bu cinsi düşünüyorsanız, koruma ve önleme amaçlı bunların farkında olmanız önemlidir.

 • Alerjiler: Bazı Puglar , temastan gıda alerjilerine kadar çeşitli alerjilerden muzdariptir . Pug'ınız pençelerini yalıyor veya yüzünü çok fazla ovuyorsa, alerjiden şüphelenin ve onu veterinerinize kontrol ettirin.
 • Kalça Displazisi: Bu hastalık, Puglar dahil büyük ırkların yanı sıra küçük ırkları da etkiler. Kalça ekleminin bu deformitesine genetik, çevre ve diyet gibi birçok faktörün katkıda bulunduğu düşünülmektedir.
 • Maya Enfeksiyonu: Pug'ınız kötü kokuyorsa, kaşınıyorsa ve kararmış, kalınlaşmış deriye sahipse, mantar enfeksiyonu olabilir. Genellikle koltuk altlarını, ayakları, kasıkları, boynu ve kulakların içini etkiler. 
 • Cheyletiella Dermatit (Yürüyen Kepek): Bu, küçük bir kenenin neden olduğu bir cilt rahatsızlığıdır. Özellikle sırtın ortasında yoğun bir kepek görürseniz, veterinerinize başvurun. Bu duruma neden olan akarlar bulaşıcıdır, bu da evdeki tüm evcil hayvanların tedavi edilmesi gerektiği anlamına gelir.
 • Kornea Ülserleri: Gözleri çok büyük ve belirgin olduğundan, Pug'ın gözleri kolayca yaralanabilir veya korneada (gözün şeffaf kısmı) ülserler geliştirebilir. Pug'ınız şaşıysa veya gözleri kırmızı görünüyorsa ve aşırı derecede yırtılıyorsa, hemen veterinerinizle iletişime geçin. Kornea ülserleri genellikle ilaca iyi yanıt verir, ancak tedavi edilmezse körlüğe ve hatta gözün yırtılmasına neden olabilir.
 • Pug Köpek Ensefaliti: PDE, Puglara özgü ölümcül bir inflamatuar beyin hastalığıdır. Tıp araştırmacıları, Pugların bu durumu neden geliştirdiğini bilmiyorlar; Bunu test etmenin veya tedavi etmenin bir yolu yoktur. 
 • Epilepsi: Pugların nöbet geçirmesine neden olabilecek tek şey PDE değildir. İdiyopatik epilepsi adı verilen bir duruma eğilimlidirler : bilinen bir neden olmaksızın nöbetler.
 • Sinir Dejenerasyonu: Arkalarını sürükleyen, sendeleyen, yukarı veya aşağı zıplamakta zorlanan veya idrarını tutamayan yaşlı Puglar sinir dejenerasyonundan muzdarip olabilir.
 • Kuru Göz: Keratokonjonktivit sicca ve pigmenter keratit, Puglarda görülen iki durumdur. Aynı anda veya bireysel olarak ortaya çıkabilirler. Göz kuruluğu, gözlerin nemli kalması için yeterli gözyaşı üretmediği zaman ortaya çıkar.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 15 kediyle aynı ofisi paylaşıyorlar