Regaib Kandili ne zaman? Üç aylar ne zaman başlıyor?

Ocak ayının ortasındayız... Üç aylara artık çok az bir süre kaldı. Tam tarihi merak eden Müslümanların aklında ise "Üç aylar ne zaman başlıyor?" sorusu yer alıyor. Öte yandan üç ayların başlangıcı kabul edilen Regaib Kandili'nin hangi güne denk geldiği de araştırılan bir başka konu...

14 Ocak 2019, Pazartesi 14:33
A A
Regaib Kandili ne zaman? Üç aylar ne zaman başlıyor?

2018'i geride bırktık artık yepyeni bir yılın içerisindeyiz. Yeni yılda mübarek aylar ve günler sürekli olarak araştırılıyor. Özellikle üç ayların başlangıç tarihi İslam alemi için büyük bir anlam ifade ediyor. Müslümanların büyük bir bölümü üç ayların başlangıcını simgeleyen gün olan Regaib Kandili'nin ne zaman idrak edileceğini öğrenmeye çalışıyor.

REGAİP KANDİLİ NE ZAMAN?

Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün 2019 dini günler listesini incelediğimizde Regaib Kandili'nin 7 Mart Perşembe günü idrak edileceği görülüyor.

“Recep ayının ilk Cuma gecesine Regaip gecesi denir. Regâib, Arapça bir kelimedir ve “reğa-be” kökünden gelmektedir. “Reğa-be”, kelime olarak, herhangi bir şeyi istemek, arzulamak, ona karşı meyletmek ve onu elde etmek için çaba sarf etmek demektir.

Regâib kelimesi Kur’an’da geçmemektedir. Ancak “reğabe”den türemiş olan çeşitli kelimeler, Kur’ân’da sekiz yerde geçmekte ve “reğabe”nin ifâde ettiği mana için kullanılmaktadır (el-Bakara, 2/ 130; en-Nisa, 4/ 127; et-Tevbe, 9/59,120; Meryem, 19/46; el-Enbiyâ, 21/90; el-Kalem, 68/32; el-İnşirah, 94/8).

Terim olarak Regâib, Türkçe’de kandil geceleri dediğimiz mübârek gecelerden biridir. Hicrî takvime göre, yedinci ay olan Receb’in ilk cuma gecesi Regaip Kandilidir. Bu gecede Yüce Allah’ın rahmet, bağış ve yardımlarının dağıtıldığına inanılır.

Regâib gecelerinde dua etmek, tövbe ve istiğfarda bulunmak, bu geceyi çeşitli ibâdetlerle geçirmek, genel olarak alimler arasında kabul görmüştür.

ÜÇ AYLAR NE ZAMAN?

Regaib Kandili üç ayların başlangıcı olarak kabul edilir ve hemen ertesi gün bu hayırlı aylar başlar. 2019 yılının üç aylar başlangıcı 8 Mart Cuma'dır. Ramazan ayının başlangıcı ise 6 Mayıs Pazartesi günü...

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER 'Ankaralılar' çetesi çökertildi! 35'i kadın 50 kişi gözaltında