Rakıya ÖTV, Uzoya kıyak

Avrupa Birliği'ne taahhütler çerçevesinde rakının vergisinde artışa gidilirken, Yunanistan'ın Uzo'su farklı statüde bulunuyor

15 Ekim 2009, Perşembe 10:27
A A
Rakıya ÖTV, Uzoya kıyak

AB ile müzakerelerde vergi faslının açılmasının ardından, Birliğe uyum kapsamında yapılacak düzenlemeler de netleşmeye başladı. İlgili faslın açılmasıyla ilgili görüşmelerde ortaya konan taahhütler çerçevesinde Türkiye, AB’nin isteği doğrultusunda alkollü içkilerde, alkol derecesine göre vergilemeye geçecek, Tütün Fonu’nu da kaldıracak.

Bunun ilk adımını 14 Nisan’da yayımlanan bir Bakanlar Kurulu Kararıyla atan ve alkollü içkilerde nisbi özel tüketim vergisini (ÖTV) sıfırlayıp, maktu ÖTV’leri değiştiren Türkiye, diğer düzenlemeleri de önümüzdeki süreçte hayata geçirecek.

Alkollü içkilerde AB’nin alkol derecesine göre vergi uygulaması kapsamında yüksek alkollü içkilerden alınan maktu ÖTV eşitlenecek.

Alkollü içkilerde, bu yılın Nisan ayında gerçekleştirilen düzenlemenin ardından 2. düzenleme 2012 yılı Nisan ayında gerçekleştirilecek. 2012 Nisan’ında rakıda bulunan 1 litre alkolden alınan ÖTV 38 liraya yükseltilecek. Rakıdaki ÖTV, 2015 yılı Nisan ayında 39 liraya, 2018 yılı Nisan ayında ise 40 liraya çıkarılacak.

UZO'NUN STATÜSÜ FARKLI
Maliye yetkililerinden edinilen bilgiye göre, alkollü içkilerdeki özel tüketim vergisinin yüzde 90’ı rakı ve biradan alınıyor. Devletin alkollü içkilerden bu yılın 8 ayında aldığı ÖTV geliri de 1 milyar 505 milyon lirayı aşıyor. AB’de de yüksek alkollü içkilere aynı oranda vergi uygulanıyor.

AB’de alkollü içkilerde sadece Yunanistan’ın Uzo’su farklı bir statüye tabi tutuluyor. AB’den Uzo’ya "milli içki" statüsü alan Yunanistan’da Uzo ile diğer alkollü içkiler arasında 1’e iki dengesi bulunuyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.