Dini bilgiler Vedduha Suresi Anlamı, Meali ve Diyanet Tefsiri (Vedduha Suresinin Türkçe ve Arapça Okunuşu)

Vedduha Suresi Anlamı, Meali ve Diyanet Tefsiri (Vedduha Suresinin Türkçe ve Arapça Okunuşu)

Vedduha Suresi Anlamı, Meali ve Diyanet Tefsiri (Vedduha Suresinin Türkçe ve Arapça Okunuşu)

Vedduha suresi, sıklıkla araştırılan surelerden biridir. Özellikle kullanım alanı açısından da önem taşıyan sureler arasındadır. Bu bakımdan Vedduha suresinin nasıl okunduğunu öğrenebilir ve fazileti hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz. Vedduha suresi okunuşu (Türkçe ve Arapça) Vedduha suresi tefsiri, meali, fazileti ve anlamını detaylarıyla derledik.

Vedduha suresi, Kur'an-ı Kerim'in 93. suresidir. Vedduha suresi yetimlere ve yoksullara iyi davranılması gerektiğini konu edinen bir suredir.

Vedduha suresi okunuşu (Türkçe ve Arapça)

Vedduha suresinin arapça okunuşu şu şekildedir:

Bismillahirrahmanirrahim. Vedduha. Velleyli iza seca. Ma vedde ake rabbuke vema kala. Velel ahıretu hayrun leke minel ula. Ve lesevfe yutıyke rabbuke feterda. Elem yecidke yetiymen feva. Ve vecedeke dalln fehada. Ve vecedeke ailen feağna. Femmel yetiyme fela takher. Ve emma binımeti rabbike fehaddis.

Vedduha suresinin Türkçe okunuşu şu şekildedir:

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla. And olsun ki kuşluk vaktine. Ve dindiği zaman o geceye, Rabbin sana veda da etmedi darılmadı da! Ve kesinlikle senin için ahiret dünyadan daha da hayırlıdır. İleride Rabbin sana verecek ve hoşnut olacaksın! O, seni bir yetimken barındırmadı mı? Seni, yol bilmezken doğru yola koymadı mı? Seni bir yoksulken zengin kılmadı mı? Öyleyse, sakın yetimi horlama! El açarak isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!

Vedduha suresi tefsiri, meali, fazileti ve anlamı

Vedduha Suresinin Tefsiri: Duha kelime anlamı olarak kuşluk anlamına gelir ve çoğu tabirci tarafından 2. ayette geçen gece kelimesini tefsir etmesi şeklinde yorumlanır. Peygamber bu vakitte evinde ya da Kabe'nin çevresinde sesli bir şekilde Kur'an okur ve müşrikler de onu gizli bir şekilde dinler. Bundan dolayı iki vaktin üzerine yemin edilmiştir. Yemindeki amaç putperestlerin Hz. Peygamber'e (S.A.V) vahyin gelmediği, Allah'ın onu terk ettiği iddialarının da gerçekle bir ilgisinin olmadığıdır. İşin sonu olarak çevrilen ahiret ve öncesi olarak çevrilen ula kelimeleri hakkında da farklı yorumlar bulunur. İlki senin bundan sonraki hayatın öncekinden daha güzel olacak ve Peygamberlik görevinin sonu da başlangıcından daha verimli olacaktır. İkincisi ise ebedi olan ahirette cennet hayatının geçici olan dünya hayatından daha güzel olmasıdır. Allah Teala, resulünün sonunun gelmediğini ve aksine bundan sonra daha başarılı ve daha verimli olacağını Vedduha suresi ile müjdelemiştir.

Müşriklerin sarf ettiği üzücü davranışlar ve sözlere karşı teselli olması için Allah'ın himayesi sayesinde Hz. Peygamber'e çocukluğundan itibaren her zorluğu aştığı ve bugünlere geldiği de hatırlatılmaktadır. Kendisinin de bu sebeple yetimler ile yoksullara, ihtiyacı olanlara iyi davranması emredilmiştir. Kur'an-ı Kerim'in 93. suresi olan Vedduha suresi 11 ayetten oluşmuştur.

Vedduha Suresinin Faziletleri: Vedduha suresi kısa olmasından dolayı kolay bir şekilde ezberlenen sureler arasındadır. 11 ayetten oluşan Vedduha suresi Müslümanların ilk ezberlediği surelerden biridir. Vedduha suresini okuyan herkesin dertleri ve sıkıntıları azalır. Bu kişilerin aynı zamanda her kötü kişiden ve her kötü olaydan korunacakları rivayet edilmiştir. Duha suresi rızık bolluğu ve aynı zamanda zenginlik elde etmek için de okunması gereken bir duadır. 40 gün boyunca günde 40 kez Vedduha suresini okuyan kişiler Allah'ın yardımcısı olarak tasvir edilmiştir. Vedduha suresini okuyan kişilerin günahları affedilir. Bir rivayete göre ise Vedduha suresinin cuma gecesi inanarak okunması halinde okuyan kişilerin Allah'a manevi olarak yakın olacakları ve tüm günahlarının da affedileceği söylenir. Bu sayede yüce Allah tarafından bu kişilerin günahları bağışlanır.

 

 

SIRADAKİ HABER