Rekor sonrası bugün Antalya'da hava durumu

Rekor sonrası bugün Antalya'da hava durumu

Türkiye'yi etkisi altına alan sıcak hava dalgası ile Antalya'da dün mayıs ayı rekor sıcaklığı ölçülmüştü. Kentte bugün ise termometreler 40 dereceyi gösterdi.

18 Mayıs 2020, Pazartesi 16:44 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Türkiye'de, perşembe gününden itibaren Kuzey Afrika üzerinden gelen sıcak hava akımı etkili oluyor. Buna bağlı olarak hava sıcaklıkları mevsim normallerinin 10-12 derece üzerinde seyrediyor. Meteoroloji 4'üncü Bölge Müdürlüğü verilerine göre, kentte dün ölçülen en yüksek sıcaklık, 43 derece oldu. İlk olarak 1929 yılında yapılan ölçümlere göre, Antalya'da son 91 yılın mayıs ayı sıcaklık rekoru kırıldı.

Meteoroloji verilerine göre, kentte bugün de hava sıcaklığı 40 derece ölçüldü. 4'üncü Bölge Müdürlüğü önünde rekor sıcaklık değerlerini gören bazı kişiler, ekranın fotoğrafını çekti. Öğle saatlerinde sıcaktan bunalan bazı kişiler ise serinlemek için farklı yöntemlere başvurdu. Güneşten korunmak için şemsiye kullananlar görülürken, güneş altında çalışan işçiler ise serinlemek için hortumla yüzlerini yıkadı.

Mevsim normallerine inecek

Meteoroloji 4'üncü Bölge Müdürlüğü'nün verilerine göre, hava sıcaklıklarının perşembe gününden itibaren mevsim normallerine dönmesi bekleniyor. Kentte 22 Mayıs Cuma günü hava sıcaklığının 26 dereceye düşmesi beklenirken, cumartesi günü ise yağış ihtimali olduğu belirtildi.

Meteoroloji'den yapılan açıklamada, "21 Mayıs Perşembe gününden itibaren yurdun kuzeybatı kesimlerinden itibaren başlayacak serin ve yağışlı sistemle birlikte hava sıcaklıklarının Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri kademeli olarak azalarak ülke genelinde mevsim normalleri civarına inmesi bekleniyor" denildi.

DHA


Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplandı