Reyhanlı sınırında 'duvar' tartışması

Hatay'ın Reyhanlı ilçesine bağlı Kuşaklı Köyünde Suriye sınır boyuna duvar örülmesine karşı çıkan köylüler, zeytinliklerinin duvarın Suriye tarafında kalacağını iddia ederek, tepki gösterdi

17 Kasım 2013, Pazar 19:06
A A

İç savaşın yaşandığı Suriye’den yasa dışı geçişleri önlemek amacıyla sınıra yakın yerde hendek açma ve duvar örme çalışmaları yapılırken, Kuşaklı Köyü’nde yaşayan köylüler, buraya gelip, hudut birliğinde görevli askerlerle tartıştı. Duvarın sınırdan 500 metre içeride yapıldığını ve zeytinliklerinin Suriye tarafında kalacağını söyleyen köylüler, çalışmanın durdurulmasını istedi.

Sert tartışmalar devam ederken, olay yerine gelen Kuşaklı Köyü Muhtarı Hasan Cemiloğlu, köylülerle konuşup, tartışmayı büyümeden sonlandırdı. Muhtar Cemiloğlu, "Devletler bir karış toprak için savaş çıkarırken, sınırdan 500 metre köye yakın yerde duvar çekiyorlar.

Zeytinliklerimiz diğer tarafta kalıyor. 25 yıldan bu yana kaçakçılığın bitmesini isteyen köy halkı olarak sınırın yanında bulunan tarlanın çiftçilere verilmesini istedik. Ankara’dan gelen heyete de anlattım. Duvar çekilince zeytinlerimiz Suriye tarafında kalacağı gibi, bu toprakları da Suriyeliler rahatlıkla kullanacaklar. Bizim ekmemize izin verilseydi en az 1000 aile geçimini o topraklardan çıkarırdı" diye konuştu. Köy halkı daha sonra dağılarak evlerine döndü.

DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.