Reina saldırganının ilk ifadesi: Hedef Taksim'di

Reina'da 39 kişiyi acımasızca katleden terörist Abdulkadir Masharipov’un, Suriye’nin Rakka kentindeki ‘DEAŞ emiri’nden o gece Taksim’de katliam yapmak üzere emir aldığı ortaya çıktı. Masharipov, “Taksim’e gittim ama çok önlem vardı. Bana talimatı veren kişiyle yeniden temas kurdum. Bölgede yeni hedef aramamı istedi. Sahilde taksiyle tur attım. Reina uygun görünüyordu. Rakka’daki kişiye sordum, kabul etti” dedi 
 

18 Ocak 2017, Çarşamba 07:47
A A
Reina saldırganının ilk ifadesi: Hedef Taksim'di
Yılbaşı gecesi Ortaköy'de bulunan ünlü gece kulübü Reina'yı tarayarak 39 kişiyi öldüren Abdulkadir Masharipov önceki gece İstanbul Esenyurt’ta yakalandı. Eli kanlı teröristin ilk ifadesi ortaya çıktı. Hürriyet'in haberine göre; Afganistan’da El Kaide kamplarında silahlı eğitim aldığı, daha sonra DEAŞ’a geçtiği belirlenen terörist, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde verdiği ifadede hedefi nasıl seçtiklerini anlattı. 'Abu Muhammed Horasani' kod isimli terörist Abdulkadir Masharipov'un verdiği ilk ifade şöyle:

TAKSİM'DE EYLEM YAPMAM İÇİN TALİMAT VERİLDİ


"Geçtiğimiz yıl ocak ayında Suriye’deki savaşa katılmam için aldığım talimat üzerine İran üzerinden Türkiye’ye geldim. Konya’ya yerleştim. Konya’da bulunduğum sırada Rakka’dan talimat geldi. Yılbaşı gecesi Taksim’de eylem yapmam talimatı verildi. Taksim’de yaptığım keşif görüntüsünü gönderdim. Taksim’de mutabık kalındı. Yılbaşı akşamı Taksim’e geldim ancak çok yoğun önlem vardı. Eylemi yapmak mümkün görünmüyordu. Bana talimatı veren kişiyle yeniden temas kurdum. Aramızda Taksim’in eylem için uygun olmadığı kanaatine vardık. Bölgede yeni bir hedef aramam talimatı verdi. Ben de taksiyle saat 22.00 sıralarında sahilde tur attım. Reina eylem için uygun görünüyordu. Fazla güvenlik önlemi göze çarpmıyordu. Bu durumu bana talimat veren kişiye aktardım. Reina’nın uygun olduğunu söyledim. O da kabul ederek Reina’da eylemi yapmamı söyledi. Ben de taksiyle Zeytinburnu’na geldim. Kaldığım evdeki silahı alarak Reina’ya geldim ve eylemi gerçekleştirdim.”
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.