Ramazan'da tutulan orucun faziletleri nelerdir? Oruç tutmanın hükmü nedir?

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte merak edilen konulardan bazıları da Ramazan ayında tutulan orucun faziletleri nelerdir? Oruç tutmanın hükmü nedir? Eğer siz de bu soruların yanıtlarını merak ediyorsanız Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan edinilen bilgiler doğrultusunda hazırladığımız "Ramazan ayında tutulan orucun faziletleri nelerdir, oruç tutmanın hükmü nedir" haberimize bir göz atın.

17 Nisan 2021, Cumartesi 13:40 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Ramazan ayında tutulan orucun faziletleri nelerdir? Oruç tutmanın hükmü nedir?

Ramazan ayında tutulan orucun faziletleri nelerdir? Oruç tutmanın hükmü nedir?

Mübarek Ramazan ayı, çok şereflidir. Bu ayda yapılan, nafile namaz, zikir, sadaka ve bütün nafile ibadetlere verilen sevap, başka aylarda yapılan farzlar gibidir. Bu ayda yapılan bir farz, başka aylarda yapılan yetmiş farz gibidir. Bu ayda bir oruçluya iftar verenin günahları affolur. Cehennemden azat olur. O oruçlunun sevabı kadar, ayrıca buna da sevap verilir. O oruçlunun sevabı hiç azalmaz.

Bu ayda, emri altında bulunanların, işlerini hafifleten, onların ibadet etmelerine kolaylık gösteren âmirler de affolur, Cehennemden azat olur. Ramazan-ı şerif ayında, Resulullah, esirleri azat eder, her istenilen şeyi verirdi. Bu ayda ibadet ve iyi iş yapabilenlere, bütün sene bu işleri yapmak nasip olur. Bu aya saygısızlık edenin, günah işleyenin bütün senesi, günah işlemekle geçer.


Bu ayı fırsat bilmeli, elden geldiği kadar ibadet etmelidir. Allahü teâlânın razı olduğu işleri yapmalıdır. Bu ayı, ahireti kazanmak için fırsat bilmelidir.

Kur’an-ı kerim, Ramazanda indi. Kadir gecesi, bu aydadır. Ramazan-ı şerifte, iftarı erken yapmak, sahuru geç yapmak sünnettir. Resulullah bu iki sünneti yapmaya çok önem verirdi.

İftarda acele etmek ve sahuru geciktirmek, belki insanın aczini, yiyip içmeye ve dolayısıyla her şeye muhtaç olduğunu göstermektedir. İbadet etmek de zaten bu demektir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Ramazan'da düğün yapılır mı? Evlilik için Ramazan ayının bitmesi beklenmeli mi?