Ramazan’da bıraktığınız ilaçlara, bayramda kaldığınız yerden devam etmeyin!

Ramazan ayında oruç tutmak isteyen birçok kişi, tedavilerine ara vermeyi tercih ediyor. İlaçlarını bu süre zarfında bırakan kişiler, bayramdan itibaren ara verdiği ilaçlarına devam ediyor. Tedavi rutinin dışına çıkılması ise vücutta farklı reaksiyonlara sebep olarak kişilerin sağlığı üzerinde tehlike oluşturuyor. Uzmanlar, Ramazan itibarıyla bırakılan ilaçlara doktora danışmadan devam edilmemesi konusunda uyarıyor. Psikiyatri Uzmanı Mahir Yeşildal, Ramazan sonrasında ilaç kullanımı ile hakkında uyarılarda bulundu.

14 Haziran 2018, Perşembe 13:08
A A

“Nasılsa benim ilacım buydu” diyerek, ilacınıza yeniden başlamayın

Psikiyatrik hastalıklarda ilaç tedavisine ara vermenin hastalığın alevlenme riskini artırdığına dikkat çeken Psikiyatri Uzmanı Mahir Yeşildal, şunları söyledi:

“Söyleyebileceğimiz en önemli şeylerden biri, hastalıkların alevlenme riski. Örneğin anksiyete ya da depresyon nedeniyle bir ilaç kullanan hasta, ilacı bıraktığı gün kötüleşmez. Bu ilaçların genelde uzun yaralanma ömürleri olur ve beyindeki aktiviteleri ilacı bıraktıktan sonra da yaklaşık iki hafta kadar sürer. İlacı bıraktıktan sonra Ramazan’ın ikinci yarısı ya da son haftasında bu hastalıklarda bir artmayı, bir alevlenmeyi maalesef görüyoruz. Bu noktada hastalarımıza en önemli tavsiyemiz, kendi başlarına ‘Nasılsa benim ilacım buydu’ deyip yeniden kendi ilaçlarına başlamamaları. Hemen kendilerini takip eden psikiyatri uzmanlarıyla iletişime geçmeleri ve psikiyatri uzmanının yönlendirmesi ve önerisi ile bir karar vermek ve ilaca doğru bir biçimde başlamak gerekiyor. Çünkü biliyorsunuz bu ilaçlara yavaş başlanır genelde, doz yavaş yavaş artırılır ve kesilirken de doz azaltılarak ilaç kesilir. Ramazan’ın sonuna doğru kötüleşmiş bir hasta aynı yüksek dozla ilaca başlamamalı. Tabii bu ‘Siz ilaca düşük dozda başlayın’ anlamına gelmiyor. Artık Türkiye’nin hemen hemen her yerinde bir psikiyatri uzmanı arkadaşımız mevcut. Sizi takip eden veya size en yakın olan psikiyatri uzmanı ile bu tip bir durumda mutlaka hızlıca iletişime geçmeniz ve uygun tedaviyi buna göre organize etmeniz gerekiyor.”

İlaçlara 1 ay ara vermek, beyin alıcıları üzerinde değişikliğe neden oluyor

İlaç tedavisine bir ay verilen aranın beyinde yol açtığı etkilere de değinen Mahir Yeşildal, “Diyelim ki hastalarımız Ramazan’da ilaçlarına kendi başlarına ara verdiler ve bayramda yeniden ilaçlarına başlamayı düşünüyorlar. Burada, bu bir ay ara vermek beyinde özellikle serotonin, dopamin, noradrenalin gibi maddelerin alıcıları üzerinde bir değişikliğe neden oluyor ve bir ay önce kullandığınız ilaç, bir ay ara verdikten sonra tekrar kullanmaya başladığınızda farklı bir reaksiyona neden olabilir” uyarısında bulundu.

Psikiyatri Uzmanı Mahir Yeşildal, kişilerin mutlaka ilaçlarına hekimlerine danışarak başlamaları gerektiğini vurgulayarak, “Baştan zaten ilacı kendi başınıza bırakarak yanlış yapmışsınız ama en azından yeniden başlama noktasında o bili

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.