Ramazanda ağız kokusunu önlemenin 10 yolu

Ramazanda uzun saatler süren açlık ve susuzluk sonucu istemesek de ağız kokusu problemiyle karşılaşabiliyoruz. Özellikle sosyal hayatta can sıkıcı durumlara yol açan bu sorunun çözümü için uygulayabileceğimiz yöntemler mevcut. İşte ağız kokusunu önlemenin 10 yolu...

16 Mayıs 2019, Perşembe 09:47 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Ramazan ayında açlık ve susuzluktan kaynaklı pek çok kişide ağız-nefes kokusu oluşur. Peki, ağız kokusu probleminden kurtulmak için ne yapmak gerekir? Ağız kokusu toplumda sıkça görülen ve insanların sosyo-psikolojik durumunu ciddi ölçüde etkileyen bir rahatsızlıktır. Altında pek çok sebep yatmakla beraber şeker hastalığı, sinüs ve akciğer kaynaklı enfeksiyonlar, böbrek ve karaciğer yetmezlikleri, diş ve dişeti rahatsızlıkları, açlık başlıca etkenlerdir. Özellikle ramazan ayında açlık ve susuzluk nedeniyle ağız kokusu problemi sıklıkla yaşanıyor. 

AÇLIK KOKUYU TETİKLİYOR!

AÇLIK KOKUYU TETİKLİYOR!

Özellikle ramazan ayında pek çok kişi açlık ve susuzluğa bağlı olarak ağız ve nefes kokusu, ağızda kötü tat sıkıntısı çekmektedir. Bunun sebebi açlığa bağlı vücutta oluşan biyokimyasal tepkimelerin yan ürünleri, iyi temizlenemeyen diş ve ağız yüzeylerinde biriken bakteriler, susuzluğa bağlı ağız kuruluğudur. 

İFTAR VE SAHUR ARASI BOL SU İÇİN

İFTAR VE SAHUR ARASI BOL SU İÇİN

Normal tükürük salgısı ağız ve diş dokusunu hem yıkama görevi görür hem de koruyucu rol oynar. Azalması ile beraber bireylerde ağız enfeksiyonuna yatkınlık ve koku ortaya çıkar. Dolayısıyla oruç dışı saatlerde bol miktarda su ve sıvı tüketilmeli.


Ramazanda artan şeker tüketimi sebebiyle ağız içinde daha çok bakteri ürer. İşte bu nedenlerden dolayı ağız bakımına ekstra dikkat edilerek dişlerin yanı sıra dilin sırtı ve arkası, yanağın iç yüzeyleri temizlenmeli, fırçanın yanında diş ipi ve ara yüz fırçaları ile temizlik desteklenmeli. Tüm bunlara ek olarak antiseptik solüsyonlar da önerilir. 

AĞIZ KOKUSUNDAN KURTULMANIN 10 YOLU

AĞIZ KOKUSUNDAN KURTULMANIN 10 YOLU

  • Yumuşak diş fırçası yerine orta diş fırçası kullanılmalıdır.


  • Bakteri plakları ve yiyecek artıklarını temizlemek için dişler günde iki defa fırçalanmalı ve her gün diş ipi kullanılmalıdır.


  • Ağız kokusuna neden olan dildeki tabakalaşmayı önlemek için dil fırçalamak alışkanlık haline getirilmelidir.


  • Piyasadaki ağız kokusu giderici gargaraların alkolsüz olanları tercih edilmelidir. Çinkolu sakızlar ve çinkolu diş macunları tercih edilmelidir. 

  • Diş ve diş eti hastalıkları, ağız muayenesi ve bakımı için diş hekimi düzenli olarak ziyaret edilmelidir.


  • Ağızdaki tüm diş çürükleri, kırık dolgular veya kron-köprüler tedavi ettirilmelidir. Protez, dolgu, diş köprülerinin aralarına kaçan ve orada kalan yiyecekler kötü kokuya sebep olacağından, bu protezler çıkarılarak temizlenmelidir.


  • Ağız kokusuna neden olan ağız kuruluğunu önlemek için bol bol su içilmelidir. Mümkün olduğunca maydanoz, kahve tanesi, limon kabuğu gibi kokuyu önleyici yiyecekler tüketilmeli; pastırma, sucuk gibi baharatlı yiyeceklerin hemen ardından dişler fırçalanmalıdır.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Ünlülerin örnek olacak diyet ve egzersiz sırları