Dini bilgilerSınavda başarı duası! Sınava girerken okunacak dualar nelerdir? Sınav duası nedir nasıl okunur?

Sınavda başarı duası! Sınava girerken okunacak dualar nelerdir? Sınav duası nedir nasıl okunur?

Sınavda başarı duası! Sınava girerken okunacak dualar nelerdir? Sınav duası nedir nasıl okunur?

Sınavda başarı duası özellikle yarın LGS’ye girecek öğrenciler ve aileleri tarafından araştırılıyor. Aylar öncesinden sınava hazırlanan öğrenciler manevi bir güç kazanmak için sınav duası okuyor ve mental açıdan rahatlamaya çalışıyor. Peki, sınava girerken okunacak dualar nelerdir? İşte sınavda başarı için okunacak etkili dualar…

Sınav duası, uzun zamandır hazırlandığı sınavda heyecana kapılmamak, bildiklerini unutmamak ve başarılı olmak isteyen öğrenciler tarafından sıklıkla okunuyor. Kişinin hayatını büyük ölçüde etkileyen sınavlar çoğu zaman strese neden oluyor ve bu da kişinin başarısını olumsuz etkileyebiliyor. Nefes teknikleri ile sakinleşmeye çalışan pek çok kişi aynı zamanda sınavda başarı duası okuyarak da manevi açıdan kendini güçlü hissediyor. İşte başarı için sınava girerken okunacak dualar…

SINAV DUASI 

“Allahümme’nfa’nî bima ‘allemtenî ve ‘allimnî ma yenfeunî verzugni ilmen tenfeunî bihî.”

SINAV DUASI ANLAMI:

“Allah’ım! Bana öğrettiğin şeyleri hakkımda faydalı eyle, bana fayda verecek şeyleri öğret, beni, bana fayda verecek ilim ile nasiplendir.” (Hâkim, De’avât, No: 1879, I, 510)

Sınavda başarı duası Sınava girerken okunacak dualar nelerdir Sınav duası nedir nasıl okunur

SINAVDAN ÖNCE OKUNACAK DUA

Bismillahirrahmanirrahim, Ferdün, Hayyün, Kayyûmun, Hakemun, Adlün, Kuddûsün. İyyâ na`büdü ve iyyâkenesta`în. İnnâ fetahnâ leke fethan mubînâ”.

Bu duanın sınava girmeden önce 19 defa okunması gerekmektedir.

“Rabbişrah li sadri. Ve yessir li emri. Vahlul ukdeten min lisani. Yefgahü kavli” (10 Kere)

ANLAMI: “Ya Rabbi! Göğsümü ve gönlümü genişlet, işimi kolaylaştır. Dilimin bağını çöz, sözümü anlaşılır eyle.”

SINAVA GİRERKEN HANGİ DUA OKUNUR?

“Rabbi edhılnî müdhale sıdkin ve ahricni muhrace sıdkin ve’c’al li min ledünke sultânen nasîrâ.” (10 Kere) (İsra suresi 80. ayet)

ANLAMI: “Ya Rabbi! Beni doğru bir giriş ile girdir ve yine doğru bir çıkış ile çıkar. Katından bana yardım edici bir kuvvet ihsan eyle.”

SINAVA BAŞLAYINCA OKUNACAK DUA

“Ya Hayyu Yâ Kayyûm, Birahmetike esteğisû.” (10 kere)

ANLAMI:”Ey Hayy ve Kayyum olan Allah'ım, Senin Rahmetine Sığınıyorum.”

SINAVDA ZİHİN AÇIKLIĞI VE UNUTKANLIĞA KARŞI OKUNACAK DUALAR

Bismillahirrahmanirrahim, Ferdün, Hayyün, Kayyûmun, Hakemun, Adlün, Kuddûsün. İyyâke na'büdü ve iyyâkenesta'în. İnnâ fetahnâ leke fethan mubînâ.” On dokuz defa okunacak.

Bu dua her an, her zaman, mubah olan herhangi bir işe başlarken okunur. Mesela Kur’an-ı kerim öğrenmeye başlarken, yazı yazarken, sınava girerken, dine aykırı olmayan her işe başlarken söylemek iyi olur. Yapılan işin kolay gelmesi, zor gelmemesi ve hayırla neticelenmesi için dua etmiş oluyoruz.

“Rabbi yessir velâ tuassir Rabbi temmim bi’l-hayr”

ANLAMI: “Rabbim! kolaylaştır zorlaştırma, Rabbim hayırla sonuçlandır”

“Allahümme hır li vehter li.Vela teklini ala ihtiyari.”

ANLAMI: Allah’ım! Bu işi bana hayırlı kıl ve bu işi bana nasip eyle! Allah’ım beni kendi başıma bırakma. (Tirmizi,De’avat,90)

Rabbi zidni ilmen ve fehmen ve el-hıkni bi’s salihin.Rabbişrahli sadri ve yessir li emri vahlü’l-ukdeten min lisani yefkahu kavli. Ya Hafız, Ya Rakib, Ya Nasır, Ya Allah. Rabbi yessir ve la tüassir, Rabbi temmim bi’l hayr. (Sınava girmeden önce 3,5,7 defa okunur)

 

Rabbim! İlmimi ve anlayışımı arttır ve beni salih kullara dahil eyle. Rabbim! Göğsümü aç, işimi kolaylaştır ve dilimdeki bağı çöz ki sözümü anlasınlar. Ya Hafız Ya Rakib Ya Nasır Ya Allah. Rabbim kolaylaştır, zorlaştırma; Rabbim! İşimi hayırla tamama erdir.

 

 

 

SIRADAKİ HABER