Dini bilgiler İftar duası nedir, nasıl okunur? İftar duası Türkçe Arapça okunuşu ve meali

İftar duası nedir, nasıl okunur? İftar duası Türkçe Arapça okunuşu ve meali

İftar duası nedir, nasıl okunur? İftar duası Türkçe Arapça okunuşu ve meali

İftar duası, Ramazan ayında oruç açtıktan sonra iftar sofrasında okunan, Allah’ın kullarına bir nimet ve armağan olarak verdiği oruç ibadetini şükür ile karşılamak için okunan bir duadır. İftar duası aracılığı ile hem verilen nimetlere hem Allah’ın bir fırsat olarak kişiyi Ramazan ayına ulaştırmasına şükredilir. Gün boyunca yemeden-içmeden ruhen ve bedenen günahlardan uzak bir şekilde oruç tutan Müslümanların akşam ezanının okunmasının ardından oruçlarını açtıktan sonra okuyabileceği iftar duası nasıl yapılır, iftar duasının Türkçe Arapça okunuşu nasıldır, meali nedir, habermizden öğrenebilirsiniz.

İftar duası, Ramazan ayında oruç açtıktan sonra okunabilecek bir duadır. Ramazan ayında oruç tutulurken, Allah’ın verdiği en büyük nimetlerden biri olan su ve herhangi bir gıda maddesi yenilip içilmediğinden kişiler bu nimetlerin kıymetini anlar. Kişiler aynı zamanda Allah’ın kendilerine bir nimet ve armağan olarak verdiği oruç ibadetini ise yine şükür ile karşılar. İftar duası ise hem verilen nimetlere hem Allah’ın bir fırsat olarak kişiyi Ramazan ayına ulaştırmasına şükretmek için edilir. İftar duası oruç açıldıktan sonra okunur.

İftar duası olarak iftarda oruç açtıktan hemen sonra okunabilecek duanın yanı sıra yemek duası veya iftar sofrasından kalkarken de şükür duası edilebilir. İftar sofrasında okuyabileceğiniz duaları, Türkçe Arapça okunuşlarını ve Türkçe meallerini sizler için yazdık.

İFTAR DUASI TÜRKÇE ARAPÇA OKUNUŞU

"Bismillâhirrahmânirrahîm. Allahümme leke sumtu ve bike âmentü ve aleyke tevekkeltü ve alâ rızkıke eftartü ve savme'l-Ğadi min şehri Ramazane neveytü, feğfirlî mâ kaddemtü ve mâ ahhartü."

İFTAR DUASI TÜRKÇE MEALİ, ANLAMI

"Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla. Allahım! Senin rızan için oruç tuttum, sana inandım ve sana güvendim. Senin rızkınla orucumu açtım ve Ramazan ayının yarınki orucuna da niyet ettim. Benim geçmiş ve gelecek günahlarımı bağışla!"

İFTAR SOFRASINDA OKUNABİLECEK YEMEK DUASI TÜRKÇE ARAPÇA OKUNUŞU


"Bismillâhirrahmânirrahîm. Elhamdülillâhi'llezî et'amenâ ve sekânâ ve cealnâ minel müslimîn.Nimetu celillullah, Berakati Halillullah Şefaat ya Rasulullah, Külû ve'şrabû ve lâ tüsrifû, İnnehû lâ yuhibbü'l müsrifîn. Allahumme zid velâ tengus bi-hürmeti-l Fatiha… Amin"

YEMEK DUASI TÜRKÇE MEALİ, ANLAMI

"Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla. Hamd Allaha mahsustur. Hamd Allaha mahsustur. Hamd Allaha mahsustur. Hamd bizi doyuran, içiren, ve bizi müslümanlardan eyleyen Allaha mahsustur. Yiyin, için ve israf etmeyin. Çünkü O, israf edenleri sevmez. Allahım Fatiha suresi hürmetine arttır eksiltme. Kabul buyur"

İFTAR YEMEĞİNDEN SONRA OKUNABİLECEK DUA

Türkçe-Arapça okunuşu: "Elhamdülillahillezî et amenâ ve sekenâ ve cealenâ minel müslimin"

Türkçe meali: "Açlığımızı ve susuzluğumuzu gideren ve bizi Müslüman kılan Allah'a hamdolsun."

SIRADAKİ HABER