Ramazan'da mide gerginliğine dikkat

Ramazan'da mide gerginliğine dikkat

Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, oruç tutarken mutlaka sahur yapılması ve doygunluk kapasitesi yüksek, lifli besinler tercih edilmesi gerektiğini belirtti

09 Temmuz 2013, Salı 15:56 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News


Enç, yaptığı yazılı açıklamada, yaza denk gelen ramazan ayında uzun süre aç kalınması nedeniyle metabolizmanın az enerji harcadığını, vücut hareketlerinin yavaşladığını bildirdi.

HALSİZLİK UYKU YEMEKTEN SONRA ÜŞÜME

Oruç tutarken aç kalan bireyin hızlı ve fazla besin almasından ve kan şekeri regülasyonunun bozulmasından dolayı yemekten sonra üşüme ile halsizlik ve uyku hissi ortaya çıktığını aktaran Enç, bu dönemi rahat geçirebilmek için bazı kurallara uyulması gerektiğine dikkati çekti.

Enç, iftar vakti yoğun öğünlerin kalbe binen yük nedeniyle kalp krizi riskini artırabildiğini vurgulayarak, öğünlerin yavaş ve az miktarda alınması gerektiğini kaydetti.

ŞERBETLİ DEĞİL SÜTLÜ TATLI

Yemek arasında bol sıvı tüketilmesi gerektiğine değinen Enç, şunları belirtti:

“Çay ve kahve tüketimini yemekten 45 dakika sonra yapmalıyız. Şerbetli değil, sütlü tatlılar tercih etmeliyiz. Özellikle tercihimizi 2-3 top şeklinde dondurma olarak kullanmalıyız. Mutlaka sahur yapılmalı ve doygunluk kapasitesi yüksek, lifli besinler tercih edilmeli. Esmer pirinç ve kepekli makarna tercih edilmeli. Hazır meyve suyu değil, meyvenin kendisini tüketilmeli. Sıcak yaz döneminde oruç tutarken, kalsiyum ve mineral kayıplarını önlemek için 2 porsiyon süt-yoğurt veya ayrana yer verilmeli. Meyve iftardan 2 saat sonra tüketilmeli.”

BOL SEBZE, SALATA

Enç, öğünlerde bol miktarda salata ve sebze tüketilmesi gerektiğini kaydederek, şu bilgileri verdi:

“İftar zamanı çok fazla miktarlarda ve yağlı yemekler tercih edilmemeli. Mide gerginliği tansiyonunun yükselmesine neden olur. Ramazan ayında yoğun egzersizden kaçınmalı ,iftar sonrasında orta tempoda yürüyüş yapmalıyız.”
 

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (24 Şubat 2021)