Renkler iç mekan algısını nasıl değiştirir?

İç mekan tasarımında renk seçimleri ve uygulamaları ideal tasarım için çok önemlidir. Mekanın boyutlarıyla ilgili algıları ve içinde yaşayanların psikolojik durumlarını tamamen değiştirebilir. İç Mimar Hakan Cengiz’e, iç mekan tasarımında renk seçimlerinin hem mekan algısı hem de psikolojik açıdan önemini sorduk.

20 Ekim 2020, Salı 16:09 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Her mekan dengeli ölçülere ve boyutlara sahip olmayabilir. Mekanı daha estetik ve kullanışlı hale getirmek duvarların yıkılmasına gerek kalmadan mekanın algısını değiştiren çeşitli unsurlar vardır. Doğal ışık/aydınlatma, renk ve malzeme seçimiyle iç mekanlar duvarların yıkılmasına gerek kalmadan genişletilip daraltılabilir ya da kısaltılıp uzatılabilir.

Daha açık ve daha soğuk renkler alanı daha aydınlık ve büyük gösterir. Koyu ve sıcak renkler kapalı ve küçük gösterir. Bir ortamdaki renklerin veya dokuların düzenlenmesi perspektifi değiştirerek odanın boyut algısı değiştirilebilir ya da belirli bir kısmı daha fazla ön plana çıkarılabilir.

Renk uygulamalarıyla perspektif değiştirilebilir

Renk uygulamalarıyla perspektif değiştirilebilir

Alanı genişletilmek ve ferahlık hissi oluşturulmak isteniyorsa, bunun için tavan ve duvarlarda doğal ışığı yansıtacak ve yüzeylerin büyük görünmesini sağlayacak açık renkler kullanılır. Alan daraltılmak ve daha küçük, sıcak bir ortam oluşturulmak isteniyorsa, duvar ve tavanlarda daha koyu renkler tercih edilebilir.

Tavan daha alçak gösterilmek isteniyorsa tavan koyu duvarlar daha açık renkte boyanır. Eğer tavan fazla alçaksa mekanda klostrofobik bir ortam ve his oluşmasına neden olur. Bu durumda ise duvarları daha koyu renge boyamak ve tavanı açık renk bırakmak, tavanın daha yüksek görünmesini sağlar.

Dar ve uzun alanları genişletmek için arka duvar ve tavan koyu renge boyanır. Yan duvarlarda ise daha açık renkler kullanılır. Bu teknik koridorlar veya dar odalar için uygundur. Eğer alan geniş ve uzunsa karşılıklı iki yan duvarı koyu renge boyamak, arka planı ve tavanı açık renkte bırakmak gerekir. Bu, özellikle orantısız boyutlara sahip odalara uygulanır.

Evde çok uzun bir alan varsa ve daha samimi bir ortam oluşturulmak isteniyorsa, duvarlarda açık renkler kullanılarak arka duvarda koyu tonlara yer verilir. Bir duvarı ön plana çıkarmak için diğer duvarlarda koyu renk kullanılırken o duvara açık renk uygulanır. Duvarların alt kısımlarına farklı renk veya dekoratif kaplama uygulanarak daha kısa görünmesini sağlanabilir.


Renk seçimleri hisleri ve davranışları etkiler

Renk seçimleri hisleri ve davranışları etkiler

Renklerin kişilerin davranışlarına da yansıyan çok önemli psikolojik etkileri vardır. Bu nedenle iç mekan tasarımında renk seçimleri çok önemlidir.  

Renkler genel olarak iki çeşide ayrılır: sıcak renkler ve soğuk renkler. Kırmızı, sarı ve turuncu gibi sıcak renkler; hareket, tutku ve hatta öfke duyguları uyandırır. Soğuk renkler ise mavi, yeşil ve mor gibi renklerdir. Sakinlik, uyum ve huzurla ilişkilendirilirken aynı zamanda tembellik, hareketsizlik ve üzüntüyle de ilişkilendirilir.


Kırmızı; uyarıcı ve canlandırıcıdır, ancak renk aynı zamanda öfkeyi ve sinirliliği artırabilir. Bu nedenle rahatlamaya yönelik alanlarda kullanılması tavsiye edilmez. İştahı artıracağı için mutfakta kullanımı uygun olabilir. Örneğin parlak sarılar, iyimserliği artırır. Ancak çok fazla kullanılması da aşırı iyimserliğe yol açabilir. Portakal rengi gibi sıcak renklerle kullanılması eğlenceli bir ruh hali ve ortam sağlayabilir.

Mavi renk genel olarak netlik, düzen ve sakinlik duygularını tetikler. Çalışma alanları için daha uygun bir seçenektir. Sessizlik ve huzur hissi oluşturmak için yatak odasında da kullanılabilir. Yeşilin maviye benzer etkileri var. Ancak yeşilin de dış mekanla ve doğal dünyayla güçlü ilişkileri var. Bu yüzden maviden biraz daha yatıştırıcı bir etki sağlar. Bunun yanı sıra çok fazla mavi ve yeşil de iç karartıcı duygular uyandırabilir.


Renk psikolojisinde sıcak ve soğuk renklerin dışında nötr renkler de vardır. Nötr renkler arka planda kaybolur ve güçlü bir psikolojik etkiye sahip değildir. Örneğin, beyaz renkli bir odaya girerseniz, rengin varlığını fark etmeyebilirsiniz. Beyaz ve diğer nötr renkler; birçok farklı amaç için kullanılan veya sadeliğin gerekli olduğu odalar için uygun bir seçenektir.

Açık kahve, bej, krem ve gri de nötr renklerdir. Beyaza son derece yakın olan herhangi bir renk örneğin çok açık mavi de nötr renk etkisi yaratır. Siyah, teknik olarak nötr bir renk olsa da, biraz farklı duygusal ve psikolojik etkilere sahiptir. Siyah; çok göze çarptığı için cesur, dramatik efektler için iyidir. Siyahın ağır ve ciddi bir yönü vardır, ancak aynı zamanda bir incelik ve zarafet havası da yaratabilir.

Aslında, bütün bir odayı tek renk yapmak doğru bir uygulama olmaz. Birbiriyle uyumlu renk kümeleri oluşturmak insan psikolojisini farklı yönlerden destekleyebilir. Eğer bir uzmandan destek alınmayacaksa mekanı tek bir ana renge boyamak daha sağlıklı bir seçim olabilir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Koltuk ile tv ünitesi arasındaki mesafeye göre ideal televizyon ölçüleri