RamazanOruçluyken ihtilam olmak (rüyalanmak) orucu bozar mı? Rüya görmek orucu zayıflatır mı?

Oruçluyken ihtilam olmak (rüyalanmak) orucu bozar mı? Rüya görmek orucu zayıflatır mı?

Paylaş
Oruçluyken ihtilam olmak (rüyalanmak) orucu bozar mı? Rüya görmek orucu zayıflatır mı?

Oruç tutarken hangi durumlarda orucun bozulduğu oldukça fazla araştırılmakta ve öğrenilmek istenmektedir. Özellikle oruçluyken ihtilam olunması durumunda orucun bozulup bozulmayacağı merak edilmektedir. Bu yüzden ihtilam olunması durumunda orucun bozulması söz konusu mu öğrenilmek istenmektedir. İhtilam olmak (rüyalanmak) orucu bozar mı? Oruçluyken rüya görmek orucu zayıflatır mı detayları ile derledik.

İhtilam olmak, ergenlik çağına ulaşmış yetişkin erkek veya kadının uykusu sırasında cinsel tatmin yaşaması durumu olarak ifade edilebilir. İhtilam olmanın kişinin uykusunda orgazm olması olarak da bilinmektedir. Kişinin rüyasında cinsel zevk veren bir ilişki ve davranışta bulunduğunu görmesi durumunda, çamaşırlarında ıslaklık görmeleri halinde gusletmeleri gerektiği bilinmektedir.

İHTİLAM OLMAK (RÜYALANMA) ORUCU BOZAR MI?

Haberin Devamı

İhtilam olmak, yani kişinin rüyasında orgazm olduğunu görmesi durumunda oruç bozulmaz. Ancak kişinin bilerek cünüp olması durumunda orucu bozulur. Kişinin böyle bir rüya görmesinin ardından çamaşırında bir ıslaklık bulunması durumunda gusül abdesti alması gerekmektedir. Oruç tutan bir kişinin böyle bir rüya görmesi durumunda çamaşırında bir ıslaklık bulunmuyorsa gusül alması gerekmez. Ancak ihtilam olan bir kişinin çamaşırında ıslaklık bulunması durumunda gusül abdesti alarak orucuna devam etmesi gerekmektedir.

İhtilam olmak, orucu bozmamaktadır. Ancak sonrasında kesinlikle gusül alınması gerekmektedir. Rüyalanmak orucu bozmadığı gibi kişinin bilerek cünüp olması durumunda ise orucu bozulmaktadır. Bu durumun ise kefaret gerektirdiğini söylemek mümkün olmaktadır. Kişinin bilerek cünüp olması halinde orucu bozulacaktır. Buna bağlı olarak ise bozulan orucun yerine kefaret orucu tutulması gerekmektedir.

ORUÇLUYKEN RÜYA GÖRMEK ORUCU ZAYIFLATIR MI?

Haberin Devamı

Oruç tutmak, yememek, içmemek ve cinsel ilişkiden uzak durmak suretiyle yerine getirilmekte olan bir ibadet olarak ifade edilebilir. Oruç, niyet ederek tan yerinin ağarmaya başlamasından (imsak vaktinden) itibaren güneş batıncaya kadar nefsani arzulardan uzak durulması, yemek yenilmemesi ve içilmemesi şeklinde yapılmakta olan bir ibadet olarak ifade edilebilir. Ancak oruç tutmak sadece yememek ve içmemek olarak kısıtlanamaz. Aynı zamanda oruç ibadeti sırasında orucun gayesini, ruhi ve ahlaki kaidelerini bozan her türlü davranış da yasaklanmaktadır.

Kişinin gördüğü rüyaların tutulan orucu bozması gibi bir durumun söz konusu olmadığını söylemek mümkündür. Oruçluyken kişinin cinsel içerikli rüyalar görmesi durumunda ise kişinin bir etkisi olmadığı için oruç bozulmaz. Bir kimse kendi isteği ile bilerek ve isteyerek cünüp olması durumunda orucu bozulmaktadır. Ancak kişinin rüyasında cinsel bir tatmin yaşaması durumunda belirli durumlara bağlı olarak sadece banyo yapması ve gusül abdesti alması gerekmektedir. Sonrasında ise orucu bozulmayacağı için orucun tutulmaya devam etmesi gerekilmektedir.

Kişinin gördüğü rüyalardan dolayı orucunun bozulması söz konusu olmamaktadır. Zira rüya sahibinin uyurken gördüğü rüyalar bilinç dışı bir şekilde gerçekleşmektedir. Ancak bilerek ve istenilerek böyle bir durum oluşturulması durumunda ise orucu zayıflatacağı gibi bozması da söz konusu olmaktadır.,

Haberin Devamı