Ramazan'da gıda fiyatları artmadı

Sezon Pirinç Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan, bu Ramazan'da önceki yıllarda yaşanan fiyat artışlarının görülmediğini söyledi.

27 Ağustos 2009, Perşembe 11:57
A A

 TÜKETİCİ ALIŞKANLIKLARI DEĞİŞTİ

Sezon Pirinç Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erdoğan, bu yıl Ramazan ayında daha önceki yıllarda yaşanan fiyat artışlarının görülmediğini söyledi. Mehmet Erdoğan, bunda krizin etkisi yanında gıda fiyatlarının kendi doğal dengesine geri dönmesinin etkili olduğunu belirterek “Önceki yıllarda özellikle Ramazan aylarında fiyatlarda artış yaşanırdı. Gıda fiyatları üretim ve tüketimden kaynaklanan bir fiyat yapısına döndü. Fiyatların artmamasının daha temel diğer nedeni tüketicinin alışkanlıklarının değişmesi” dedi.

 ÜRÜNLERE ULAŞMAK KOLAYLAŞTI

Mehmet Erdoğan şöyle konuştu: “Alışveriş merkezlerinin (AVM) yaygınlaşması, ürünlere ulaşmanın kolaylaşması, tüketicileri klasik alışkanlığından vazgeçirdi. Artık Anadolu’nun en ücra şehirlerinde bile AVM’ler kuruldu. İnsanlar AVM’lere gitmek istiyorlar o zaman da tüm ürünleri büyük miktarlarda alıp stok etme alışkanlıklarını bırakıyorlar. Tüketicinin stok alışkanlığından uzaklaşması, Ramazan öncesine yığılan talep artışının önüne geçti. Kumanya alışkanlıkları değişti. Ramazan hareketini çok fazla göremiyoruz.”

 YÜZDE BEŞ İNDİRİM YAPTIK

Ramazan ayına özel olarak yüzde 5-8 indirim yaptıklarını belirten Mehmet Erdoğan, tüketicinin mümkün olduğu kadar ucuz alternatiflere yöneldiğini vurguladı. “Aynı ürün içerisinde pahalıdan ucuza doğru geçiş görüldüğü gibi, ikame edilebilir ürünlerde, ucuz ürünü tercih etmek gibi eğilimler görülüyor” diyen Erodoğan, pirincin tüm kesimler tarafından beğenilebilir çeşitleri olduğunu vurgulamak amacıyla Türkiye’de hiç görülmeyen pirinç çeşitlerini tüketiciye sunduklarını söyledi.

 PİRİNÇ ÜRETİMİ ARTTI

Türkiye’nin genel olarak 550 bin ton civarında pirinç tüketimi olduğunu belirten Mehmet Erdoğan, bunun yıldan yıla değiştiğini üretimin ise 300 bin ile 400 bin ton arasında değiştiğini ifade etti. Erdoğan, “Bu yıl üretimimiz bir miktar arttı. Yüzde 5 civarında bir artış olacaktır. Geçen sene, pirinç tüketilmemesi yönünde çok fazla çağrılar yapıldı. Bu çağrılarla birlikte pirinç tüketiminde bir yavaşlama oldu. Şimdi fiyatlar makul seviyelere gelince tüketim de eski seviyelerine gelmeye başladı” diye konuştu.

YATIRIMCILARIN İLGİSİ ARTTI

Krizin tüm sektörleri olduğu gibi gıda sektörünü de etkilediğini belirten Sezon Pirinç Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erdoğan, sektörün vazgeçilmezliği sayesinde krizin etkisinin de hafif olduğunu vurguladı. Gıda sektöründe krizin beklenmedik etkisi olduğunu belirten Erdoğan yatırımcıların stratejik gördükleri gıda sektörüne ilgisinin arttığını kaydetti. Mehmet Erdoğan, “Finans piyasalarına güvenin kaybolması ile bazı uluslararası yatırımcılar da gıda sektörüne yöneldi” dedi.

KRİZDE EN GÜVENLİ LİMAN

Mehmet Erdoğan, gıda sektörüne yatırımın artmasının sebeplerini şöyle sıraladı: “Gıda, kriz durumlarındaki en güvenli liman. Ayrıca gelecekte dünyanın kendisini besleyecek, gıda güvenliğini sağlayacak üretime sahip olamayacağı düşüncesi sektöre ilgiyi artırdı. Bu iki nedenle gıda sektörüne ciddi talep var. Hem finansal gelir elde etmek için yatırım anlamında, hem de gıda güvenliğini sağlamak için ülkelerin gıda üretimini artırmak yönünde talep var.”

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.