Ramazan ayının vazgeçilmez lezzeti: Küncülü helva

Hatay’ın Ramazan aylarında vazgeçilmez tatlısı olan "küncülü helva" tezgahlardaki yerini aldı

08 Mayıs 2019, Çarşamba 18:28 Son Güncelleme:
A A

Gastronomi kenti Hatay’ın Ramazan aylarındaki eşsiz tatlılarından olan, susam ve tahinin yoğrulmasıyla elde edilen küncülü helva, iftar sonrası tüketilen tatlıların başında geliyor. 

Antakya’da bulunan Tarihi Uzun Çarşı’da küncülü helva lezzetini yaşatmaya devam ettiklerini ifade eden Şahap Fansa, Hatay’ın yanı sıra Adana ve Gaziantep’ten de talebin olduğunu söyledi. 

Sadece Ramazan ayında bu tatlıyı ürettiklerini vurgulayan Şahap Fansa, "Çocukluğumdan bu yana babamın elinde büyüdüm bu meslekte. Babam da zaten Uzun Çarşı’da büyüdü, yıllardır bu mesleği sürdürüyoruz. Geleneksel olarak el yapımı makinede bu kadar ince üreten sadece biz kaldık.” 

“Bir ustamız daha var, şu anda o yapmıyor. Son kuşak biz oluyoruz, Antakya’da bu işi devam ettiriyoruz. Sadece Ramazan’dan Ramazan’a çıkıyor, öyle olduğu için de çok rağbet var.” 

“Sabahın erken saatlerinde geliyoruz, gece 10’a kadar buradayız. Ve hiç durmadan tepsileri dolduruyoruz çünkü Adana’ya, İskenderun’a, Gaziantep’e kadar gönderiyoruz helvayı" dedi.

Sabahın erken saatlerinde yoğrulan tahin, iftar saatine yakın kavrulmuş susamla karıştırılıyor. Pres makinesinde preslenerek uzun ince hale getirilen helva, kutulara yerleştiriliyor. İftar saatine yakın satışa hazır hale getiriliyor. Kokusu adeta çarşıyı kaplıyor.

Sadece Ramazan ayında tezgahtaki yerini alan küncülü helva, iftar sonrası kahve veya çayın yanında tüketiliyor.

Sıradaki haber yükleniyor...