Rekortmen zıpkıncı Müjdat Turan'dan bir ilk daha

Çanakkale'de yaşayan serbest dalışta pek çok derecesi olan zıpkın avcısı Müjdat Turan rekorlarına yenisini ekledi. Turan'ın yakaladığı trofe mercan balığının 46 yaşında olduğu tespit edildi.

16 Ağustos 2018, Perşembe 11:30
A A

Çanakkale'de yaşayan Müjdat Turan, yaklaşık 30 yıldır zıpkınla avlanıyor. Tüpsüz dalışta 6 dakika nefes tutabilen, dipte 4 buçuk dakika kalabilen Müjdat Turan'ın pek çok rekoru bulunuyor.

Usta zıpkıncı son olarak 12 kiloluk mercan yakaladı. Balığın pullarının tahlil edilmesi ile mercanın 46 yaşında olduğu öğrenildi.

Müjdat Turan daha önce de 68 kiloluk akya yakalayarak rekor kırmıştı. Yaklaşık 2 saat süren mücadelenin ardından dev balığı yakalamayı başaran Turan yaşadıklarını sosyal medya hesabından takipçilerine anlatmıştı.

2 metrelik 68 kilo ağırlığındaki dev akya bugüne kadar yakalanan en büyük akya olarak tespit edildi.

Turan daha önce de 1.60 boyunda ve 47 kilo ağırlığında liça avlamıştı. Bu balık da Türkiye'de türünün avlanmış en büyük balığıydı.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.