Reflü şikayetlerini azaltacak öneriler

Toplumda oldukça sık görülen reflü hastalığının tedavisinde ilaçlar kadar yaşam tarzı değişiklikleri ve sağlıklı beslenme önemli bir rol oynamakta. Reflü hastaları ilaç tedavisinin yanında hayat kalitesini yükselten ve şikayetleri azaltan basit önlemlerle reflünün kötü etkilerini azaltabilirler. İşte reflü hastalarının uyması gereken önlemler..

15 Mart 2018, Perşembe 17:47
A A

Beslenme alışkanlığının değiştirilmesi reflü tedavisinde önemli yer tutmaktadır. Reflüyü tetikleyen besinlerden uzak durulması ve uygun bir diyet ile reflü şikayetleri kontrol altına alınabilir. Aşağıdaki beslenme ve yaşam tarzı değişikliği önerileri reflü şikayetlerinin azaltılmasında oldukça etkilidir.

Yemek sırasında ve yemekten sonraki 45 dakika dik pozisyonda oturulmalıdır.  

Limon, portakal, mandalina ve greyfurt gibi meyve ve bunların hazır ya da taze sıkılmış suları tüketilmemelidir.  

Alkol kullanımından kaçınılmalı veya en azından sınırlandırılmalıdır.  

Besinler bütün olarak yutulmamalı, ağızda iyice çiğnenmelidir.   

Uyumadan en az 2-3 saat önce su dışında herhangi bir besin veya içecek tüketilmemelidir. Öğünlerdeki porsiyonlar sabahtan akşama doğru azaltılmalıdır.  

Özellikle baharatlı gıdalar, kızartmalar, yağlı ve salçalı yemekler, çikolata, karbonatlı içecekler, domates suyu, kahve ve çay sınırlandırılmalıdır.

Yemek sırasında içecekler sınırlandırılmalı, daha çok öğün aralarında tüketilmelidir.  

Reflü hastaları sakız çiğnemekten kaçınmalıdır. Çünkü sakız, yutulan hava miktarını artırır ve bu da gaz ile birlikte reflü şikayetlerine yol açabilir.  

Sigara reflü şikayetlerini artırır. Sigara kullanılmamalıdır.  

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.