Qualcomm virüslere savaş açtı: Smart Protect

Mobil cihazların başarısının en büyük mimarı Qualcomm, yeni teknolojisi Smart Protect’i duyurdu

02 Eylül 2015, Çarşamba 00:15
A A
Qualcomm virüslere savaş açtı: Smart Protect

Mobil pazarın en güçlü işlemci firması Qualcomm, Smart Protect adını verdiği yeni bir teknolojiyi duyurdu. Qualcomm Smart Protect, mobil cihazlardaki güvenlik zaafiyetine bir çözüm olarak geliştirilmiş. Hem yazılım hem de donanım düzeyinde zararlı yazılımların teşhisi ve etkisiz hale getirilmesi için geliştirilen teknoloji, kısa bir süre sonra hayatımıza girecek.

Son dönemlerde kısa aralıkla mobil cihazlardaki güvenlik açıklarını ve virüsleri gündeme taşıyoruz. Bu durum karşısında özellikle en çok Android kullanıcıları madur oluyor. Windows Phone ve iOS tarafında güvenlik mekanizmaları biraz daha iyi işliyor. Ancak iş Android’e geldiğinde ne olacağı adeta belli olmuyor. Henüz kısa bir önce gündeme gelen Stagefright isimli güvenlik açığı bazı kullanıcıları madur etti.

Qualcomm’un yeni geliştirdiği bu proje Snapdragon 820 işlemciyle birlikte hayatımıza girecek. Snapdragon 820 isimli işlemciyi kullanan bir model henüz yok ancak 2016 yılında bu işlemciyi kullanan modelleri göreceğiz. Qualcomm’un bu teknolojisi işletim sistemlerinin de ötesinde uygulamaların işlemciyi nasıl kullandığını denetleyecek. Arayüzlerin arkaplanında 1 ve 0’lardan oluşan kodlarla uygulamalar izlenecek ve sıra dışı bir aktivite görüldüğünde yazılımsal olarak bu etkinliğe son verilecek. Bu yeni teknolojiyi anlatan bir video Qualcomm tarafından yayınlandı. Elimizdeki bilgiler şimdilik bu kadar. Bize oldukça ilginç gelen bu yeni teknoloji hakkında yorumlarınızı bekliyoruz.

 

 

Stagefright virüsünden korunmak için 5 uygulama!

Sıradaki haber yükleniyor...