Ramazanda kalp sağlığı nasıl korunur?

LIV Hospital Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof.Dr.Ahmet Özkara, kalp sağlığına önem verenlerin ramazan ayında dikkat etmesi gerekenleri anlattı

15 Mayıs 2018, Salı 15:59
A A

Kalp hastası olan kişilerin oruç tutması konusunda mutlaka doktorlarına danışmaları gerektiğini ifade eden Prof.Dr.Ahmet Özkara "Uzun süreli açlık ve iftarda birden aşırı yemek yemeyle birlikte vücudun metabolik dengesi bozulmakta ve kısa sürede hızlı kilo artışlarına neden oluyor. Sonuç olarak kalp krizi riskleri artıyor. Düzenli ilaç kullanması gereken bu hastalar ilaç saatlerini iftar ve sahura göre ayarlayabilirler ancak günde üç öğün ilaç kullanması gereken hastaların tedavilerini aksatmamaları adına oruç tutmaları doğru olmayacaktır. Yine yaklaşık 15-16 saatlik açlık ve susuzluk esnasında kullandıkları tansiyon ilaçlarının etkileri artabilir ve gün içinde ani tansiyon düşmeleri ve buna bağlı kalp krizlerinin tetiklendiği durumlar ortaya çıkabilir. İdrar söktürücü ilaç kullanması gereken hastaların aşırı miktarda sıvı kaybı nedeniyle tansiyon düşmesi ile beraber istenmeyen durumlar ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle idrar söktürücü ilaç kullanması gereken hastaların oruç tutmaları doğru değil.


DİYABETLİ HASTALAR ORUÇ TUTABİLİR Mİ?


Daha önceden kalp ameliyatı olmuş ya da stent takılmış hastalar kontrolden geçtikten sonra ilaç saatleri doktorları tarafından ayarlanmak kaydıyla oruç tutabilirler. Ancak bu kararı mutlaka hekime danışarak alınmalı. Kalp damar hastalığı olduğu bilinen kişilerin büyük bir kısmında diyabet eşlik eden hastalık olarak karşımıza çıkıyor. Diyabeti olan kişilerin bu kadar uzun süre aç kalmamalı. Kan şeker değerleri kontrol altında olsa bile iftarda birden aşırı miktarda yemek yemek kan şekerini de ani yükselmelere ve vücudun metabolik dengesinin bozulmasına neden olabilir. Oruç tutacak kalp hastalarının mutlaka ilaçlarını aksatmadan kullanmaları ve iftarda aşırı yağlı yemek yemekten kaçınmaları gerekli. İftarda hızlı ve aşırı miktarda yemek yememek de oldukça önemli. Boş midenin hızla doldurulmasıyla berber vücutta tüm denge bozulabiliyor ve ayrıca midenin ani gerilmesi ile beraber kalbe baskı yaparak yeterli miktarda kanın kalbe gitmemesi nedeniyle kalp krizleri görülebiliyor" dedi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.