Rakun köpeği nedir, nerede yaşar? Rakun köpeğinin özellikleri

Rakun köpeği enok olarak da bilinen bir tür. Rakun köpekleri son zamanlarda corona virüs yaydığı iddiasıyla popülerleşmeye başladı. Peki rakun köpeği Türkiye'de var mı, nerelerde yaşar? İşte rakun köpeğinin özellikleri.

17 Mayıs 2020, Pazar 15:47 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Bilimsel adı Nyctereutes procyonoides olan Rakun köpeği enok olarak da biliniyor. Köpekgiller familyasından olan rakun köpeği, bir rakun ve köpeğin melezi gibi görünür. Uzun süre köpekgiller ile rakungiller arasındaki bağlantıyı oluşturduğu kabul edilmiş olsa da günümüzde rakun köpeğinin resmen bir köpekgil olduğu düşünülüyor. Rakun köpeğinin görünümünün tesadüfen geliştiği öne sürülüyor.

Rakun köpekleri nerede yaşar?

Rakun köpekleri nerede yaşar?

Rakun köpeğinin doğal yaşam alanı Sibirya’nın doğusu, kuzeydoğu Çin ve Japonya’da dır. Ancak, 19’ncu yüzyılda kürk üretimi için Rusya’nın Avrupa kısmına da getirildi ve burada yetiştirilmeye başlandı. Rakun köpeğinin değerli olan kış postu yalnızca doğal yaşam alanında yaşarken gelişiyor.

Bu yüzden Ukrayna’da 1928 ve 1950 yılları arasında toplam 10.000 civarında rakun köpeği doğaya salındı.Böylece rakun köpeği kendiliğinden batıya doğru yayılmaya başladı.

1931 yılında Finlandiya’ya, 1951 yılında Romanya’ya, 1955 yılında Polonya’ya ve 1960 yılında Almanya’ya ulaşmıştır. Son yıllarda Fransa ve İtalyada gözlendiği bildirilmiştir.


2020'nin mayıs ayında Kars'ta, Kuzey Doğa Derneği Başkanı, Utah ve Koç Üniversiteleri öğretim üyesi Prof. Dr. Çağan Şekercioğlu, Sarıkamış ormanlarında Türkiye için yeni bir memeli türü olan rakun köpeğini keşfettiklerini açıkladı. Rakun köpeği fotokapana yakalandı.

Uzmanlar, istilacı bir tür olan rakun köpeğinin yaban hayatına tehdit oluşturduğunu öne sürüyor.

Öte yandan Alman virolog Christian Drosten, rakun köpeklerinin Covid-19'u insanlara geçiren ara memeli türü olabileceğini öne sürdü.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Köpek sandı gerçek çok farklı çıktı