Ramazanın huzurunu yaşayabileceğiniz 6 tarihi cami

Herkesin gözünün üzerinde olduğu bu şehirde gezilecek birbirinden güzel o kadar çok tarihi eser var ki… İşte mimari yapıları konumları ve içinde barındırdıkları hikâyeleri itibari ile görülmeye değer 6 tarihi camii...

24 Nisan 2020, Cuma 13:06 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Dünya üzerinde farklı iki kıtayı birbirine bağlayan ve farklı birçok imparatorluğa ev sahipliği yapmış olan bir şehir: İstanbul. Herkesin gözünün üzerinde olduğu bu şehirde gezilecek birbirinden güzel o kadar çok tarihi eser var ki… İşte mimari yapıları konumları ve içinde barındırdıkları hikâyeleri itibari ile görülmeye değer 6 tarihi camii…

1- Ortaköy Camii

1- Ortaköy Camii

Büyük Mecidiye Camii olarak da bilinen Ortaköy Cami, İstanbul Boğazı'nda lebiderya görüntüye sahip. Neobarok tarzında inşa edilmiş olan camii, 1853 yılında Sultan Abdülmecit tarafından Mimar Nigoğos'a yaptırılmış. Bu yapıyla benzerlik gösteren ve selatin camilerinin tümünde yer alan harim ve hünkâr bölümü bu camide de yer alıyor. Merdiven yardımıyla ulaşabildiğiniz tek şerefeli iki minaresi bulunuyor. Mihrabın yapımında mozaik ve mermer kullanılırken minberin yapımında ise somaki kaplı mermer kullanılmış.

2- Eyüp Sultan Camii

2- Eyüp Sultan Camii

Eyüp'te Haliç'in kuzeyinde yer alan Eyüp Sultan Camii'nin yapım tarihi 1458-1459 yılları arasıdır. Cami şimdiki halini ise Sultan III. Selim zamanında almış. Türbesi sekizgen olup mimarisinde daha çok kesme taşlara yer verilmiş. 1956-1958 yılları arasında yenileme işlemleri yapılmış ve cami daha sağlam bir hale getirilmiş. Eyüp Sultan Cami kadar yakınında bulunan Pierre Loti Tepesi de gün geçtikçe artan bir ivme ile turist akımına uğruyor.

3- Sultan Ahmet Camii

3- Sultan Ahmet Camii

Sultan Ahmet Camii, Sultan I. Ahmet tarafından 1609-1620 yılları arasında Sedefkâr Mehmet Ağa'ya yaptırılmış. Serbest bir yerleşim düzeni ile inşa edilmiş bu camii; külliye cami, hünkâr kasrı, sıbyan mektebi, hamam, darüşşifa, dükkânlar ve imâret-i âmire (mutfak, fırın, kiler, yemekhane) gibi yapılardan oluşur. Bu yapılar içerisinde mahzenler, kahvehaneler, hanlarla birlikte bazı dükkânlar da son olarak bugünkü halleriyle günümüze kadar ulaşabildi. Sultanahmet Meydanı'nda görkemli bir yapı olan ve her yerden görünen bu cami, İznik çinileriyle süslenmiş ve bu da caminin iç mimarisine estetik bir görüntü katmıştır. Mimari yapısında var olan mavi çinilerden dolayı adı “Mavi Cami” olarak da anılıyor.

4- Fatih Camii

4- Fatih Camii

Fatih semtinde yer alan Fatih Camii, Fatih Sultan Mehmet tarafından 1463 yılında yaptırılması istendi ve 1470 yılında ise yapımı tamamlandı. Fatih Sultan Mehmet, cami ile birlikte yapılan külliyenin şehrin tam orta noktasında bulunan ve Bizans İmparatorluğu'nun da çok değer verdiği On İki Havari kilisesinin yerine yapılmasını daha uygun buldu. Caminin buraya inşa edilmesini istemesindeki tek amaç ise bu bölge üzerine yeni bir inancın hâkim olduğunu göstermekti…

Depremler sırasında Fatih Camii'nin büyük kubbesi çöktü ve Sultan III. Mustafa'nın emriyle tamir edildi. Zarar gören diğer kubbeleri de tamir edilmeye çalışıldı. Kubbeler tamir edildikten sonra eskileriyle benzerlik göstermese bile, eskilerinin izlerini ve kalıntılarını taşıyor.

5- Süleymaniye Camii

5- Süleymaniye Camii

1550-1557 yılları arasında Kanuni Sultan Süleyman şerefine Mimar Sinan'a yaptırılan bu cami, mimarı yapısıyla yurt içinden ve yurt dışından gelen turistleri etkisi altına alıyor. Osmanlı döneminde inşa edilen her cami gibi bu camide de Osmanlı mimarisinin estetik dokusuna yer verildi. Mimar Sinan'ın “Kalfalık Dönemi” olarak adlandırdığı bu eser, akustiğinde farklı yapılar kullanılarak ses iletimi konusunda kusursuz bir hale getirildi. Bilmek isteyenler için Süleymaniye Camii'nin yüksekliği 53 metre, kubbe genişliği ise 26,5 metredir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bayramla yeni bir başlangıç yapma vakti