Ramazan ayında neden kilo alırız?

On bir ayın sultanı Ramazan geldi. Ramazan ayı ilk kez corona virüs nedeniyle karantina dönemine denk gelince, hepimiz şaşkınız. Evlerde hareketsiz kaldığımız için "Acaba kilo alır mıyız?" sorusu hepimizin aklında. Ancak uzun süren açlıklar, kan şekerinde belirgin düşüşlere neden olduğu için vücudun dengesi şaşıyor. Ramazan'da kilo almamak için neler yapabiliriz, hepimiz araştırırken İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Derya Fidan, Ramazan ayında neden kilo aldığımız anlattı.

24 Nisan 2020, Cuma 18:19 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Sahuru aksatmayın

Sahuru aksatmayın

  • Bunlardan birincisi sahur yapmadan, akşamdan yemek yenip yatılması olabilir. Uzun süren açlıkların metabolizma hızını düşürdüğünü ve vücut yağ yapımına neden olduğunu düşünürsek, sahura kalkmadan oruca niyetlenmek buna neden olabilir.

Su önemli

Su önemli

  • Metabolizma hızını arttıran ve vücudu toksinlerden arındıran su, bedenimiz için çok önemli bir yere sahip. Günlük su ihtiyacının, iftardan sahura kadar olan zaman zarfında karşılanamaması metabolizma hızını düşüreceğinden kilo alımına sebep olur.

Tatlılara dikkat

Tatlılara dikkat

  • Ramazan tatlılarının miktarını ve sıklığını fazla kaçırmak, sebze ve meyveye beslenme tablomuzda az yer vermek kilo alımını hızlandırır.

Kilo almanın önüne nasıl geçilir?

Kilo almanın önüne nasıl geçilir?

  • Ramazanda kilo alımının önüne geçmek için; gün boyu aç kalarak metabolizma çalışma hızının azaldığı bu durumda, iftarda yemeklere hızlı geçiş yapılmamalı, sofrada daha yavaş yemek yenerek besinlerin tolerasyonunu arttırmaya yardımcı olunmalı.

Pide düşmanınız olmasın

Pide düşmanınız olmasın

  • Karbonhidrat kaynaklarından olan pideye dikkat etmeli, bir avuç büyüklüğünden fazla olacak şekilde tüketilmemeli.


Beyaz undan kaçının

Beyaz undan kaçının

  • Eğer ertesi gün daha uzun süre tok kalmak ve daha dinç bir gün geçirmek istiyorsanız ekmeğinizi beyaz undan yapılmış değil, tam buğday unu veya çavdar unundan yapılmış olmasına dikkat etmelisiniz.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Göbüşleri anında küçültecek 10 besin