Rekor kırılacak! Malatya’da aynı anda 5 hastaya karaciğer nakli yapılıyor

Malatya’da, İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi’nde aynı anda 5 hastaya karaciğer nakli operasyonu, bu sabah saat 08.00 sıralarında başladı. Üniversite yönetimi, eş zamanlı 5 nakil ile hem insanları sağlığına kavuşturmayı hem de Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeyi hedefliyor

12 Haziran 2019, Çarşamba 11:00 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Canlıdan canlıya karaciğer naklinde Avrupa’da birinci, dünyada ise ikinci sırada olan Malatya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi’ndeki Karaciğer Nakil Enstitüsü'nde 5 hasta karaciğer nakli için ameliyata alındı. 5 alıcı ve 5 verici ile eş zamanlı başlanan 10 ameliyat ile aynı zamanda Guinness Rekorlar Kitabı’na girilmesi planlanıyor.

Ameliyatlara; Karaciğer Nakli Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sezai Yılmaz başta olmak üzere İnönü Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ahmet Kızılay, Başhekim Prof.Dr. Ali Beytur, Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Prof.Dr Ahmet Tekin, Doku ve Organ Nakli Daire Başkanı Dr. Murat Öztürk, Yale Üniversitesi’nden Prof.Dr. Şükrü Emre, Azerbaycan Tıp Üniversitesi’nden Prof.Dr. Nuru Bayramov ve 35 cerrah girdi.

Karaciğer Nakli Enstitüsü Müdürü Prof.Dr. Sezai Yılmaz, 5 hasta ve 5 de canlı vericilerinin olduğunu kaydederek, "Bunlardan sadece bir tanesi sadece akraba değil, diğerleri akraba. O da biliyorsunuz ülkemiz koşullarında etik kuruldan onay aldıktan sonra kabul edilen hastalar.

Hastaları ameliyata girerken de görürsünüz. Hakikaten karaciğer nakline acil olarak ihtiyaç duyan hastalar. Hepsi son dönem karaciğer hastası. Bir tanesi çocuk hasta, 2,5-3 yaşlarında. Ümit ediyorum akşam da bu ameliyatların bittiğine yönelik güzel haberler veririz" diye konuştu.

Amerika Birleşik Devletleri Yale Üniversitesi Organ Nakli Direktörü Prof.Dr. Şükrü Emre, bugün ülkemiz adına çok önemli bir gün olduğunu belirterek "Geçen yıl 3 nakli aynı anda beraber yaptığımızda Sezai Hoca ve Ahmet Hoca ile beraber karar vermiştik. Bu Türkiye’nin geleceği, daha doğrusu Türkiye'de bu ameliyatların ne kadar başarı ile yapıldığının bir kanıtı olarak dünyaya da duyurulmasının önemli olduğunu düşünüyorum. Araştırmada, bilgi toplamada, bunları yayınlamada eksikliklerimiz var. Tabii ki bunları da tamamlayacağız ve bugün bizim için milat olacak. Malatya ekibinin özel bir yeri olacak. Bundan çok çok mutluyum.

Bu ameliyatlar çok meşakkatli ameliyatlar. Kolay ameliyatlar değil. Bunları başarı ile yapabilmek çok çok önemli. Türk insanının el becerisi çok çok üst düzeyde. Dünya üzerinde çok insan yetiştirmiş biri olarak söyleyebilirim ki Türk insanının el becerisi, pratik zekâsı çok çok üst düzeyde. Türkiye bu konuda, dünya üzerinde layık olduğu yeri alacaktır" dedi.


"YÜZLERCE HASTA NAKİL İÇİN TÜRKİYE'YE GELDİ"

"YÜZLERCE HASTA NAKİL İÇİN TÜRKİYE'YE GELDİ"

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Prof.Dr. Ahmet Tekin, de organ nakli konusunda farkındalık oluşturmak çok önemli olduğunu ifade ederek, "Sağlıkta dönüşüm programı kapsamında ülkemizde sağlık alanında önemli gelişmeler oldu. 2000’li yıllarda yüzlerce hasta organ nakli için yurt dışına giderken 2019 yılında yüzlerce hasta organ nakli için ülkemizi tercih etmeye başladı.

Burada tabii organ nakli merkezimizde çalışan hocalarımızın çok büyük katkıları var. Özellikle yılda yaklaşık ortalama 250 naklin yapıldığı, şimdiye kadar 2 bin 500’ün üzerinde naklin gerçekleştiği Malatya İnönü Üniversitesi Karaciğer Nakli Enstitüsü Müdürü Prof.Dr. Sezai Yılmaz'ın bunda çok büyük katkısı var. Aynı zamanda sadece başarılı nakilleriyle kalmayıp yurt içinden yurt dışına yüzlerce kişinin yetiştirilip ülkemizin hizmetine sunulduğu bir eğitim merkezi. Bakanlığım adına çok teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Ameliyata girmekten heyecanlı olduğunu belirten hem karaciğer vericileri hem de alıcıları emeğe geçen herkese teşekkür etti.

Ameliyatlar bitene kadar kurulan kameralarla canlı olarak izlenebiliyor. Ameliyatların saat 19.00’da bitirilmesi planlanıyor.


DHA

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İdrar yolu enfeksiyonu böbrekleri vurabilir