Ramazanda neden hurma yenir? (Hurmanın faydaları nelerdir)

Ramazan sofralarının vazgeçilmezi olan hurmanın neden tercih edildiğini biliyor musunuz? İşte cevabı…  

02 Haziran 2017, Cuma 14:22 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Ramazan sofralarının vazgeçilmez konuğu hurmanın faydaları saymakla bitmez. Peki özellikle ramazan ayında neden hurma tükettiğimizi biliyor musunuz? İşte cevabı... 

Kur'an-ı Kerim'de geçiyor!

Kur'an-ı Kerim'de geçiyor!

Kur'an-ı Kerim'de adı geçen hurma, oldukça faydalı bir yiyecektir. Bilim insanlarının yaptığı araştırmalarda; hurmanın, kalp hastalıklarına ve mide rahatsızlıklarına iyi geldiği de ortaya kondu. 

Oruç ve sahurda...

Oruç ve sahurda...

Anavatanı Arabistan yarım adası ve Kuzey Afrika olan hurma, Peygamber efendimizin şu sözleriyle ramazan ayı ile özdeşleşti: "Müminin sahurunun hurma ile olması ne güzeldir", "Oruçlu hurma ile iftar etsin. Çünkü hurma bereketlidir." 

Hurma neye iyi geliyor? Hurmanın faydaları nelerdir?

Hurma neye iyi geliyor? Hurmanın faydaları nelerdir?

Protein ve karbonhidratHurma; protein ve karbonhidratı içinde taşıyan tek meyve olarak da biliniyor. Bu yüzde iftar ve sahurda beslenme açısından insanların bütün ihtiyaçlarını karşılıyor. 

B1 VE B2 vitaminleri

B1 VE B2 vitaminleri

B1 VE B2 vitaminlerini bulunduran hurma, karaciğerin güçlenmesini de sağlar.Özellikle ramazan ayında tüketilmesinin diğer bir sebebi ise hurmanın halsizliği ortadan kaldırmasıdır. Bu açıdan iftarı hurmayla açmak insan sağlığına iyi gelir. 

En etkili antioksidanlardan biri...

En etkili antioksidanlardan biri...

Doyurucu özelliği dışında içerdiği besin maddeleri, vitamin ve elementlerle sağlık açısından da çok önemi bir besin olan hurma, önemli bir antioksidan görevi görür.

Ramazan'da diş sağlığı için...

Ramazan'da diş sağlığı için...

 İyi derecede flor içerir, flor diş çürümelerini önler ve bağışıklık sitemine güç katar. 

Şifa kaynağı

Şifa kaynağı

Hurma, bağışıklık sistemini güçlendiren ve özellikle kanser hastalığına yakalanma riskini azaltan selenyum açısından da zengin bir şifa kaynağıdır.

Kalp sağlığını koruyor!

Kalp sağlığını koruyor!

Hurma, özellikle damar tıkanıklarığı nedenlerini ortadan kaldırarak kalp sağlığını korur. Damarlarda meydana gelen tıkanmalardan kaynaklanan kalp hastalıklarına izin vermez ve dolaylı olarak kalbin sağlıklı bir şekilde çalışmasına  katkıda bulunur.

Hafızayı güçlendirir!

Hafızayı güçlendirir!

Hurmanın en önemli faydalarından bir tanesi şüphesiz beyne ve dolaylı olarak hafızaya verdiği ciddi destektir. Hurmalar A vitamininin bir türü olan ve tüketildiğine bağırsaklarda Retinal’e dönüşen 15,6 mg β-karoten içermektedir. Son zamanlarda yapılan birçok araştırma β-karoten’in düzenli olarak tüketilmesinin hafıza kaybını önleyici faydalarının olduğunu ortaya koymuştur. Bunun dışında beyin hücrelerinde meydana gelen hasarların giderilmesinde ve yaşlılığa bağlı diğer hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

Şeker seviyesini dengeler!

Şeker seviyesini dengeler!

Hurmanın şeker seviyesini önemli derecede ayarlamayı başaran en önemli besin kaynağını olduğunu söyleyebiliriz.  Hurmanın içerdiği bir şeker türü tüketildikten kısa bir süre sonra çok kolay bir şekilde dağılır. İşte bu şeker türü vücuda dinginlik, enerji ve bol miktarda ısı sağlamaktadır.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Şekeri hayatımızdan tamamen çıkarırsak vücudumuzda neler olur?