Razer yanlışlıkla 100 bin hesap bilgisini erişime açtı

Razer yanlışlıkla 100 bin hesap bilgisini erişime açtı

Razer, 100 binden fazla kullanıcısının kişisel bilgilerini yaklaşık 1 ay boyunca yanlışlıkla dışarı sızdırdı. Şirket, sızdırılanlar arasında kesinlikle kredi kartı ve şifre gibi bilgilerin açığa çıkmadığını belirtti.

15 Eylül 2020, Salı 12:13 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Razer, yaptığı hatalı bir konfigürasyon sonucunda yaklaşık 100 bin kullanıcısının hesap bilgilerini erişime açtı. Güvenlik araştırmacısı Volodymyr Diachenko, Razer’ın internet sitesindeki müşteri verilerinin 18 Ağustos’ta sunucudaki yanlış yapılandırma nedeniyle herkesin erişimine açık hâline geldiğini belirtti.

Diachenko birkaç kez firma ile iletişime geçmeye çalışsa da cevap alamamış. 8 Eylül tarihinde firmadan bir cevap gelmiş ve bilgilendirme için teşekkür edilerek hatalı konfigürasyonun giderildiği açıklanmış.

Sızıdırılan kayıtlarda e-posta ve posta adresi, sipariş edilen ürünün türü ve telefon numaraları gibi kişisel bilgilerin de yer aldığı görülüyor. Kredi kartı bilgileri ise sızan veriler arasında yer almıyor.

Kredi kartı ve şifre bilgilerinin sızmadığını belirten Razer, sızıntıya yol açan yapılandırma probleminin 9 Eylül itibarıyla çözüme kavuştuğunu belirtti.

Razer'dan konuyla ilgili gelen açıklama şu şekilde:

“Bir güvenlik araştırmacısı tarafından; sipariş ayrıntılarını, müşteri ve sevkiyat bilgilerini açığa çıkarma potansiyeline sahip yanlış sunucu yapılandırması konusunda bilgilendirildik. Kredi kartı numaraları veya şifreler gibi hassas verilerin hiçbiri sızan bilgiler arasında bulunmamaktadır. Hatalı sunucu yapılandırması, bu sıkıntı kamuya yansımadan önce 9 Eylül'de düzeltilmişti.

Gecikme için içtenlikle özür dilerken, sorunu gidermek ve BT güvenliğimizi ve sistemlerimizi kapsamlı bir şekilde incelemek için gerekli tüm adımları attığımızı belirtmek isteriz. Tüm müşterilerimizin dijital güvenliğini sağlamaya kararlıyız.

Bununla ilgili soruları olan müşteriler Razer ile iletişime geçebilirler.”;
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 2020’nin En İyi Astronomi Fotoğrafçısı Yarışması'nın kazananları belli oldu