Rekabet Kurumu 2017'de ceza yağdırdı

Rekabet Kurumu Başkanı Torlak, "2017 yılında sonuçlanan soruşturma dosyaları kapsamında şimdiye kadar toplamda 160 milyon liralık ceza karara bağlandı" dedi

04 Haziran 2017, Pazar 12:05
A A
Rekabet Kurumu 2017'de ceza yağdırdı
Rekabet Kurumu Başkanı Ömer Torlak, 2017 yılında sonuçlanan soruşturma dosyaları kapsamında şimdiye kadar toplamda 160 milyon liralık cezanın karara bağlandığını, ceza alan sektörler arasında alkollü içeceklerin ilk sırada olduğunu bildirdi.

Torlak, Microsoft soruşturmasının yeni açılmış bir soruşturma olmadığını belirterek, daha önce alınmış kurul kararına ilişkin mahkemenin verdiği iptal kararı doğrultusunda yeniden soruşturma sürecinin başladığını, Rekabet Kurumu soruşturmalarının minimum 6 ay sürdüğünü söyledi.

Yazılı ve sözlü savunmalar devreye girdiğinde sürecin ortalama 1 yılı aldığına işaret eden Torlak, "Ama bu daha önce başlamış bir soruşturma olduğu için daha kısa sürede sonuçlanabilir. Ama minimum 6 ay sürecektir. Muhtemelen bu yıl sonu ya da gelecek yılın ilk aylarında bu soruşturmanın sonucu ortaya çıkacaktır" diye konuştu.
 

"EKMEK FİYATLARINA DOĞRUDAN DENETİM YAPMADIK' 


Ramazan dolayısıyla gündemde olan ekmek fiyatlarına değinirken de ekmek fiyatları konusunda doğrudan bir denetim yapmadıklarını belirten Torlak, "Ekmek fiyatlarının oluşumu konusunda, eğer rekabete aykırı bir uygulama sonucunda bir fiyat ortaya çıkıyorsa veya bir fiyat birlikteliği, uyumlu eylem söz konusu ise bunlarla ilgileniyoruz. O sektörde yapısal problemler var" dedi.

Torlak, fırıncılık sektöründe ölçek problemi olduğunu, un fiyatlarındaki oynaklığın da sektörü etkilediğini dile getirdi.

Sektöre yönelik görüşlerini her zaman ilgili kurum ve kuruluşlara ilettiklerini vurgulayan Torlak, "Eğer önümüze bir şey gelirse, kendi alanımız bakımından ilgileniriz" ifadelerini kullandı.

Ceza mekanizmasının devreye girebilmesi için kendi konuları kapsamında ekmekle ilgili bir konunun gündem gelmesi, bunun da rekabet ihlali oluşturduğuna dair bir sonuca ulaşılması gerektiğine işaret eden Torlak, "Daha önce bununla ilgili örnekler yaşandı. Ama şu anda kurulun gündeminde böyle bir dosya yok" diye konuştu.


EN ÇOK ŞİKAYET ALAN SEKTÖRLER


2017 yılında sonuçlanan soruşturma dosyaları kapsamında şimdiye kadar toplamda 160 milyon liralık cezanın karara bağlandığını söyleyen Torlak, ceza alan sektörler arasında alkollü içecekler sektörünün ilk sırada olduğunu belirten Torlak, yılbaşından bu yana en çok hangi sektöre yönelik şikayet aldıkları ile ilgili şunları kaydetti:

"Şikayet edilen sektörler değişiyor. Yine telekomünikasyonla ilgili var, tekstille ilgili var, çimento ile ilgili var, yine liman işletmeciliği ile ilgili de var. "

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.