Ramazan ayında diş bakımı nasıl olmalı? (Diş fırçalamak orucu bozar mı?)

Ramazan ayında ağız bakımın önemli olduğunu belirten Diş Hekimi Denizhan Uzunpınar, “Ramazan ayı geldiğinde ağız ve diş sağlığı da oldukça önemli. İlk yapılması gereken, dişlerinizde çürüme veya başka sorunlar var ise hekiminize görünmek ve ilgili dişleri tedavi ettirmek olmalı” dedi. Diş Hekimi Denizhan Uzunpınar, Ramazan ayında diş sağlığına dikkat edilmesi gerektiğini belirtti. Peki diş fırçalamak orucu bozar mı? Detaylar haberimizde.

01 Mayıs 2020, Cuma 11:51 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
"Oruçluyken normalden daha az macun kullanın"

"Oruçluyken normalden daha az macun kullanın"

Ağız ve diş sağlığının toplum içerisinde sosyal olarak en önemli unsurlar arasında olduğunu anlatan Diş Hekimi Denizhan Uzunpınar, "Ramazan ayında oruçluyken diş fırçalamak riskli olduğundan oruç tutmaya niyetlenmeden önce dişlerinizi az macun ile fırçalamanız size daha iyi gelecektir. Normalde önerilen macun miktarı nohut büyüklüğünde iken, Ramazan ayında yarısı kadar kullanmanız yeterli olacaktır. Diş fırçalama esnasında doğru diş fırçalama yaparsanız az miktarda macun kimyasal temizleme için ideal. Çünkü diş macunları su tüketimini artırır ve fazla miktarda kullanırsanız oruçlu iken su ihtiyacınız artar" diye konuştu.

Ramazan'da ağız kokusunu gidermenin yolları

Ramazan'da ağız kokusunu gidermenin yolları

Diş Hekimi Denizhan Uzunpınar, açıklamasını şöyle sürdürdü:

Dişlerin çabuk çürümesi sorusuna gelecek olursak, dişler oruçlu iken daha çabuk çürür diye bir yayın olmamakla beraber, daha yavaş çürür de diyemeyiz. Siz uygun diyetler ile beslenmenizi sağlarsanız dişleriniz zaten sağlıklı kalır.
Şekerli veya tatlandırıcı bulunan içecekler, kızarmış veya kızartma olan yemekler, hamurlu gıdalar, şekerli çay gibi yiyecek ve içecekler tüketilmemeli.
Ağız kokusunu da bir o kadar engelleyebilirsiniz. Eğer yukarıdaki tavsiyeleri yerine getirirseniz Ramazan ayında toplum içerisinde rahatsızlık verecek ağız kokusu şikayetiniz de olmayacaktır. Daha fazla bilgi için kendi hekiminize de danışabilirsiniz.

Diş fırçalamak orucu bozar mı?

Diş fırçalamak orucu bozar mı?

Diş fırçalamak orucu bozar mı sorusu vatandaşlar tarafından araştırma konusu olmaya devam ediyor. Ramazan ayı boyunca Müslümanlar tutulacak olan oruç nedeniyle uzun süreler boyunca aç ve susuz kalacak. Bu ay içerisinde en fazla dikkat edilmesi gereken konu başlıkları arasında ise ağız ve kişisel temizlik geliyor. Uzun süre boyunca aç kalacak olan midemiz nedeniyle nefesimizde koku oluşabilir. Bu kokuyu önleyebilmek için diş bakımı ve diş fırçalama konusunda bu ay içerisinde daha fazla dikkat etmemiz gerekiyor. Peki diş fırçalamak orucu bozar mı, oruçluyken diş fırçalanır mı? İşte Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından o soruya verilen yanıt...


Boğaza su kaçırmadan ağzı su ile çalkalamak orucu bozmadığı gibi diş fırçalamakla da oruç bozulmaz (el-Fetâva’l-Hindiyye, I, 220). Bununla birlikte, diş macununun veya suyun boğaza kaçması hâlinde oruç bozulur. Orucun bozulma ihtimali dikkate alınarak, dişlerin imsakten önce ve iftardan sonra fırçalanması, oruçluyken fırçalanacaksa macun kullanılmaması uygun olur.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Ramazan ayında tiroit ilaçları nasıl kullanılmalıdır?