Ramazanda vücudun tuz ve su dengesine dikkat!

Türk Böbrek Vakfı uyarıyor: "Ramazan ayında vücudun tuz ve su dengesine dikkat edin"

10 Haziran 2015, Çarşamba 11:18
A A
Ramazanda vücudun tuz ve su dengesine dikkat!

Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, bugüne kadar vakıf bünyesinde yapılan çalışmalarda böbrek sağlığı ve beslenme alışkanlıkları konusunda önemli bir yol kat ettiklerini belirterek “Özellikle aşırı tuz ve şeker tüketimi önüne geçmek ve yeterli su tüketmek gibi hayati önem taşıyan konularda kampanyaları devam ettiriyoruz. ramazan boyunca sadece böbrek sağlığı açısından değil; kas, deri, sindirim ve boşaltım sistemi için de hayati derecede öneme sahip olan su, günlük beslenmede öncelikle ele alınması gereken besin öğelerinin başında gelmelidir” dedi.

Sağlık olmadan oruç farzının yerine getirilemeyeceğine dikkat çeken Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, hemodiyaliz hastaları ve böbrek fonksiyon bozukluğu fazla olan hastaların sağlıkları tehlikeye gireceğinden oruç tutmamaları konusunda uyarıda bulundu.

TBV Başkanı Erk, kişilerin iftar-sahur arasında bol sıvı almaları, yeterli beslenmeleri, hayati ilaçlarını doz-saat ayarlaması yaparak mutlaka kullanmaları vedinlenmelerinin son derece yararlı olacağını belirterek “Ayrıca, böbrekler açısından bir hastalığı söz konusu olmayan bireylerinde böbrek sağlığını tehlikeye atmamak adına aşırı tuz  ve yeterli su tüketimine ayrıca özen göstermeliler” diye konuştu.

İHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.